Broumovsko

Čtvrtek 22.srpen 2019

Poslední aktualizace22.08.2019 04:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Sejdeme se u křížku

Sejdeme se u křížku

Email Tisk PDF
seznam článků
Sejdeme se u křížku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

křížek0TTTStopy v bahně. Zahýbám ke známé pěšině, kapuci staženou až k očím. Skrze větve prosvítá na obzoru tmavá silueta. Na pláni fučí, ostatně jako vždycky, omotávám šálu těsněji ke krku a přemýšlím, kolik tudy prošlo poutníků přede mnou. Nad korunami stromů se vznáší hejno černých ptáků a jako početné procesí krouží okolo. Jsem tady – u křížku.

V měkkém bahně rozpoznávám troje čerstvé stopy. I dnes tu někdo byl. Co zde dělal? Proč měl potřebu se tady zastavit? Byla to touha po výhledu, krátkém oddechu nebo přemítání na rozcestí? Hledal cílový bod své vycházky? A co vůbec já tady? Mám u křížku sraz se známou. Možná kdybychom žily jinde, sešly bychom se s kočárky na pěší zóně, u nábřeží, v nákupním centru. Ale žijeme na Broumovsku a místní odlišnosti nám sedí.

Drobné sakrální stavby výrazně dotváří místní krajinu, vesnice i město. Kříže, sochy svatých, boží muka, kapličky nelze vyčlenit, minout ani vynechat. Mnohé z nich se nedávno dočkaly zasloužené rekonstrukce. A jeden by řekl, že to každého potěší.
"Ještě jednu klobásku, jo..." mrkne Olin na servírku. "Fakt mě nakrkli s tím přestěhováním křížku doprostřed vesnice. Co tady bydlím, měl jsem ho za stodolou v poli." Je to přerušení tradice, negace původního významu, zní z jedné strany. Z druhé se ozývá apel na vytvoření nové přístupnější tradice, oživení starého k získání významů nových a aktuálních, nevyhnutelná praktičnost některých přesunů. A i když naše diskuse nemá žádnou odbornou hodnotu a pravděpodobně ani jednoznačný výsledek, překvapuje mě, jak silně většina z nás tyto památky vnímá. Ať už jako odkazy víry, historické cennosti a estetické skvosty, nebo centra energie, místa rozjímání, orientační body.

Člověka udivuje, kolik prostých světských momentů s nimi máme spojeno. Sběr bylin v rámci školního zápolení, kouření první cigarety, jizva na koleni od tvrdého pískovce, vyřezání srdéčka do přilehlé lípy, oprava "fichtla" pod stíny stromů, zastavení na panáčka slivovice při pěší túře na Hvězdu.

A tak nějak příběhy křížů stále pokračují, přerůstají z paměti předků do paměti současníků. A cesty, které je spojují, tvoří vrásky na krajině. Nesmazatelné stopy lidských prožitků dotváří charakter místa, obličej kotliny, ve které žijeme. A i přesto, že většina pocestných původní duchovní rozměr těchto symbolů už tak výrazně nevnímá, on zde, podle mého, pořád sídlí. Někde opodál nám všem kdosi na životních cestách kryje záda. Nenápadně, tiše a pokorně.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Mezinárodní horolezecký filmový festival, koncerty festivalů Za poklady Broumovska a Varhanní léto, ...

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Geoparky Český ráj a Broumovsko navážou užší spolupráci s Královéhradeckým krajem. Pomoci k tomu má ...

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Stejně jako v loňském roce se s blížícím koncem prázdnin v Polici nad Metují uskuteční Den Muzea. V ...

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

Královéhradecký kraj pořádá na podporu náhradní rodinné péče, ve spolupráci s městskými úřady a nezi...

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Miroslav Hečko se ve 2. kole 1. B třídy v zápase se Solnicí hned třikrát postavil ke stře...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře