Broumovsko

Neděle 8.prosinec 2019

Poslední aktualizace 9.12.2019 04:08

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Machovská odysea

Machovská odysea

Email Tisk PDF
seznam článků
Machovská odysea
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

031020191262Machov, podhorská obec, asi 1090 obyvatel. Přijíždím na kole směrem od Broumovských stěn. Pod kopcem za křižovatkou na Bělý sesedám z kola a tlačím. Ne, není to defekt, lepení vozím a dokážu se z podobných šlamastyk hravě dostat. Míjím dopravní značku zákaz vjezdu všech vozidel. Z předchozích zkušeností vím, že ze směru od Bezděkova nad Metují také jedna je, vlastně je jich tam více a průběžně se vyskytují již od samotného Bezděkova.

V obci dělají novou silnici, což je velmi pěkné. Lidé budou jezdit konečně domů po rovině a nebudou ničit svá vozidla, která stála mnoho peněz a k těm, jak známo není vždy lehký přístup. Takže velmi pozitivní věc. "Hej kámo, nějakej problém?" zahlaholí směrem ke mně muž ve středních letech. Ani ne, díky za zeptání, odpovídám s vědomím, že potkat dnes člověka, který je připraven pomoci, se musí ocenit. Pouze dodržuji zákon a vypadá to na defekt, pomyslím si a chápu.

Tlačím dál svoje horské kolo a říkám si, tady by se hodilo, kdybych mohl jet, vypadá to jako cyklokrosová dráha, nebo spíše jako dnes moderní cyklotrail, známý třeba z Rychlebských hor. Mám čas, vesnice je dlouhá a tak přemýšlím. Na každém konci obce značka zákaz vjezdu, dodatková tabulka povoluje vjezd pouze linkovým autobusům a stavební technice. Práce zde probíhají již několik měsíců, jak to bývá ve zdejších krajích běžné. Možná nejsou lidé, možná není vůle, možná obojí, nebo dostatečně nechápu objem prací, nejsem odborník, nevím.

Co asi dělají zdejší lidé, kteří tu mají domy, lidé, kteří tu pracují, nebo dojíždějí za svými blízkými? Jezdí snad domů s vědomím porušování zákona, nebo odstavují své vozy na nějakém odstavném parkovišti? Žádné jsem neviděl. Začíná mě to zajímat. Několik vozidel jsem již míjel. Měla snad nějaké zvláštní povolení? Je to mystické místo, údolí tisíce tajemství. Nebo že by to nikdo neřešil? Že by tam byl ten zákaz jen jako pojistka, kdyby se někomu něco stalo, aby za to nebyl nikdo odpovědný? Vjel přeci do zákazu, že jo. Mozek pracuje na plný výkon a cesta ubíhá. Co asi dělá policie, dělá jako že se nic neděje, nebo pokutuje lidi, že jedou domů, nebo do práce? Co na to vedení obce? Je to normální? Co je to pojem normalita?

Přiznám se, že nerozumím. V životě člověka je jednou z nejtěžších věcí si přiznat, že na něco nemá. A tak si přiznávám, že na tohle nemám hlavu. Nevadí, jsem již opět za obcí a tak odhazuji myšlenky, aktivuji nohy, nasedám na svého horala, opírám se do pedálů a pokračuji ve výletu. Je krásný den, zpívají ptáci a šumí větve stromů. Nevšední svět, nevšední zážitky, mystérium. A o tom je život...

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hejtman Štěpán seznámil ministra zemědělství, jak kraj pomáhá v boji se suchem a kůrovcem

Hejtman Štěpán seznámil ministra zemědělství, jak kraj pomáhá v boji se suchem a kůrovcem

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes zavítal do Královéhradeckého kraje. Hejtman Jiří Štěpán ho s...

Adventní jarmark v Centru Walzel potěšil velké i malé návštěvníky

Adventní jarmark v Centru Walzel potěšil velké i malé návštěvníky

V Meziměstí se obyvatelé i přespolní sešli první prosincovou neděli, aby přivítali advent, období pl...

Pro rok 2020 připravuje broumovský klášter opět řadu kulturních a vzdělávacích akcí

Pro rok 2020 připravuje broumovský klášter opět řadu kulturních a vzdělávacích akcí

I v následujícím roce bude ve Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov pokračovat bohatý celor...

První sníh způsobil potíže motoristům

První sníh způsobil potíže motoristům

Sníh, který napadl v noci z pondělí na úterý, způsobil potíže především účastníkům dopravy. Potíže m...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 6. do 8. prosince

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 6. do 8. prosince

Koncert v Edenu, trh v Polici, čertohrátky v Adršpachu, mikulášská nadílka, diskotéka, trh a koncert...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře