Broumovsko

Středa 21.listopad 2018

Poslední aktualizace22.11.2018 04:52

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Hloubka maličkostí

Hloubka maličkostí

Email Tisk PDF
seznam článků
Hloubka maličkostí
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

sam1Jiřího Samka není potřeba příliš představovat, snad každý z nás jeho práci někdy viděl. Jiří Samek totiž pravidelně, od doby co si pamatuju, provozuje malou krásnou galerii. Svá díla totiž umísťuje do výlohy své dílny, ateliéru v Kostelní ulici. No, ale přeci jen, věděli jste, že je to celosvětově uznávaný výtvarník, jehož dílo získalo řadu zahraničních ocenění?

Jiří Samek se narodil v roce 1955. Studoval na gymnáziu v Broumově (1970–1974) a dále studoval soukromě u Jaroslava Uiberlaye (1974–1980). V letech 1977–1990 pracoval v Okresní galerii výtvarného umění v Náchodě. Samek a jeho dílo je zastoupen v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i ve světě. V roce 2002 byl přijat do Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Žije a tvoří v Polici nad Metují.

Jiří Samek se od konce 70. let zabýval snad všemi grafickými technikami. Účastnil se pravidelně různých přehlídek neprofesionálních umělců (Výtvarné Ratibořice, AMO Šumperk a Trienále grafiky Brno). Pro svou mistrně zvládnutou techniku linorytu začal být oslovován a stále častěji vystavoval na souborných i samostatných výstavách. Od 1980 začal používat vlastní grafickou techniku "hlubotisk z lina". Pracuje ve větších formátech, grafiky tiskne v nízkých nákladech (maximálně 20 kusů). Jeho technika je výjimečná tím, že do vrypů v hladké ploše lina vetře barvu, kterou potom pod velkým tlakem otiskuje do vlhkého papíru. Tímto způsobem tisku dosahuje mimořádného účinku. Vedle vlastní kresby vyznačené barvou vzniká ještě reliéf vystouplý z roviny papíru. Výsledný tisk vystupuje z plochy prostoru, je plastický. Autor vlastně vytváří tištěné či spíše odlévané reliéfy.

Zdánlivě prosté motivy svých tisků dokáže proměnit v jejich niterný obraz a tím dosáhnout magického účinku. Technika a duch díla tak tvoří vzácně vyváženou jednotu. Zvolená technika mu umožňuje velmi rafinovaně zobrazovat prosté motivy věcí, které ho každodenně obklopují a ke kterým má vztah. Interiérová zátiší nebo krajinné motivy podává bez perspektivní zkratky, ale zato s citem pro plošnou stylizaci a geometrizaci. V grafikách Jiřího Samka se spojuje neokázalost námětů s velmi osobitě pojatým formálním zpracováním. Prostřednictvím svých grafik se Jiří Samek chce s divákem podělit o svoje vidění okolního světa plného intimní poezie a jednotlivých předmětů, které mohou vyprávět o své zašlé slávě. Citlivě a s půvabem odhaluje jejich skrytou krásu.

Zdroj: www:hollar.cz, www.ogl.cz, www. artarchiv.cz

Výběr samostatných výstav:

1995 – Broumov /Městské muzeum-klášter/ 2001 – Swidnica /Městská galerie/-Polsko 2001 – Náchod /Galerie výtvarného umění/ 2001 – Roudnice nad Labem /Galerie moderního umění/ 2002 – Klatovy /Galerie Klatovy/Klenová-Dům U bílého jednorožce/ 2003 – Nové Město na Moravě /Horácká galerie/ 2004 – Šumperk /Galerie Jiřího Jílka/ 2004 – Havlíčkův Brod /Galerie výtvarného umění/ 2005 – Praha /Galerie Hollar/ 2006 – Liberec /Oblastní galerie / 2013-Hradec Králové /Galerie moderního umění

Výběr účasti na výstavách:

