Broumovsko

Úterý 26.květen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Kočovná úča

Kočovná úča

Email Tisk PDF
seznam článků
Kočovná úča
Strana 2
Všechny strany

uca na cestáchUČÍM RÁDA – oslavila jsem narozeniny a přišel nový pracovní projekt. Z kočovné "umělkyně" se stala i kočovná "úča".

Nedaleko Prahy v jedné útulné hospůdce seděla parta vesele vyhlížejících posluchačů. Páteční podvečer, sklenička vína, úsměv na tváři, vtípek v koutku... Kdo jsou ti interaktivní, společenští, pozitivně naladění exhibicionisté? Ptala jsem se po první sérii písní našeho koncertu. Po druhé sérii, kdy jedna z přítomných tančila napříč hospodou, zatímco ostatní dramaticky bušili do stolu a zpívali písně, jejichž slova vůbec neznali, mi to bylo jasné. Kdo by se mohl předvádět během koncertu ještě více než placení umělci? Neplacení učitelé! Zeptala jsem se tedy a byla to trefa do černého.

A bylo nám tam všem tenkrát spolu dobře, protože vrána k vráně sedá... A při tom oboustranně dojemném přiznání – jsme učitelé – je hned napadl zvídavý dotaz, zda takhle CaféBaret kočuje republikou a hraje i v tak zastrčených vesnicích, jako je ta jejich. A nás hned napadlo, že právě ta koncertně méně významná pódia jsou často jaksi lidsky blízká a že takové hudební kočování je i poznávání – nových prostorů, lidí, situací, zvyklostí. Jsou to nasbírané zkušenosti, které se pak často zúročí na místech hudebně významnějších.

A já jsem u té kočovné myšlenky ještě chvíli zůstala a rozvíjela ji jiným směrem. Zdálo se mi, že takové kočování by bylo užitečné i v rámci našeho školského vzdělávacího systému, který je stále tak trochu uzavřený a ztuhlý. Možná i my, učitelé, jsme trochu uzavření na vlně vlastního neomylna, a ztuhlí z obávané kritiky nově příchozích – kolegů, inspektorů, rodičů. A i když se v posledních letech věci pohnuly kupředu, pravdou zůstává, že školství v ostatních evropských zemích je v tomto ohledu stále napřed.

Bylo by určitě užitečné občas navštívit hodiny jiných pedagogů, v jiných školách, projít různými stupni vzdělávání – od školek až po střední školy, sledovat žáky, kteří mají specifické potřeby, přímo v jejich škole, vyjet do zahraničí atd. Takové nakouknutí do reality z vakua třicetileté rutiny by přineslo nový vítr do plachet mnohem více než státem dotované teoretické semináře – Jak správně na výuku.

A do toho kočovného rozmýšlení přišel zajímavý návrh pro mě – učit na desítce regionálních škol a školek. Učit děti, učit učitele a také se učit od ostatních učitelů i dětí. Takže děkuji nabídce MAS Broumovsko a jedu – sbalím si svůj kouzelný kufr plný hudebních hrkátek a třeste se...

A nevím, zda až oslavím za dvacet let narozeniny, bude ze mě zasloužilá umělkyně a pedagožka v jedné osobě, co učila všechny a všude. Ale ve školství bych chtěla zůstat do té doby, co si budu říkat – UČÍM RÁDA.

Foto Jan Mudra

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tř...

Selhání veřejnoprávní televize

Selhání veřejnoprávní televize

Zprávy na komerčních stanicích nesleduji, ale pokud se České televize týká, přijde mi, že její refer...

Návrat do Masarykovy školy

Návrat do Masarykovy školy

Pokud se již nestane nic zásadního, měly by děti v pondělí chodit opět školy. Tedy ne všechny, zájem...

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Jsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o ně...

Od soboty pojedou všechny spoje

Od soboty pojedou všechny spoje

Veřejná doprava v Královéhradeckém kraji se v sobotu 23. května plně vrátí do normálu. Královéhradec...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře