Broumovsko

Čtvrtek 13.srpen 2020

Poslední aktualizace13.08.2020 04:09

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Čertovy obrázky

Čertovy obrázky

Email Tisk PDF

kartarkaNa plotě zacinká bambusový zvonek, zvedá se vítr. Vlastně se mi ani moc nechce, ale chytám za vyšlochtanou kliku branky. Mám? Vítá mě prošedivělý vlčák, belhá se po třech mým směrem. Jdu dál, jsem zvědavá. Poplácám psisko po boku a rozhlížím se po zahradě. Keř, strom, strom, keř, žádné bylinky. Zaostřím na květináč s opuštěnou pavučinou, vtom mi u hlavy zabouchá ruka na skleněnou tabuli okna. Ucuknu. Ale spatřím už jen pohupující se záclonu.

Otevírá mi drobná blondýnka ve sportovním outfitu. Vede mě dovnitř nízkopodlažního domu a usazuje na světlý, kožený gauč. Cože? Je to vážně ona? Žádné dlouhé nehty, rozevláté vlasy ani bradavice? "Sylva," podává mi ruku. "Těší mě, Eva." "Dáš si kávu, čaj?" "Tureckou kávu, díky." Očima mapuju pokoj a jsem docela zklamaná. Nejsou tu hořící svíčky, doutnající vonné tyčinky, malované kameny ani křišťálové koule. Esoterika asi zalezla pod gauč a magicky voní snad jen vařící se káva v kuchyni. Chvíli se bavím vlastní dětinskostí. A co jsem čekala – čarodějnici? JSEM U KARTÁŘKY.

Míchám lžičkou po okrajích hrnku a pozoruju alespoň točící se spirálu lógrových zrnek. Sylva vytahuje balíček karet a sedá si ke mně. Do černé kávy se noří bílá kostka cukru a k noze stolu padá "tarotová velekněžka". Snažím se tvářit neutrálně, posměvačné pohledy si zakazuju. Usrknu kávu a show konečně začíná. "Čertovy obrázky" se zvedají a nabírají rychlost, s lehkostí poletují vzduchem kolem mě. Chce se mi jich dotknout, chytit je. Vzápětí celý balíček rázně dosedá na hranu: "Levou rukou sejmi na tři kupky. A teď vyber sedm karet!" Divoký čardáš končí, bohužel, a já se snažím soustředit a odehnat pochybovačné myšlenky.

Jsem tady dobrovolně, takže "bez keců", domlouvám si. Očekávám "výzvědný rozhovor", ale nic takového se nekoná. Sylva začíná s výkladem. Sype ze sebe poměrně přesné detaily z mého života. To si určitě domýšlí jen můj mozek. Určitě? Postupně se karta obrací. Tak trochu začínám couvat... Začínám se vlastně bát na něco konkrétního zeptat. Vrtím se na gauči. Opravdu chci znát budoucnost? Co když to ta kartářka vážně ví? Směju se vlastní dětinskosti, anebo ne? Ošívám se. Fakt nemá bradavici? Kouknu jí pro jistotu znovu do tváře. Ale vidím jen malou pihu na spánku u krátce střižených vlasů.

Odcházím plná pochybností, moje racionálno dostalo solidní knockout. Kolik takových, dalších sem dorazí? Co tu najdou a co ztratí? Pavouk už venku souká novou pavučinu, když opět beru za vyšlochtanou kliku branky.

Nezakotvenost, strach o budoucnost a existenční hodnoty, ztráta duchovní roviny, Boha, neschopnost vědy zodpovědět "nezodpověditelné", zvědavost s růžky tajemna... Ale také touha po naději, ochraně, podpoře a sounáležitosti přivede nové zákazníky s otázkou: Jaká je naše pavučinka OSUDU?

Foto Jan Mudra

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Starosta Police nad Metují se vyjádřil k současné situaci ve městě v souvislosti s nákazou COVID-19

Starosta Police nad Metují se vyjádřil k současné situaci ve městě v souvislosti s nákazou COVID-19

Starosta Police nad Metují Jiří Beran dementoval informaci, že na Policku je prudký nárůst případů o...

Česko-polská spolupráce dělá pohraničí bezpečnější

Česko-polská spolupráce dělá pohraničí bezpečnější

Velkou pozornost věnuje program Interreg V-A ČR-Polsko 2014-2020 oblasti prevence rizik. Partneři z ...

Nový trenažér k výuce lékařů ON Náchod s podporou Královéhradeckého kraje

Nový trenažér k výuce lékařů ON Náchod s podporou Královéhradeckého kraje

Nadační fond HOSPITAL BROUMOV uspěl v dotačním řízení Královéhradeckého kraje s projektem "Dotace na...

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Druhou největší investiční akcí města Náchoda je pro letošní rok zahájení modernizace dopravního hři...

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Famózním způsobem vstoupili do nové sezóny hráči Spartaku Police nad Metují. V 1. kole Poháru hejtma...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře