Broumovsko

Neděle 17.prosinec 2017

Poslední aktualizace18.12.2017 04:42

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018

Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko a historická výročí ve stolním kalendáři na rok 2018
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

13Na konci listopadu přichází do prodeje již čtrnácté vydání stolního kalendáře s motivy starých pohlednic z Broumovska. Kalendář pro nadcházející rok 2018 je ozvláštněn řadou výročí, jež ilustrují unikátní pohlednice.

Hned v úvodu na tirážové straně připomíná fotopohlednice z dílny broumovského knihkupce a nakladatele Jaroslava Hrábka výročí vzniku Československa v roce 1918. Slavnostní nástup pohraničního vojska na broumovském náměstí zachytil fotograf v roce 1927, my si v roce 2018 připomeneme již sté výročí vzniku republiky.

V měsíci říjnu uplyne osmdesát let od obsazení Sudet německou armádou. Atmosféru broumovského náměstí v nacistické výzdobě, která vítala řady nastoupených německých vojáků, přibližuje vzácná pohlednice vydaná fotografem a nakladatelem Reinholdem Justem z Broumova.

Rok 2018 je také rokem výročí 100 let od konce první světové války. Broumovsku se válečná vřava vyhnula, ale i tak do ní narukovaly stovky mužů z celého regionu. Naopak na Broumovsko byli přivážení váleční zajatci, pro které byl vybudován zajatecký tábor mezi Broumovem a Martínkovicemi. Bylo zde zadržováno na 30.000 Srbů, Rusů, Italů, Rumunů a Černohorců. Existenci tábora a sídlo jeho velitelství v budově dnešního broumovského gymnázia připomíná další fotopohlednice, kterou si pořizovali každoročně důstojníci rakouské armády před vchodem do budovy. Zájemci o dějiny Broumovska a o vojenskou historii se mohou těšit na výstavu a publikaci o zajateckém táboře, které ke zmíněnému výročí připravuje Institut regionální paměti Broumovska.

V roce 1818 se narodil Wácslav Wladivoj Tomek, významný historik 19. století, žák a pokračovatel díla Františka Palackého, který byl těsně spjat s naším regionem. V roce 2018 si budeme připomínat výročí 200 let od jeho narození. W. W. Tomek doučoval syna ředitele polického klášterního panství Dáni a zamiloval se do jeho dcery Lidunky. Ta se později stala Tomkovou ženou a slavný historik tak měl důvod vracet se do Police nad Metují a navštěvovat své přátele a kolegy také v Broumově, Meziměstí a jinde na Broumovsku. Byl prvním historikem, který vědecky zpracoval dějiny Broumovska a Policka a region často zmiňuje také ve svých pamětech. V kalendáři je Tomkovo výročí vzpomenuto uvedením pohlednice Tomkovy ulice v Polici nad Metují, dříve Hořejší, která byla přejmenována na počest snad nejvýznamnější osobnosti Policka.

Kaledář se také uvedením pohlednice s motivem kostela sv. Prokopa v Bezděkově vrací k letošnímu výročí 150 let od narození Sigismunda Boušky. V roce 2018 bude pokračovat výstava o Bouškovi v Muzeu Broumovska v broumovském klášteře, v průběhu roku bude také vystavena v Bezděkově, Machově, Polici nad Metují a ve Rtyni v Podkrkonoší, kde Bouška dožil poslední roky svého života, než v roce 1942 zemřel. I v roce 2018 si tedy budeme tuto osobnost naší kulturní historie připomínat.

Uvedená výročí a především fotografická dokumentace, která je ilustruje, ozvláštňují vydání stolního kalendáře pro rok 2018. Jsou to však také klasické místopisné pohlednice, které milovníky Broumovska potěší pohledem na místa změněná k nepoznání, nebo dokonce zaniklá. Do nejnovějšího vydání kalendáře jsou zařazeny například pohlednice myslivny na Slavném, zbořené části Nového Dvora u Teplic nad Metují, snímky původní podoby broumovské nemocnice nebo zaniklých staveb v Horním Adršpachu, domu na náměstí ve Stárkově, vyhořelého klášterního statku v Polici nad Metují a nebo zcela zaniklého kostela a chalup na Janovičkách. Zajímavostí je také pohlednice Sypací skály na Boru nad Machovem, která se s hřmotem zřítila v roce 1921 a nebo fantazijní kolážová pohlednice s představou o Hejšovině v budoucnosti. Kalendář se starými pohlednicemi opět přináší přes padesát dosud neuveřejněných vyobrazení z Broumovska, která nabídnou pohled na dávno zapomenutou podobu sídel a krajiny dnešní CHKO Broumovsko.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovská Základní škola Hradební už deset let nacvičuje Vánoční ladění

Broumovská Základní škola Hradební už deset let nacvičuje Vánoční ladění

Už deset let se snažíme naladit děti, rodiče i náhodné diváky na blížící se Vánoce. Předat všem přít...

Policisté a hasiči na Broumovsku měli ve čtvrtek perný den

Policisté a hasiči na Broumovsku měli ve čtvrtek perný den

Tři dopravní nehody a další tři výjezdy s technickou pomocí. Takový byl čtvrtek pro policisty a hasi...

Na Galavečeru fotbalové Slavie Praha zpíval Petr Ptáček

Na Galavečeru fotbalové Slavie Praha zpíval Petr Ptáček

V Obecním domě v Praze se v neděli konal Galavečer u příležitosti 125. výročí založení fotbalového k...

Nelly Řehořová zpívala na adventním koncertě duet s Marianem Vojtkem

Nelly Řehořová zpívala na adventním koncertě duet s Marianem Vojtkem

Při příležitosti adventních koncertů v Broumově, Polici nad Metují, Hronově a v městech na Náchodsku...

Město dokončilo opravu mostu "Pod Hobrou"

Město dokončilo opravu mostu "Pod Hobrou"

S koncem letošního roku proběhla v Broumově oprava mostu "Pod Hobrou". Ta byla jednou z mnoha invest...

Doporučujeme

Hlasujte pro maturanty Gymnázia Broumov!

gymnazium broumov 4.a

Studenti ze všech koutů České republiky dostali možnost zaslat University of New York v Praze kreativní fotku své třídy a vyhrát tak 25 000 korun k tomu, aby se jejich maturitní ples stal nezapomenutelným zážitkem. Mezi deset finalistů se dostala i maturitní třída 4.A Gymnázia Broumov...celý článek

Poslední komentáře