1995, 1997, 2001 – International Print Triennial /Kanagawa, Japonsko/ 1997 – International Print Exhibition /Portland, Oregon-USA/ 1997 – Internationale Triennale für Original Grafik /Grenchen, Švýcarsko/ 1999, 2006 – International Biennial Print and Drawing Exhibition /Taipei, Taiwan/ 2001, 2004 – Linolschnitt heute /Bietigheim-Bissingen, Německo/ 2002, 2005 – International Mini Print Triennial /Tokyo, Japonsko/ 2002 – International Print Biennial /Seoul, Korea/ 2003, 2006 – International Print Triennial /Krakov, Polsko/ 2003 – UHH Invitational International - Works on Paper Exhibition /Hawai, USA/ 2009 – International Print Biennial /Guanlan, Čína / 2012-International Print Exhibition /Yunnan, Čína/ 2012 - International Art Biennale/The National Museum of China /Peking, Čína/ 2012 - European Biennal Competition for Graphic Art /Bruggy, Belgie/ 2015 - Engraving in Europe /Cremona, Itálie/ 2016-Kunstforum Piaristen /Wien, Rakousko/ 2016 - Triennale Européenne de L´ESTAMPE contmporaine, /Lombez, Francie/.

Ceny vyznamenání:

1999 – 2. cena-Inernational Biennial of Graphic Arts /Novosibirsk, Rusko/ 2000 – Cena T. N. Lawrence-International Miniature Print /Bristol, Anglie/ 2001 – Cena poroty-Pacific Rim International Print Exhibition /Hilo, Hawai/ 2001 – Speciální cena-International Biennial of Graphic Arts /Acqui Terme, Itálie/ 2002 – Cena SČUG HOLLAR-Festival komorní grafiky /Praha/ 2003,2007 – Speciální cena za techniku lino-Grafika roku /Praha/ 2004,2009 – Čestné uznání-Grafika roku /Praha/ 2004 – Čestná cena poroty-Mezinárodní trienále grafiky /Praha/ 2005,2007,2009 – Uznání-International Biennial of Graphic Arts /Acqui-Terme, Itálie/ 2012 – Statutární cena v základní kategorii A – Grafika roku /Praha/ 2012 – Purchase Prize – 3rd Bangkok Triennale Internatonal Print and Drawing Exhibition /Bangkok, Thajsko/ 2012 – Second Prize – 13th European Biennal Competition for Graphic Art /Bruggy, Belgie/.

Publikace:

Jiří Samek: Grafika, vydala Galerie výtvarného umění v Náchodě ve spolupráci s Galerií Klatovy/Klenová, text Jan Kapusta ml.
Jiří Samek – Hlubotisky z lina, vydala Oblastní galerie v Liberci, text Markéta Kroupová
Samek-Grafika, vydala Galerie moderního umění v Hradci Králové, text Martina Vítková

Foto: Jiří Samek: Tři patníky, 2005, hlubotisk z lina, 60 x 90 cm

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Zpěvačka, multiinstrumentalistka a spisovatelka Hana Lundiaková řečená Stinka nastupuje spolu s dalš...

Statečné ženy v Broumově

Statečné ženy v Broumově

Prvního listopadu 2018 byla v Lapidáriu broumovského kláštera zahájena výstava plakátů Ženy v disent...

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Stejně jako v Polici nad Metují, také v Teplicích nad Metují mají nového starostu, resp. starostku. ...

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se v sobotu 17. listopadu přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobod...

V polickém divadle zazněla klasická opera

V polickém divadle zazněla klasická opera

Zatímco na scéně pražského Národního divadla dávají Prodanou nevěstu v "moderním" provedení, v Polic...

Doporučujeme

Ustavující zasedání Zastupitelstva Broumova bez překvapení. Starostou je Jaroslav Bitnar

jaradadada

Nic převratného se na středečním ustavujícím zasedání Zastupitelstva v Broumově nestalo. Starostou bude i v dalším volebním období Jaroslav Bitnar a místostarostou Kamil Slezák... celý článek

Poslední komentáře