Broumovsko

Úterý 22.leden 2019

Poslední aktualizace24.01.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích

Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích

Email Tisk PDF
seznam článků
Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

00Tajuplné období adventu, kdy prodlužující se noc nabízí příležitost pohroužit se do tajů přírody. Mně se dostala do ruky kniha, která přímo evokuje zastavení a trochu přemýšlení. Je inspirací k adventnímu, možná spíš vánočnímu zamyšlení nad otázkami, na které jsme zapomněli hledat odpověď. Po prolistování publikace Studánka, vydané ke třístému výročí obce Malé Svatoňovice, jsem si uvědomil pár spojitostí.

Osměluji se tvrdit, že autor skvěle propracované publikace nejen o vodě ve studánce za kostelem pojal její léčivé účinky přímo v kosmických souvislostech. A téma zpracoval z pohledu, který daleko přesahuje náš region. Čtenář vidí "obyčejnou vodu" jako možnost uzdravení, jako kouzlo, o kterém nám v dětství vypravovala naše babička.

Příběh nebudu prozrazovat i proto, že přímo poetického vyprávění autora knihy písmáka Petra Bergmana o okolnostech, příčinách i důsledcích slávy zdejší vody, nejsem schopen. Kdo dnes ví, že v Malých Svatoňovicích byly lázně? Že se zde narodil světoznámý spisovatel Karel Čapek, asi už také mnozí zapomněli. Že tu máme jediný kostel v Čechách, zasvěcený Sedmiradostné Panně Marii ví málokdo. Každý trochu náboženskou vírou poznamenaný člověk, zná artefakty Marie Sedmibolestné, avšak Sedmiradostná? Jaká je to slast, sedm velikých radostí v životě. K tomu má studánka skutečně 7 pramenů.

Nás, víc racionálně zaměřené, upoutají staré mapy, uvedené hned na začátku ve velikosti, vzhledem k formátu knihy 30 x 27 cm si to autor mohl dovolit, dostatečně čitelné. Vedle teologického pohledu prof. Jana Royta i fundovaný rozbor geologických podmínek z pera hydrogeologa Ivana Koroše, přírodních předpokladů i souvislostí s hornictvím, které pro knihu popsal důlní inženýr Václav Jirásek. Exkurzi expozicí důlních strojů připravil její autor Miroslav Novotný. Autor citlivě zařadil kapitolu z pohledu esoterika Jiřího Škalouda nejen na problematiku svatoňovické studánky, ale vody jako "látky", jejíž vlastnosti věda stále zkoumá a snaží se je využít. Mimo jiné třeba jako paměti počítačů s neomezenou kapacitou.

A kdo má rád historii a zajímá se, jak vypadal náš region před třemi sty lety, najde zde bohatý obrazový materiál. Velkoformátovými fotografiemi Svatoňovicka knihu vybavil fotograf Jan Hrdý.

Pro radost a neobvyklý prožitek nadcházejících svátečních dnů nad taji, které Petr Bergman ve své knize Studánka tak citlivě uvádí, je tato kniha skutečně užitečná. Skvěle zpracovaná, doplněná množstvím map, historických fotografií přinese mnoho radosti. Kniha je snad k dostání přímo u autora přes webové stránky www.broumovsko.org.

Fotografie archiv Petra Bergmana

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Policisté ve čtvrtek 17. ledna 2019 kontrolovali muže za volantem, který nadýchal přes 3 promile. Př...

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

Na svém překladatelském kontě má více než stovku knih. Překládá Boba Dylana, Nabokova, Bukowského i ...

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

František Kupka patří mezi umělce uznávané spíše v zahraničí, než u nás doma. Rodák z Opočna (1871) ...

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Již jsme měli dostatek času vzpamatovat se z přílivu emocí, prohlédnout si všechna krásná videa a fo...

Národní geopark Broumovsko má nové logo

Národní geopark Broumovsko má nové logo

V rámci úprav celkového marketingového vizuálu Regionu Broumovsko bylo na přelomu nového roku vytvoř...

Doporučujeme

Novoroční přání starosty Broumova Jaroslava Bitnara

jarda

Vážení Broumováci, milí čtenáři serveru Naše Broumovsko,

v tomto uspěchaném světě vám všem přeji především radost a pohodu. Přeji všem, abyste se uměli radovat i z maličkostí a abyste nějaké ty neférovosti života zvládali s úsměvem na tváři. Přeji vám krásný a úspěšný rok 2019... celý článek

Poslední komentáře