Broumovsko

Středa 21.březen 2018

Poslední aktualizace22.03.2018 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Procházka do Suchého Dolu

Procházka do Suchého Dolu

Email Tisk PDF
seznam článků
Procházka do Suchého Dolu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

Suchodolská šolcovnaJako přivandrovalce do Police nad Metují nás ten název zaujal. Tušili jsme, kde to je, ale rádi se připojili, abychom získali další informace o místě, kam jsme se před necelým rokem přistěhovali. A které se stále víc stává naším skutečným domovem.

Nahoře, kousek od Ticháčkova lesa, nedaleko místa, kde se prý na konci předminulého století udály zázraky, jsme zažili něco, co je dnes opravdu z říše kouzel. Koberce mateřídoušky a vůně, kterých byly v našem dětství plné louky. Jak málo stačí člověku ke štěstí.

Díky skvělému výkladu průvodce Jana Tůmy jsme obdivovali náhony, které předkové zdejších obyvatel vybudovali na malém potůčku. Dnešní člověk, navyklý na "velikášství", by si té "strouhy" možná ani nevšiml. A tu vybudovali mlýny, později je proměnili na pily. Za staletí, co sloužily, poskytovaly obživu a přinášely užitek tisícům lidí. Jistě to byla dřina, vzít na trakař pytel zrní, zavézt jej mnohdy zasněženou cestou do mlýna a domů si přivézt voňavou čerstvou mouku. Ale též zážitek, který nám už dnes nedokáže nikdo dopřát. Přitom tak osvobozující a milý.

O zázraku dnešní Suchodolské kapličky už toho napsali tolik, že je mi blízká verze o skvělém marketingovém tahu několika tehdejších polických podnikatelů. Hlavně z pohledu občana, který za vším vidí podfuk a touhu po zisku. Pravdu dnes už nikdo nezjistí, nakonec k čemu. Důležité je, že Police pak začala vzkvétat.

Došli jsme do Suchého Dolu. My jsme tu sami dosud prošli jen po hlavní silnici a proto jsme nikdy neviděli nádherně udržovanou Šolcovnu. Doklad o tom, jak působí soukromé vlastnictví. Po staletí, od postavení snad někdy na konci 13. století, jej vlastní jeden rod. Je nejkrásnější široko daleko.

Je toho víc zajímavého v Suchém Dole. Třeba divadelní tradice a dodnes trvající zájem o divadlo. Nedivím se polickým ochotníkům, že se jim tu hraje nejlíp z vesnic v okolí Police.

Těšíme se na další vycházku se skvělým, zapáleným a neobyčejně znalým Janem Tůmou z Regionálního muzea Náchod. Vycházky organizuje Centrum kultury, vzdělávání a sportu v Polici nad Metují. Těšíme se na další procházky Polickem se zážitky mezi lidmi, kteří nás mezi sebe tak hezky přijali.

Foto Šolcovny Josef Tér

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovská stará garda obsadila na výborně obsazeném turnaji v Polsku 2. místo

Broumovská stará garda obsadila na výborně obsazeném turnaji v Polsku 2. místo

Stará garda Slovanu Broumov hrála v sobotu 17. března na charitativním halovém turnaji hráčů nad 35 ...

Meziměstský divadelní soubor J.K.Tyl vyhrál se svou komedií Rodina je základ státu na přehlídce Miletínské divadelní jaro

Meziměstský divadelní soubor J.K.Tyl vyhrál se svou komedií Rodina je základ státu na přehlídce Miletínské divadelní jaro

Meziměstský divadelní soubor J. K. Tyl se se svou komedií Rodina je základ státu zúčastnil 16. březn...

V Polici nad Metují začíná Jeden svět, pojďte do kina!

V Polici nad Metují začíná Jeden svět, pojďte do kina!

Již tento čtvrtek 22. března začíná v Polici nad Metují festival dokumentů o lidských právech Jeden ...

Výstava fotografií barokních kostelů Tempus fugit se zastavila v Nowe Rudě

Výstava fotografií barokních kostelů Tempus fugit se zastavila v Nowe Rudě

Letošním prvním, druhým polským a celkově 23. zastavením 16 fotografií bratislavského fotografa Dana...

Veronika Kašáková je pro naše děti vzorem, je jim blízká věkem a je pro ně motivační

Veronika Kašáková je pro naše děti vzorem, je jim blízká věkem a je pro ně motivační

Koncem února navštívila Dětský domov v Broumově finalistka České Miss 2014 Veronika Kašáková. Veroni...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře