Broumovsko

Pátek 10.červenec 2020

Poslední aktualizace11.07.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Pohled do budoucnosti: Průvodce cyklistickými stezkami Broumovska

Pohled do budoucnosti: Průvodce cyklistickými stezkami Broumovska

Email Tisk PDF

cykloplyn

Díky těžbě břidličných plynů se nevídaně rozrostla síť cyklostezek na Broumovsku, a to zejména po roce 2024, kdy lokalitu opustili poslední zahraniční těžaři. Síť cyklostezek, využívající původní komunikační síť mezi jednotlivými vrty a těžebními stanicemi, patří vůbec k nejrozsáhlejším komplexům v Evropě. Rozkládá se na ploše více než 700 kilometrů čtverečních a povrch širokých chodníků je z velmi kvalitního asfaltu.

Celý obrovský areál byl vytvořen díky evropským fondům a štědrému státnímu rozpočtu, který uvolnil na rekultivace po těžbě břidličného plynu obrovské bilionové částky. Krajina je protkána hustou sítí ubytoven a servisních středisek, vytvořených z původních těžařských stanovišť. Výrazně se ušetřilo na inženýrských sítích, které autoři cykloareálu zdědili právě po těžařích a hlavně díky jejich bezúplatnému převodu na provozovatele areálu.

K možnosti zabrání tak obrovského území pro cyklistiku velmi výrazně pomohl i fakt, že pro těžbu plynu z břidlic společnost využívala jednu z nejlepších metod, tzv. hydraulické štěpení neboli fraking (HF). Na rozdíl od jiných států se podařilo českou veřejnost přesvědčit o společenském významu takové těžby a prosadit HF ve veřejném zájmu. V průběhu dobývání plynu pak došlo ke kontaminaci spodních vod, dokonce i těch nejstarších, pět tisíc let starých rezervoárů. Došlo tak k nedostatku pitné vody v oblasti od Broumova až po Hradec Králové a protože stát, i přes předchozí upozornění nebyl na tuto situaci připraven, drtivá většina obyvatel území opustila.

Tato situace tak umožnila vzniknout neuvěřitelnému sportovnímu a cyklistickému areálu světového významu. Za zmínku i stojí, že prakticky všichni původní obyvatelé, kteří se rozhodli zůstat, našli v komplexu nové a dobré zaměstnání.

Cyklokomplex je velmi vyhledávaný i turisty ze zahraničí. Jedním z hlavních důvodu je vysoká sterilita prostředí. Zde nepotřebujete v umývárnách hygienické nádobky na mýdlo, které chrání vaše ruce ještě před umytím. Příroda je zde hygienicky čistá sama o sobě. Návštěvníci si velmi pochvalují i absenci dotěrného hmyzu, otravného ptactva a  jiné fauny, která téměř vždy roznáší nemoci. Zavlečení fauny, či jak odborníci říkají „prolomení nulové biodiversity", která by narušila kvalitu místního prostředí, se nemusí návštěvníci obávat. Těžbou břidličného plynu byly na povrch vyneseny i těžké kovy a arsen a ty tak nyní celý komplex mimoděk a dlouhodobě úspěšně chrání.

Další výhodou, zejména pro rodiny s dětmi, je vysoké množství ploch na hraní a rekreaci, které jsou z umělého povrchu. Svou hebkostí připomínají trávu, jsou však zcela hygienické a mají nejvyšší atest pro pobyt alergiků. Umělé povrchy jsou pokládány na místech, kde již žádná původní flora nemůže růst. Je proto zcela vyloučené, že by tak mohlo plastovou trávou cokoliv prorůst a následně návštěvníky ohrožovat.

Milovníky přírody jistě zaujme i fakt, že umělé povrchy byly vyrobeny recyklací z PET lahví. Zde je důležité upozornit i na důmyslnou síť sběrných míst na PET lahve na všech trasách areálu, automaty vám zde za vrácenou prázdnou láhev zdarma vydají novou, plnou nejkvalitnější pitné vody z arktických ledovců.

Návštěvu cykloareálu Broumovsko vám zcela doporučujeme, strávíte zde úžasnou dovolenou nebo víkend bez obavy z přenašečů a dotěrného hmyzu. Nejsou zde ani komáři, ani klíšťata. Nejsou zde žádné pyly a alergeny. Jen dokonalá, hygienicky čistá příroda pro vaše maximální sportovní vyžití. Váš pobyt je navíc spolufinancován z programů na rekultivace a obnovu, oproti jiným rekreacím tak ušetříte až polovinu nákladů. Více informací a fotografií šťastných návštěvníků můžete prohlížet na sociální síti Morsbook.lat. Staňte se našimi přáteli, přidejte nás mezi své oblíbené.

Ještě je čas to změnit a udržet zde život.

Původně vyšlo na:  www.rogelli.cz/blog/

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Polický filmař Martin Hrnčíř, absolvent Gymnázia Broumov, patří k nejmladší generaci tvůrčích autorů...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře