Broumovsko

Sobota 15.červen 2019

Poslední aktualizace17.06.2019 04:51

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog

Blog

Klub ROK nabízí aktivní prožití volného času mladým lidem nejen z Broumova

Email Tisk PDF

klub1

První autobusová zastávka, když se přijede do Broumova. Žlutá budova bývalé Střední obchodní školy (vedle Dětského domova), posledních snad 10 let zavřená. Dnes, téměř již rok, má na oknech nápis Klub mladých ROK (r - relax, o - odpočinek, k - kamarádi, kultura). Název si vymysleli mladí lidé, kterým je klub určen, sami.

Před několika lety explodoval raketoplán Challenger a mnohem dřív byla založena Masarykova univerzita v Brně

Email Tisk PDF

explose

Poslední rána byla plná hvězd. Souhvězdí Velkého vozu, před východem slunce téměř v zenitu, zdánlivě couvá k severu, a Orion, na podzim ohlašující příchod zimy, zapadl někdy po půlnoci. V březnu zapadá se setměním, takže za pár týdnů již toto zimní souhvězdí nespatříme vůbec. Bude totiž jaro.

„Nacionalismus – vejce, z něhož se líhnou války"

Email Tisk PDF

osvetim

„Ingrid coby seveřanka, na sněhu je jako divá, když sníh taje při oblevě, v slzičkách se na to dívá." Na Wikipedii se dočtete, že máme v naší republice asi 2 821 žen a dívek s tímto jménem. A v souvislosti s níže uvedeným výročím citát Guy De Maupassanta: „Nacionalismus je také náboženství. Je to vejce, z něhož se líhnou války."

Ženy mají v sobě něco, co by se mělo objevit v politice

Email Tisk PDF

cedule

Dnes je to 19 let, co byl zvolen prezidentem České republiky Václav Havel, pár týdnů po rozdělení tehdejšího Československa. Jeho návštěva ve funkci prezidenta ČR na Broumovsku v roce 2001 přinesla našemu regionu možná víc, než pouze dnes již historickou událost. V každém případě zůstala pro většinu z nás jako vzpomínka, a kdo se s ním tenkrát potkal, většinou v dobrém vzpomíná. Jedno takové vyznání můžeme číst na tabulce u restaurace Amerika nad Křinicemi. Samo o sobě je plné symbolů: „Tady byl dne 14. VIII. 2001 přivítán prezident České republiky pan Václav Havel – starostou obce spolu s čestným občanem obce, panem Erichem Ansorgem z Gerolzhofenu (SRN)."

„Člověk si nemá stýskat na svou dobu – jsme tady, abychom ji zlepšili."

Email Tisk PDF

univerz

Když tak listuji na internetu Wikipediemi – českou, slovenskou, německou, řeckou, anglickou a třeba i polskou nebo francouzskou (ještěže máme ty internetové překladače, člověk si počte i když se ve škole neučil), tak mne napadá, co v ní asi bude napsáno za 50 let u data 25. ledna. Bude tam rok 2012? Když jsem procházel toto datum včera, zaujalo mne třeba narození Juraja Jánošíka v roce 1688, „čo bohatým bral a chudým dával". Chtělo by se pokračovat a trochu se za tu slovenštinu skrýt „koľko len ich u nás je, ale okrádajú bohaté i chudobné". Má zkušenost mi však říká, že jich zas tak moc není. Jsou vidět, protože o nich mluvíme a píšeme. Dále jsem našel, že v tento den 1947 zemřel Al Capone na zástavu srdce jako důsledek syfilidy, když mu bylo teprve 48 let.

Strana 73 z 80

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře