Broumovsko

Úterý 25.červen 2019

Poslední aktualizace27.06.2019 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích

Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích

Email Tisk PDF
seznam článků
Chvála vody ve studánce v Malých Svatoňovicích
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

00Tajuplné období adventu, kdy prodlužující se noc nabízí příležitost pohroužit se do tajů přírody. Mně se dostala do ruky kniha, která přímo evokuje zastavení a trochu přemýšlení. Je inspirací k adventnímu, možná spíš vánočnímu zamyšlení nad otázkami, na které jsme zapomněli hledat odpověď. Po prolistování publikace Studánka, vydané ke třístému výročí obce Malé Svatoňovice, jsem si uvědomil pár spojitostí.

Osměluji se tvrdit, že autor skvěle propracované publikace nejen o vodě ve studánce za kostelem pojal její léčivé účinky přímo v kosmických souvislostech. A téma zpracoval z pohledu, který daleko přesahuje náš region. Čtenář vidí "obyčejnou vodu" jako možnost uzdravení, jako kouzlo, o kterém nám v dětství vypravovala naše babička.

Příběh nebudu prozrazovat i proto, že přímo poetického vyprávění autora knihy písmáka Petra Bergmana o okolnostech, příčinách i důsledcích slávy zdejší vody, nejsem schopen. Kdo dnes ví, že v Malých Svatoňovicích byly lázně? Že se zde narodil světoznámý spisovatel Karel Čapek, asi už také mnozí zapomněli. Že tu máme jediný kostel v Čechách, zasvěcený Sedmiradostné Panně Marii ví málokdo. Každý trochu náboženskou vírou poznamenaný člověk, zná artefakty Marie Sedmibolestné, avšak Sedmiradostná? Jaká je to slast, sedm velikých radostí v životě. K tomu má studánka skutečně 7 pramenů.

Nás, víc racionálně zaměřené, upoutají staré mapy, uvedené hned na začátku ve velikosti, vzhledem k formátu knihy 30 x 27 cm si to autor mohl dovolit, dostatečně čitelné. Vedle teologického pohledu prof. Jana Royta i fundovaný rozbor geologických podmínek z pera hydrogeologa Ivana Koroše, přírodních předpokladů i souvislostí s hornictvím, které pro knihu popsal důlní inženýr Václav Jirásek. Exkurzi expozicí důlních strojů připravil její autor Miroslav Novotný. Autor citlivě zařadil kapitolu z pohledu esoterika Jiřího Škalouda nejen na problematiku svatoňovické studánky, ale vody jako "látky", jejíž vlastnosti věda stále zkoumá a snaží se je využít. Mimo jiné třeba jako paměti počítačů s neomezenou kapacitou.

A kdo má rád historii a zajímá se, jak vypadal náš region před třemi sty lety, najde zde bohatý obrazový materiál. Velkoformátovými fotografiemi Svatoňovicka knihu vybavil fotograf Jan Hrdý.

Pro radost a neobvyklý prožitek nadcházejících svátečních dnů nad taji, které Petr Bergman ve své knize Studánka tak citlivě uvádí, je tato kniha skutečně užitečná. Skvěle zpracovaná, doplněná množstvím map, historických fotografií přinese mnoho radosti. Kniha je snad k dostání přímo u autora přes webové stránky www.broumovsko.org.

Fotografie archiv Petra Bergmana

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Osobitá živelnost protinožců v Edenu

Osobitá živelnost protinožců v Edenu

V broumovském Edenu se v neděli 23. června konal další koncert. Zahájení v neobvyklém odpoledním čas...

Během léta vznikne v Broumově nové workoutové hřiště

Během léta vznikne v Broumově nové workoutové hřiště

Letošní léto postavíme v prostoru sportovního areálu Emericha Ratha nové workoutové hřiště. Jedná se...

Bosá identita

Bosá identita

"Voní to tu levandulí a česnekem, bylo nám u vás krásně," loučíme se s publikem Francouzského dne. V...

Se začátkem léta bude mít Broumovsko svého mobilního průvodce

Se začátkem léta bude mít Broumovsko svého mobilního průvodce

Do začátku léta vytvoříme mobilního průvodce napříč tímto česko - polským regionem.

Mladí sokoli vylétli ze skal Broumovska

Mladí sokoli vylétli ze skal Broumovska

Hnízdní sezóna sokolů na Broumovsku skončila. Hned sedm mladých sokolů v uplynulých dnech vyletělo z...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře