Broumovsko

Pátek 28.únor 2020

Poslední aktualizace29.02.2020 04:06

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší

Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší

Email Tisk PDF
seznam článků
Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

vinoeBylo mimo sezónu a barevné vinice na vlnitých kopcích kraje Beaujolais nasávaly poslední teplé podzimní paprsky. Na dřevěných pryčnách v blízkosti sklepů staříci pokuřovali voňavé doutníky a vítali každý vzruch s pohledem na utichlé řady vinné révy. Ocitla jsem se až v Beaujeu známém díky oslavám provázejícím na svět nové víno (beaujolais nouveau – vždy třetí listopadový čtvrtek, tedy dnes).

Oprýskané uličky mě dovedly do středu malé vísky, kde se v oparu mlhy rýsovalo dlážděné náměstí s kavárnou a sochou ve stínu vzrostlého javoru. Bylo po ránu a nostalgickou náladu jsem šla zapít červeným, kávu jsem vynechala a přidala ještě jedno červené. Bylo mi blaze na duši i na těle. Bylo to dovolenou, sluncem o něco západnějším než u nás a červeným o něco kvalitnějším než u nás.

Procházela jsem zahrádkou kavárny sem tam a otírala kapky rosy z kovového zábradlí. Myslela jsem na to, jak se tato ospalá osada jednou ročně probudí a zaplaví lidmi dychtícími po vínu. Představovala jsem si, jak tu zvečera víno teče proudem do ulic, jak se z dřevěných sudů vylévá přímo na kamenné chodníky. Kolemjdoucí potom nabírají pohárkem z desítek tekoucích stružek a pochutnávají si na zemité chuti vína této oblasti.

S posledním douškem sklenička ztratila červený nádech a já skrze čiré sklo zahlédla cosi neforemného na štukové omítce. Moderní krabice mě probrala z romanticky zašlé letargie. Nahnula jsem se a zaostřila oči na ohyzdu. Vážně tam visel... Automat na prezervativy. "Zrovna tady?" kroutila jsem zaraženě hlavou. "Dobře, neestetické, ale praktické," řekla jsem smířlivě po chvíli a otočila hlavu na druhou stranu. Oči mi sjížděly skrze záplavu pootevřených okenic do omšelé ulice. "Má to patinu," přikyvovala jsem uznale, když jsem zahlédla znovu podivnou bílou škatuli. "Cože? Zase? To není možné, další automat na náměstí o velikosti 20 x 20 m?" Rozvolněná představa francouzských mravů mě začala opouštět. Stiskla jsem pevně nožku prázdné sklenky, když na mě z protějšího chodníku vybafl neonový nápis Pharmacie (lékárna). To už je ale vážně nevkus, dupla jsem podpatkem o dlažbu. "Je čas zaplatit!"

Takový "odfiltrovaný" zážitek po ranním snění jednoho nepotěší, obzvlášť ne na dovolené. "Je tady ospalo, jedeme zpátky domů," protáhla jsem se. Cestou zpět do Čech jsem přemýšlela, že možná i proto my, Češi, při svatomartinských oslavách hodíme kohouta (bez vína) do kouta a servírujeme křehoučkou dozlatova pečenou husu...

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 28. února do 1. března

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 28. února do 1. března

Sláva českého piva a polských klobás, Vinná brána, vernisáž výstavy, koncert, divadlo, karneval pro ...

Z Izraele do Broumova

Z Izraele do Broumova

Gábina Javorská má velmi zajímavý osud. Pochází ze Slovenska a za prací krupiérky v kasinu se vyprav...

Zapomeňte, vzpomeňte!

Zapomeňte, vzpomeňte!

Stojím vprostřed parkoviště a holky z kapely mě šacují. Je mrazivá půlnoc. Musím se dokonce i vyzout...

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Nedávné počínání vichřice Sabine způsobilo vyhození jednoho celého okna na klášterním kostele sv. Vo...

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Podkrkonoší bude po roce zase patřit bajkerům. V Úpici a okolí se v sobotu 23. května uskuteční už 1...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře