Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Hrbatej pes

Hrbatej pes

Email Tisk PDF

IMG 20191230 151807Kdysi jsem napsal fejeton nazvaný "Psí hlína". V hlavní roli tenkrát bylo malé dítě, maminka a hromádky psí hlíny. Málokdy se vracím k tomu, co jsem už napsal. Můj přístup k dokončeným fejetonům či příběhům je víceméně macešský. Vlastně mě po napsání už ani moc nezajímají. Ale na psí hlínu jsem si vzpomněl během jednoho krásného podzimního podvečera. Bylo ještě teplo a babí léto nám darovalo posledních pár slunečných dní.

Večer jsem šel Kostelní ulicí. Možná nakupovat, možná jen pro cigarety, možná byl důvod úplně jiný. Nakonec na tom vůbec nesejde.

Přede mnou šla mladá žena se psem na vodítku. Vzhledem k tomu, že jsem pejskař, tak se na ostatní pejsky rád kouknu. Tenhle byl opravdu hezký. Prostě hezký pes – nijak jsem se nepokoušel určit rasu, kvalitu či cokoliv jiného. Když jsem je míjel, sešel pes z chodníku a zastavil se zhruba půl metru od obrubníku ve vozovce a začal vytvářet hromádku psí hlíny. Takovýto psí postoj má i svůj terminus technicus: hrbatej pes. Vzpomněl jsem si na Šufťu, který vždycky říká, že pejsek na vyvenčení potřebuje travičku. Tady trávu nahradil asfalt silnice a dvě projíždějící auta musela hrbatýho psa objet.

Za pár desítek minut jsem se Kostelní ulicí vracel zpátky na náměstí. A najednou vidím, že uprostřed přechodu pro chodce před radnicí stojí paní a na vodítku má malýho hrbatýho psa! Páníček už přešel přes silnici a trochu nerozhodně stojí na začátku podloubí. Mohlo by se blížit drama: od náměstí jede auto. Ale pan řidič je evidentně slušný člověk, před přechodem skoro zastaví, a protože panička s hrbatým psem stojí uprostřed, tak je velice opatrně objede a pokračuje dál směrem ke kostelu. Paní pak sebere hromádku psí hlíny ze silnice a drama skončilo.

Zastavuju se a dívám se flek po psí hlíně uprostřed přechodu pro chodce a přemýšlím, co se děje. Jak to, že najednou pejsci nepotřebují travičku, aby mohli udělat hromádku nebo loužičku? Je to pokračování evoluce? Hlas Matky Přírody doposud říkal: "Malý psí miminko, loužičky a hromádky se nedělají doma na koberci, ale vždycky venku na travičce!" Jenže platí to ještě dnes, kdy jsme velkou část travičky (myšleno louky, pastviny, pole, lesy ale i potoky) proměnily na zastavěné plochy? Pod všemi těmi parkovišti, sklady, dálnicemi, ale i městy je půda, na které kdysi rostla travička. Předtavuju si, že Matka Příroda se v jednu chvíli pořádně rozhlédla kolem sebe a uviděla ty ohromné zastavěné plochy. Pokrčila rameny a nejbližšímu psímu miminku už řekla: "Malý psí miminko, loužičky a hromádky se nedělají doma na koberci, ale vždycky venku. Buď na travičce, kde to po sobě správný pejsek musí zahrabat, nebo na asfaltu, betonu či dlažbě. Tam ale nikdy nehrabej!" Ale možná je to jinak. Vážně nevím a asi by tenhle fejeton nezačal vznikat, kdybych nebyl svědkem dvou hrbatých psů během několika mála desítek minut na téměř stejném místě.

Na výletě den před svatým Václavem jsem vypravoval o hrbatým psu na přechodu. Šli jsem po polní cestě do prudkého kopce. Vydrápali jsme se nahoru, rozhlédli se po okolí a odpočali si. Šufťa razil teorii, že pejsci prostě potřebujou travičku a ty hromádky psí hlíny na chodnících jsou od bezprizorních psů, o které se jejich páníčci nestarají. Debata už odeznívala a načínalo se nové téma, které souviselo s podzimem, lesem a houbami. A do toho můj bratr Václav řekl – poměrně hlasitěji, než je jeho zvykem: "Sakra, šlápnul jsem do...!"

Psí hlína čeká na člověka úplně všude. A když zvítězí, tak se vládce přírody člověk rychle změní ve frustrovanou postavu, která hledá travičku, aby si mohla absolutně nedůstojným pohybem otírat z podrážky známku vítězství psí hlíny nad intelektem. Jen mě trochu napadá, jak a kde si budeme otírat podrážky, když nastražená mina psí hlíny zvítězí nad intelektem uprostřed přechodu pro chodce.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

I přes nepříznivou dobu a nemožnost se osobně setkávat u degustací nabízejí Benediktinské sklepy v b...

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web