Broumovsko

Úterý 26.květen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Pohled z úbočí Broumovských stěn do Broumovské kotliny ozářené měsícem a plné ohnivých koulí

Pohled z úbočí Broumovských stěn do Broumovské kotliny ozářené měsícem a plné ohnivých koulí

Email Tisk PDF
seznam článků
Pohled z úbočí Broumovských stěn do Broumovské kotliny ozářené měsícem a plné ohnivých koulí
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

ohostroj__TitlPár minut před letošní novoroční půlnocí. Lesní cesta, stoupající po úbočí Broumovských stěn od restaurace Amerika, kde hlučí muzika a všechno se připravuje k novoročnímu vyvrcholení, je trochu namrzlá. Dole v Broumovské kotlině se připravují novoroční "ohňostroje".

Pár dnů po úplňku je cesta lesem dobře osvětlena ubývajícím měsícem, který probleskuje mezi stromy a kolem kapličky Panny Marie Sněžné vytváří ze stínů roztodivné obrazy. Kolem proběhne zatoulaný pes, který si spletl cestu a nikoho si nevšímaje míří někam do hloubi lesa, po schodech na Hvězdu se objeví několik světelných záblesků. Někdo jde do kaple nebo se rozhlédnout po okolí, které se za několik minut rozzáří stovkami světel. Shora, od osvětlené kaple na Hvězdě na hřebenu Broumovských stěn, je slyšet veselý hlahol návštěvníků.

Asi 10 či 15 minut před novoroční půlnocí je slyšet první „rachejtle“, z lesa se ozývá srnec, také onen zatoulaný pes. Nedočkavci začínají odpalovat svoji světelnou munici. V několika vesnicích a v Broumově na české straně hranice, probíhající po hřebenu měsícem ozářených Javořích hor, za hranicemi nahoře na Sovích horách, ale také kdesi u Walbrzychu, nad Nowou Rudou či v dáli směrem na polské Klodzko.

Jak se přibližuje půlnoc, záblesků přibývá, objevují se celé salvy světel různých barev, které se vynořují ze tmy, z osvětlených vsí nebo zpoza kopečků mezi nimi, či snad i z broumovského náměstí. A je jich stále víc a víc. V tom širokém pásmu skoro 180 stupňů od Meziměstí až nad Martínkovice či Božanov lidské oko neví, kam se dřív podívat. Člověk jen těžko odtrhuje pozornost od jednoho ohňostroje, aby se podíval na jiný, snad ještě hezčí a zajímavější. Prská to, sviští, vybuchuje, světla mění krajinu v jedno veliké světelné divadlo. Na silnici z Broumova se objevují modrá blikající světla záchranky, a za chvíli druhé. Jedou po silnici z Broumova, zřejmě do některé vesnice, a po chvíli se vrací.

Najednou záblesk na 808 m n.m. vysokém Ruprechtickém Špičáku, nejvyšší „hoře“ bývalého Náchodského okresu. Pak ohňostroj kdesi na konci Šonova až na hranicích, a na Janovičkách a nad nimi. Vysoko nad obzorem, proti tmavému nebi, se objevuje nádherná světelná koule a chvilku „visí“ v prostoru. A za pár minut ještě jedna. Vypadá to krásně i tajemně, jak se náhle objeví a vznáší na nebi, až pomalu zhasíná. Štěkot vystrašeného psa se ztrácí kdesi v dáli a vyplašený srnec z občasným zaštěknutím mizí nahoře ve skalách. Asi 20 minut po půlnoci světelné divadlo pomalu končí. Ohňostrojů ubývá, objevují se víc osamělé záblesky raket, které ozáří oblohu, chvilku se v nejvyšším bodě zastaví a mizí ve tmě.

Až skoro hodinu po půlnoci se rozzářil ohňostroj nad Supím košem v Broumovských stěnách, nad Křinicemi. A hned ve dvou několikaminutových salvách. Snad ty záblesky světla na schodech na Hvězdu byli spěchající ohňostrůjci, kteří až teď dorazili na místo, kde se rozhodli připravit nezvyklou podívanou ostatním. A ze Špičáku jim odpovídali, ale už jen několika vystřelenými raketami. Zřejmě i tam už došla munice.

Najednou klid a nezvyklé ticho. Celá kotlina se uložila do stříbra, které podestlaly paprsky měsíce, jenž se občas halí do lehkého mlžného oparu. A posvátná krajina, ve které světla vesnic a města, záře nad horami jako připomenutí přítomnosti dalších lidí za hranicí, vyvolávají různé myšlenky. A vynořuje se možná zatím nesplnitelné přání, abychom dokázali žít v pospolitosti, projevovali vděčnost a moudře spravovali, co jsme nabyli poctivou prací nebo zdědili, či dokonce čím jsme byli bohatě obdarováni z potu těch, co zde, v bývalých Sudetech, po staletí žili.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tř...

Selhání veřejnoprávní televize

Selhání veřejnoprávní televize

Zprávy na komerčních stanicích nesleduji, ale pokud se České televize týká, přijde mi, že její refer...

Návrat do Masarykovy školy

Návrat do Masarykovy školy

Pokud se již nestane nic zásadního, měly by děti v pondělí chodit opět školy. Tedy ne všechny, zájem...

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Jsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o ně...

Od soboty pojedou všechny spoje

Od soboty pojedou všechny spoje

Veřejná doprava v Královéhradeckém kraji se v sobotu 23. května plně vrátí do normálu. Královéhradec...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře