Broumovsko

Čtvrtek 18.říjen 2018

Poslední aktualizace18.10.2018 06:58

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018

Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

13Na konci listopadu přichází do prodeje již čtrnácté vydání stolního kalendáře s motivy starých pohlednic z Broumovska. Kalendář pro nadcházející rok 2018 je ozvláštněn řadou výročí, jež ilustrují unikátní pohlednice.

Hned v úvodu na tirážové straně připomíná fotopohlednice z dílny broumovského knihkupce a nakladatele Jaroslava Hrábka výročí vzniku Československa v roce 1918. Slavnostní nástup pohraničního vojska na broumovském náměstí zachytil fotograf v roce 1927, my si v roce 2018 připomeneme již sté výročí vzniku republiky.

V měsíci říjnu uplyne osmdesát let od obsazení Sudet německou armádou. Atmosféru broumovského náměstí v nacistické výzdobě, která vítala řady nastoupených německých vojáků, přibližuje vzácná pohlednice vydaná fotografem a nakladatelem Reinholdem Justem z Broumova.

Rok 2018 je také rokem výročí 100 let od konce první světové války. Broumovsku se válečná vřava vyhnula, ale i tak do ní narukovaly stovky mužů z celého regionu. Naopak na Broumovsko byli přivážení váleční zajatci, pro které byl vybudován zajatecký tábor mezi Broumovem a Martínkovicemi. Bylo zde zadržováno na 30.000 Srbů, Rusů, Italů, Rumunů a Černohorců. Existenci tábora a sídlo jeho velitelství v budově dnešního broumovského gymnázia připomíná další fotopohlednice, kterou si pořizovali každoročně důstojníci rakouské armády před vchodem do budovy. Zájemci o dějiny Broumovska a o vojenskou historii se mohou těšit na výstavu a publikaci o zajateckém táboře, které ke zmíněnému výročí připravuje Institut regionální paměti Broumovska.

V roce 1818 se narodil Wácslav Wladivoj Tomek, významný historik 19. století, žák a pokračovatel díla Františka Palackého, který byl těsně spjat s naším regionem. V roce 2018 si budeme připomínat výročí 200 let od jeho narození. W. W. Tomek doučoval syna ředitele polického klášterního panství Dáni a zamiloval se do jeho dcery Lidunky. Ta se později stala Tomkovou ženou a slavný historik tak měl důvod vracet se do Police nad Metují a navštěvovat své přátele a kolegy také v Broumově, Meziměstí a jinde na Broumovsku. Byl prvním historikem, který vědecky zpracoval dějiny Broumovska a Policka a region často zmiňuje také ve svých pamětech. V kalendáři je Tomkovo výročí vzpomenuto uvedením pohlednice Tomkovy ulice v Polici nad Metují, dříve Hořejší, která byla přejmenována na počest snad nejvýznamnější osobnosti Policka.

Kaledář se také uvedením pohlednice s motivem kostela sv. Prokopa v Bezděkově vrací k letošnímu výročí 150 let od narození Sigismunda Boušky. V roce 2018 bude pokračovat výstava o Bouškovi v Muzeu Broumovska v broumovském klášteře, v průběhu roku bude také vystavena v Bezděkově, Machově, Polici nad Metují a ve Rtyni v Podkrkonoší, kde Bouška dožil poslední roky svého života, než v roce 1942 zemřel. I v roce 2018 si tedy budeme tuto osobnost naší kulturní historie připomínat.

Uvedená výročí a především fotografická dokumentace, která je ilustruje, ozvláštňují vydání stolního kalendáře pro rok 2018. Jsou to však také klasické místopisné pohlednice, které milovníky Broumovska potěší pohledem na místa změněná k nepoznání, nebo dokonce zaniklá. Do nejnovějšího vydání kalendáře jsou zařazeny například pohlednice myslivny na Slavném, zbořené části Nového Dvora u Teplic nad Metují, snímky původní podoby broumovské nemocnice nebo zaniklých staveb v Horním Adršpachu, domu na náměstí ve Stárkově, vyhořelého klášterního statku v Polici nad Metují a nebo zcela zaniklého kostela a chalup na Janovičkách. Zajímavostí je také pohlednice Sypací skály na Boru nad Machovem, která se s hřmotem zřítila v roce 1921 a nebo fantazijní kolážová pohlednice s představou o Hejšovině v budoucnosti. Kalendář se starými pohlednicemi opět přináší přes padesát dosud neuveřejněných vyobrazení z Broumovska, která nabídnou pohled na dávno zapomenutou podobu sídel a krajiny dnešní CHKO Broumovsko.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 19. do 21. října

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 19. do 21. října

Dýňové slavnosti, Dny poezie, křest knihy, divadlo, kino, beseda, závody v běhu, prohlídky písárny, ...

Webrovkafest oslaví životní jubileum muzikanta a moderátora Pepy Lábuse

Webrovkafest oslaví životní jubileum muzikanta a moderátora Pepy Lábuse

Pořadatelé zvou na 17. ročník charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafes...

Neznámý pachatel kradl v rekreačním objektu

Neznámý pachatel kradl v rekreačním objektu

Po dosud neznámém pachateli krádeže z rekreačního objektu poblíž pískovcových skal na Broumovsku pát...

"Broumovské diskuse prověří naši schopnost kultivovaně diskutovat," říká Jan Školník

"Broumovské diskuse prověří naši schopnost kultivovaně diskutovat," říká Jan Školník

Řada zajímavých hostů z celé České republiky zavítá ve dnech 6. - 7. listopadu do broumovského klášt...

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

V sobotu 6. října se rozehrála okresní soutěž v červeném a modrém minivolejbale. První turnajové kol...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře