Broumovsko

Čtvrtek 13.srpen 2020

Poslední aktualizace13.08.2020 04:09

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Machovská odysea

Machovská odysea

Email Tisk PDF
seznam článků
Machovská odysea
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

031020191262Machov, podhorská obec, asi 1090 obyvatel. Přijíždím na kole směrem od Broumovských stěn. Pod kopcem za křižovatkou na Bělý sesedám z kola a tlačím. Ne, není to defekt, lepení vozím a dokážu se z podobných šlamastyk hravě dostat. Míjím dopravní značku zákaz vjezdu všech vozidel. Z předchozích zkušeností vím, že ze směru od Bezděkova nad Metují také jedna je, vlastně je jich tam více a průběžně se vyskytují již od samotného Bezděkova.

V obci dělají novou silnici, což je velmi pěkné. Lidé budou jezdit konečně domů po rovině a nebudou ničit svá vozidla, která stála mnoho peněz a k těm, jak známo není vždy lehký přístup. Takže velmi pozitivní věc. "Hej kámo, nějakej problém?" zahlaholí směrem ke mně muž ve středních letech. Ani ne, díky za zeptání, odpovídám s vědomím, že potkat dnes člověka, který je připraven pomoci, se musí ocenit. Pouze dodržuji zákon a vypadá to na defekt, pomyslím si a chápu.

Tlačím dál svoje horské kolo a říkám si, tady by se hodilo, kdybych mohl jet, vypadá to jako cyklokrosová dráha, nebo spíše jako dnes moderní cyklotrail, známý třeba z Rychlebských hor. Mám čas, vesnice je dlouhá a tak přemýšlím. Na každém konci obce značka zákaz vjezdu, dodatková tabulka povoluje vjezd pouze linkovým autobusům a stavební technice. Práce zde probíhají již několik měsíců, jak to bývá ve zdejších krajích běžné. Možná nejsou lidé, možná není vůle, možná obojí, nebo dostatečně nechápu objem prací, nejsem odborník, nevím.

Co asi dělají zdejší lidé, kteří tu mají domy, lidé, kteří tu pracují, nebo dojíždějí za svými blízkými? Jezdí snad domů s vědomím porušování zákona, nebo odstavují své vozy na nějakém odstavném parkovišti? Žádné jsem neviděl. Začíná mě to zajímat. Několik vozidel jsem již míjel. Měla snad nějaké zvláštní povolení? Je to mystické místo, údolí tisíce tajemství. Nebo že by to nikdo neřešil? Že by tam byl ten zákaz jen jako pojistka, kdyby se někomu něco stalo, aby za to nebyl nikdo odpovědný? Vjel přeci do zákazu, že jo. Mozek pracuje na plný výkon a cesta ubíhá. Co asi dělá policie, dělá jako že se nic neděje, nebo pokutuje lidi, že jedou domů, nebo do práce? Co na to vedení obce? Je to normální? Co je to pojem normalita?

Přiznám se, že nerozumím. V životě člověka je jednou z nejtěžších věcí si přiznat, že na něco nemá. A tak si přiznávám, že na tohle nemám hlavu. Nevadí, jsem již opět za obcí a tak odhazuji myšlenky, aktivuji nohy, nasedám na svého horala, opírám se do pedálů a pokračuji ve výletu. Je krásný den, zpívají ptáci a šumí větve stromů. Nevšední svět, nevšední zážitky, mystérium. A o tom je život...

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Starosta Police nad Metují se vyjádřil k současné situaci ve městě v souvislosti s nákazou COVID-19

Starosta Police nad Metují se vyjádřil k současné situaci ve městě v souvislosti s nákazou COVID-19

Starosta Police nad Metují Jiří Beran dementoval informaci, že na Policku je prudký nárůst případů o...

Česko-polská spolupráce dělá pohraničí bezpečnější

Česko-polská spolupráce dělá pohraničí bezpečnější

Velkou pozornost věnuje program Interreg V-A ČR-Polsko 2014-2020 oblasti prevence rizik. Partneři z ...

Nový trenažér k výuce lékařů ON Náchod s podporou Královéhradeckého kraje

Nový trenažér k výuce lékařů ON Náchod s podporou Královéhradeckého kraje

Nadační fond HOSPITAL BROUMOV uspěl v dotačním řízení Královéhradeckého kraje s projektem "Dotace na...

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Druhou největší investiční akcí města Náchoda je pro letošní rok zahájení modernizace dopravního hři...

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Famózním způsobem vstoupili do nové sezóny hráči Spartaku Police nad Metují. V 1. kole Poháru hejtma...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře