Broumovsko

Čtvrtek 16.srpen 2018

Poslední aktualizace18.08.2018 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Kdepak jsi byl, čápe?

Kdepak jsi byl, čápe?

Email Tisk PDF
seznam článků
Kdepak jsi byl, čápe?
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

Uzdraveny na hnizde L Patrny"Kdepak jsi byl?" musela nepochybně minulý týden zaznít otázka na čapím hnízdě v Meziměstí. Jeden z dospělých čápů bílých byl totiž po pětitýdenní rekonvalescenci v záchranné stanici znovu vypuštěn do přírody a vrátil se na své hnízdo.

Začátkem června si totiž místní obyvatelé povšimli, že na komín se třemi mláďaty létá krmit jen jeden z rodičů. Druhého později našli na dvoře bývalého statku, nelétal a nechal se pohodlně chytit. Byl proto převezen do stanice pro volně žijící handicapované živočichy v Jaroměři, kde se mu dostalo odborné péče.

Čáp pravděpodobně do něčeho narazil, byl zmatený a neměl snahu létat. Vyvstala tak otázka, zda bude zbylý z rodičů schopný sám ukrmit tři hladové krky a zda mláďata nebudou trpět vedrem, když je nebude před sluncem nikdo stínit. "Rozhodli jsme se nechat vše na přírodě, dění z povzdálí sledovat a případně zasáhnout, až by situace byla kritická," informuje zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka. Zbylý čáp však dobře zastal roli samoživitele rodiny a všechna tři mláďata dobře rostla a prospívala.

Zraněný čáp mezitím nabral znovu sílu, a když měl chuť začít létat, znovu byl v Meziměstí vypuštěn. Na nohu dostal ornitologický kroužek s číslem, aby bylo možné jeho osud i nadále sledovat. "Byli jsme totiž zvědaví, jak se čáp bude chovat. Zda svůj domov vůbec pozná a zda se vrátí k mláďatům na hnízdo a bude o ně ještě pár dní pečovat, než odlétnou," dodává Kafka. Uzdravený čáp se však nezalekl ani vyčítavé otázky svého druha po jeho dlouhé nepřítomnosti a v následujících dnech byl pozorován opět na komíně vedle mláďat. Čapí rodina je tak zase kompletní.

Nevyřešenou otázkou zatím zůstává, zda byl na "lázeňském pobytu" pan čáp, nebo jeho paní. Rozlišovací znaky obou pohlaví totiž nejsou zcela jednoznačné.
Příběh by nemohl dopadnout dobře bez všímavosti místních obyvatel a bez kvalitní péče pracovníků záchranné stanice v Jaroměři, kterým patří velké poděkování.

V letošním roce čápi na území CHKO Broumovsko obsadili celkem devět hnízd a odchovali 21 mláďat.

Foto L. Patrný

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 17. do 19. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 17. do 19. srpna

Polická pouť, hudební festivaly Rockstock, Undergroundové kvílení 3 a Za poklady Broumovska, oslavy ...

PANTA RHEI - Když Klučanka přihlíží…

PANTA RHEI - Když Klučanka přihlíží…

Jak čas plyne, panta rhei, tak věříme, že bude Klučanka 31. srpna ve 20 hodin se zvídavostí přihlíže...

Tomáš Kočko & ORCHESTR vystoupí v broumovském klášteře

Tomáš Kočko & ORCHESTR vystoupí v broumovském klášteře

Příjemný letní hudební zážitek nabídne broumovský benediktinský klášter, kam míří skladatel, hudební...

Srpen 1968 očima Jana Šolty

Srpen 1968 očima Jana Šolty

Jak vzpomínal na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 tehdejší voják Ja...

Galerie Dům v Broumově vystaví díla Jiřího Sopka

Galerie Dům v Broumově vystaví díla Jiřího Sopka

V sobotu 18. srpna bude v Galerii Dům v klášterní zahradě v Broumově vernisáží zahájena výstava Jiří...

Doporučujeme

Polická starostka je nominovaná v soutěži Žena regionu. O vítězce rozhodne hlasování veřejnosti!

ida

Starostka Police nad Metují Ida Jenková je v nominaci 9. ročníku celonárodní soutěže Žena regionu. Soutěž je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům, přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu a ještě při tom zvládají péči o rodinu. Hlasovat pro Idu Jenkovou můžete do 31. srpna ZDE! ...celý článek

Poslední komentáře