Broumovsko

Neděle 21.říjen 2018

Poslední aktualizace22.10.2018 04:38

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Bezděkovský farář

Bezděkovský farář

Email Tisk PDF

kostttTMám rád lidi, kteří umí a dovedou rozdávat radost. A v sobotu 9. prosince se jich sešlo v konferenčním sále Pellyho domů v Polici nad Metují šest, vlastně sedm najednou.

Bylo nebylo, a není to tak dávno, žil v našem kraji farář, nějaký Bouška, kterému pro jeho schopnosti, ale i některé vlastnosti a záliby, které s kněžstvím právě nespojujeme, jeho šéfové docela komplikovali život. Ale tak už to na světě chodí a takových je mnoho. Sigismund Bouška však byl kromě hluboké víry a věrnosti katolické církvi také spisovatel, asi spíš poeta, malíř, sběratel, skladatel... Lidé si na něj v našem kraji pamatují většinou již jen z doslechu. Měl letos 75. výročí úmrtí.

Při té příležitostnosti projevil své neobyčejné schopnosti sběratelské, objevitelské a tvůrčí jeden z dalších přivandrovalců do našeho kraje, Bouška byl také "odněkud", Petr Bergmann. Ví toho, a sesbíral o něm tolik materiálu, že to stačilo na samostatnou výstavu v Muzeu Broumovska. Bude se snad na jaře opakovat.

A pak tu celý život žije emeritní knihovník Jan Meier, který dal dohromady pásmo, jež představilo Boušku jako člověka. Se všemi lidskými přednostmi a nedostatky, chybami, omyly i hledáním. Těžko po vyslechnutí říci, jaký Bouška byl, ale z úryvků a ukázek i výpovědí například Petra Bergmanna mi je blízký a určitě bych jej, kdybych jej u kostela na Bezděkově nebo v broumovském klášteře, kde mimo jiné sloužil, uctivě pozdravil.

K výše jmenovaným se přidal ještě schopný a pracovitý, skvělý muzikant Ladislav Šikut, který dokázal několik Bouškových skladeb upravit pro klávesy a se svojí kolegyní ze ZUŠ z Broumova Klárou Nentwichovou ve třech ukázkách posluchačům přednést. Celé pásmo, které by posluchači dokázali poslouchat déle než něco přes hodinu, s pochopením, citem a zaujatostí přednesli husitská farářka Jana Wienerová, herec Antonín Kohl a už jmenovaní Jan Meier a Petr Bergmann.

Příjemný zážitek a poznání, poté co si jej mohli vychutnat posluchači v nedalekém Broumově, přivedla do Police autorka spousty dalších skvělých nápadů a dobrých činů, polická starostka Ida Jenková. Upřímné díky všem sedmi skvělým lidem.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Střední škola gastronomie a služeb, Teplice nad Metují se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svač...

Horský výstup na Broumovské stěny

Horský výstup na Broumovské stěny

Po předchozím tipu na nenáročný podzimní rodinný výlet se tentokrát opět pokusíme potěšit sportovněj...

Loučím se se vztyčenou hlavou

Loučím se se vztyčenou hlavou

Vážení spoluobčané, dovolím si na tomto místě poděkovat všem zúčastněným voličům, kteří v sobě našli...

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Fotbalový oddíl Spartak Police nad Metují vyhlásil veřejnou soutěž o maskota klubu. Splněný by měl b...

Pohádky z broumovského dolíku

Pohádky z broumovského dolíku

Z ženské něhy, radosti a hravosti vznikla kniha věnovaná dětem a tomuto kraji. V neděli 21. října v ...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře