Broumovsko

Pondělí 16.červenec 2018

Poslední aktualizace19.07.2018 04:28

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Bezděkovský farář

Bezděkovský farář

Email Tisk PDF

kostttTMám rád lidi, kteří umí a dovedou rozdávat radost. A v sobotu 9. prosince se jich sešlo v konferenčním sále Pellyho domů v Polici nad Metují šest, vlastně sedm najednou.

Bylo nebylo, a není to tak dávno, žil v našem kraji farář, nějaký Bouška, kterému pro jeho schopnosti, ale i některé vlastnosti a záliby, které s kněžstvím právě nespojujeme, jeho šéfové docela komplikovali život. Ale tak už to na světě chodí a takových je mnoho. Sigismund Bouška však byl kromě hluboké víry a věrnosti katolické církvi také spisovatel, asi spíš poeta, malíř, sběratel, skladatel... Lidé si na něj v našem kraji pamatují většinou již jen z doslechu. Měl letos 75. výročí úmrtí.

Při té příležitostnosti projevil své neobyčejné schopnosti sběratelské, objevitelské a tvůrčí jeden z dalších přivandrovalců do našeho kraje, Bouška byl také "odněkud", Petr Bergmann. Ví toho, a sesbíral o něm tolik materiálu, že to stačilo na samostatnou výstavu v Muzeu Broumovska. Bude se snad na jaře opakovat.

A pak tu celý život žije emeritní knihovník Jan Meier, který dal dohromady pásmo, jež představilo Boušku jako člověka. Se všemi lidskými přednostmi a nedostatky, chybami, omyly i hledáním. Těžko po vyslechnutí říci, jaký Bouška byl, ale z úryvků a ukázek i výpovědí například Petra Bergmanna mi je blízký a určitě bych jej, kdybych jej u kostela na Bezděkově nebo v broumovském klášteře, kde mimo jiné sloužil, uctivě pozdravil.

K výše jmenovaným se přidal ještě schopný a pracovitý, skvělý muzikant Ladislav Šikut, který dokázal několik Bouškových skladeb upravit pro klávesy a se svojí kolegyní ze ZUŠ z Broumova Klárou Nentwichovou ve třech ukázkách posluchačům přednést. Celé pásmo, které by posluchači dokázali poslouchat déle než něco přes hodinu, s pochopením, citem a zaujatostí přednesli husitská farářka Jana Wienerová, herec Antonín Kohl a už jmenovaní Jan Meier a Petr Bergmann.

Příjemný zážitek a poznání, poté co si jej mohli vychutnat posluchači v nedalekém Broumově, přivedla do Police autorka spousty dalších skvělých nápadů a dobrých činů, polická starostka Ida Jenková. Upřímné díky všem sedmi skvělým lidem.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Josef Lisák: Mít krásu stále na očích

Josef Lisák: Mít krásu stále na očích

Tento vynikající kreslíř se narodil v Polici nad Metují a v roce 1960 se přestěhoval do Náchoda. Pod...

Jan Rusin reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy v orientačním běhu dorostu

Jan Rusin reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy v orientačním běhu dorostu

Mistrovství Evropy se konalo v okolí bulharského města Veliko Tarnovo. Budoucí oktaván Gymnázia Brou...

Ředitel broumovského gymnázia, Karel Výravský, končí a bilancuje

Ředitel broumovského gymnázia, Karel Výravský, končí a bilancuje

Po 15 letech končí ve funkci ředitele Gymnázia Broumov Karel Výravský. V následujícím rozhovoru bila...

Tempus fugit mezi charismatiky

Tempus fugit mezi charismatiky

Putovní benefiční výstavu bratislavského fotografa Dana Veselského TEMPUS FUGIT (Čas běží) bude moci...

Polická starostka je nominovaná v soutěži Žena regionu. O vítězce rozhodne hlasování veřejnosti!

Polická starostka je nominovaná v soutěži Žena regionu. O vítězce rozhodne hlasování veřejnosti!

Starostka Police nad Metují Ida Jenková je v nominaci 9. ročníku celonárodní soutěže Žena regionu. S...

Doporučujeme

V areálu broumovského kláštera byla otevřena restaurace U Tří růží

barof

V pátek 29. června byla v areálu kláštera v Broumově otevřena restaurace U Tří růží. Restaurace bude součástí konceptu Baroque, který spojuje atmosféru jedinečných míst po celé České republice s vynikající gastronomií zaměřenou na tradici v moderním pojetí... celý článek

Poslední komentáře