Broumovsko

Středa 20.listopad 2019

Poslední aktualizace21.11.2019 04:06

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší

Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší

Email Tisk PDF
seznam článků
Pečená husa versus kohout na víně aneb Čecha prezervativy nepotěší
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

vinoeBylo mimo sezónu a barevné vinice na vlnitých kopcích kraje Beaujolais nasávaly poslední teplé podzimní paprsky. Na dřevěných pryčnách v blízkosti sklepů staříci pokuřovali voňavé doutníky a vítali každý vzruch s pohledem na utichlé řady vinné révy. Ocitla jsem se až v Beaujeu známém díky oslavám provázejícím na svět nové víno (beaujolais nouveau – vždy třetí listopadový čtvrtek, tedy dnes).

Oprýskané uličky mě dovedly do středu malé vísky, kde se v oparu mlhy rýsovalo dlážděné náměstí s kavárnou a sochou ve stínu vzrostlého javoru. Bylo po ránu a nostalgickou náladu jsem šla zapít červeným, kávu jsem vynechala a přidala ještě jedno červené. Bylo mi blaze na duši i na těle. Bylo to dovolenou, sluncem o něco západnějším než u nás a červeným o něco kvalitnějším než u nás.

Procházela jsem zahrádkou kavárny sem tam a otírala kapky rosy z kovového zábradlí. Myslela jsem na to, jak se tato ospalá osada jednou ročně probudí a zaplaví lidmi dychtícími po vínu. Představovala jsem si, jak tu zvečera víno teče proudem do ulic, jak se z dřevěných sudů vylévá přímo na kamenné chodníky. Kolemjdoucí potom nabírají pohárkem z desítek tekoucích stružek a pochutnávají si na zemité chuti vína této oblasti.

S posledním douškem sklenička ztratila červený nádech a já skrze čiré sklo zahlédla cosi neforemného na štukové omítce. Moderní krabice mě probrala z romanticky zašlé letargie. Nahnula jsem se a zaostřila oči na ohyzdu. Vážně tam visel... Automat na prezervativy. "Zrovna tady?" kroutila jsem zaraženě hlavou. "Dobře, neestetické, ale praktické," řekla jsem smířlivě po chvíli a otočila hlavu na druhou stranu. Oči mi sjížděly skrze záplavu pootevřených okenic do omšelé ulice. "Má to patinu," přikyvovala jsem uznale, když jsem zahlédla znovu podivnou bílou škatuli. "Cože? Zase? To není možné, další automat na náměstí o velikosti 20 x 20 m?" Rozvolněná představa francouzských mravů mě začala opouštět. Stiskla jsem pevně nožku prázdné sklenky, když na mě z protějšího chodníku vybafl neonový nápis Pharmacie (lékárna). To už je ale vážně nevkus, dupla jsem podpatkem o dlažbu. "Je čas zaplatit!"

Takový "odfiltrovaný" zážitek po ranním snění jednoho nepotěší, obzvlášť ne na dovolené. "Je tady ospalo, jedeme zpátky domů," protáhla jsem se. Cestou zpět do Čech jsem přemýšlela, že možná i proto my, Češi, při svatomartinských oslavách hodíme kohouta (bez vína) do kouta a servírujeme křehoučkou dozlatova pečenou husu...

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Rada kraje schválila návrh rozpočtu pro rok 2020, podle kterého by Královéhradecký kraj měl hospodař...

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Těsně před půlnocí v neděli 17. listopadu 2019 přijali policisté oznámení od jedenapadesátiletého mu...

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

První kolo celostátní gastronomické soutěže Svačina roku Rio Mare 2019 je uzavřeno. Nyní odborná por...

Police i Broumov přezimují na pátých místech tabulky

Police i Broumov přezimují na pátých místech tabulky

Skončila podzimní fotbalová sezóna ročníku 2019/2020. Oba týmy z Broumovska, které hrají nejvyšší kr...

Humanitární sbírka pro Diakonii Broumov byla opět úspěšná

Humanitární sbírka pro Diakonii Broumov byla opět úspěšná

V sobotu 9. listopadu se opět po roce konala v Novém Městě nad Metují Humanitární sbírka. Občané moh...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře