Broumovsko

Sobota 17.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Jsme připraveni na celoživotní vzdělávání?

Jsme připraveni na celoživotní vzdělávání?

Email Tisk PDF

hambbCeloživotní vzdělávání je častým bodem různých vzdělávacích strategií, školských reforem a diskusí napříč politickým spektrem. Jak ale začít budovat systém celoživotního vzdělávání v prostředí, které dlouhodobě pro zvýšení úrovně vzdělanosti mnoho nedělá a v prostředí, ve kterém platí povinnost plnit školní docházku pouhých devět let?

Tato tradice a již v celku společensky zažitá norma docházet několik let povinně do školy má svůj původ v 18. století a je často spojována s Marií Terezií, ovšem byl to až Hasnerův zákon o téměř sto let později, který zavedl osmi letou školní povinnou docházku. Byl to právě ministr školství a kultu Leopold Hasner, kdo první začal významně inovovat tehdejší vzdělávací prostředí a systém. Díky němu se učitelé stali státními zaměstnanci pod penzí, byl stanoven pracovní úvazek a počet žáků ve třídě či povinnost profesního vzdělávání pedagogů a také již zmíněná osmi letá povinná školní docházka.

Nyní žijeme v roce 2021 a od Hasnerova zákonu uběhlo více než sto padesát let. Povinná školní docházka se přes několik odchylek ustálila na číslovce devět, respektive deset (když započítám jeden povinný předškolní rok), což je tedy jen o jeden rok více, než před sto padesáti lety zavedl Leopold Hasner. Otázka tedy zní. Je celospolečenská shoda na tom, že vzdělávání je prioritou číslo jedna a že jedině zvyšováním úrovně vzdělanosti ve společnosti se dokážeme lépe bránit současným hrozbám, které nám ukázala například pandemie koronaviru, která jasně dala najevo, že na změny či ztráty zaměstnání, ale i na dezinformace různého druhu je lépe připravena vzdělaná a kontinuálně vzdělávaná společnost?

Současná situace je taková, že náš vzdělávací systém a naše různé národní či lokální vzdělávací strategie nechtějí provokovat, chtějí být tradiční nikoliv progresivní a já jsem přesvědčen, že to dnes již nestačí. V situaci, kdy dochází celospolečensky ke kontinuálnímu snižování úrovně vzdělanosti, kdy každý rok v České republice nedokončí základní školu na čtyři tisíce žáků, potřebujeme progresivní a dynamickou vzdělávací politiku, nikoliv neustálé udržování zajetého nevýrazného systému. Cest ke vzdělanějšímu národu je několik a všechny budou dlouhé, a proto bychom měli začít nyní. Není nutné ihned vymýšlet vlastní cestu, můžeme se vydat cestou úspěšných vzdělávacích systémů.

Jeden takový úspěšný mají ve Finsku a jsou to právě Finové, kteří jako jedni z prvních prodloužili povinnou školní docházku do osmnácti let, čímž dali jasný signál, že vyšší vzdělanost je pro ně prioritou číslo jedna. V českém vzdělávacím prostředí by mimo jiné tento odvážný krok mohl znamenat i to, že by stát nepřicházel ročně v průměru o patnáct milionů korun na daních za každého jedince, který nedokončí základní školu. V součtu s průměrným počtem čtyř tisíc žáků ročně, kteří nezískají ani základní vzdělání to činní až šedesát miliard korun. Zmínil jsem tedy jeden konkrétní krok, který byť se může jevit jako krok do neznáma, může být krokem ve všech ohledech progresivním a může významně přispět ke zvýšení úrovně vzdělanosti v naší společnosti a může pomoci změnit pohled na vzdělávání, jako na něco, co je nutné a povinné, na něco, co je chtěné, běžné, normální, co nám všem může zajistit lepší budoucnost.

Autor v současnosti působí jako poradce na ministerstvu průmyslu a obchodu pro oblast inovací, digitalizace a technického vzdělávání, a také jako poradce předsedy vlády České republiky pro oblast školství.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Ve středu krátce před 23. hodinou přijali policisté oznámení o poškozeném autobusu. U linkového auto...

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free