Broumovsko

Čtvrtek 25.duben 2019

Poslední aktualizace26.04.2019 04:52

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Sejdeme se u křížku

Sejdeme se u křížku

Email Tisk PDF
seznam článků
Sejdeme se u křížku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

křížek0TTTStopy v bahně. Zahýbám ke známé pěšině, kapuci staženou až k očím. Skrze větve prosvítá na obzoru tmavá silueta. Na pláni fučí, ostatně jako vždycky, omotávám šálu těsněji ke krku a přemýšlím, kolik tudy prošlo poutníků přede mnou. Nad korunami stromů se vznáší hejno černých ptáků a jako početné procesí krouží okolo. Jsem tady – u křížku.

V měkkém bahně rozpoznávám troje čerstvé stopy. I dnes tu někdo byl. Co zde dělal? Proč měl potřebu se tady zastavit? Byla to touha po výhledu, krátkém oddechu nebo přemítání na rozcestí? Hledal cílový bod své vycházky? A co vůbec já tady? Mám u křížku sraz se známou. Možná kdybychom žily jinde, sešly bychom se s kočárky na pěší zóně, u nábřeží, v nákupním centru. Ale žijeme na Broumovsku a místní odlišnosti nám sedí.

Drobné sakrální stavby výrazně dotváří místní krajinu, vesnice i město. Kříže, sochy svatých, boží muka, kapličky nelze vyčlenit, minout ani vynechat. Mnohé z nich se nedávno dočkaly zasloužené rekonstrukce. A jeden by řekl, že to každého potěší.
"Ještě jednu klobásku, jo..." mrkne Olin na servírku. "Fakt mě nakrkli s tím přestěhováním křížku doprostřed vesnice. Co tady bydlím, měl jsem ho za stodolou v poli." Je to přerušení tradice, negace původního významu, zní z jedné strany. Z druhé se ozývá apel na vytvoření nové přístupnější tradice, oživení starého k získání významů nových a aktuálních, nevyhnutelná praktičnost některých přesunů. A i když naše diskuse nemá žádnou odbornou hodnotu a pravděpodobně ani jednoznačný výsledek, překvapuje mě, jak silně většina z nás tyto památky vnímá. Ať už jako odkazy víry, historické cennosti a estetické skvosty, nebo centra energie, místa rozjímání, orientační body.

Člověka udivuje, kolik prostých světských momentů s nimi máme spojeno. Sběr bylin v rámci školního zápolení, kouření první cigarety, jizva na koleni od tvrdého pískovce, vyřezání srdéčka do přilehlé lípy, oprava "fichtla" pod stíny stromů, zastavení na panáčka slivovice při pěší túře na Hvězdu.

A tak nějak příběhy křížů stále pokračují, přerůstají z paměti předků do paměti současníků. A cesty, které je spojují, tvoří vrásky na krajině. Nesmazatelné stopy lidských prožitků dotváří charakter místa, obličej kotliny, ve které žijeme. A i přesto, že většina pocestných původní duchovní rozměr těchto symbolů už tak výrazně nevnímá, on zde, podle mého, pořád sídlí. Někde opodál nám všem kdosi na životních cestách kryje záda. Nenápadně, tiše a pokorně.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Už jste se někdy ocitli v pekle?

Už jste se někdy ocitli v pekle?

Pokud ne a chcete vidět, jak to tam vypadá, tak nesmíte chybět na koncertě Adama Bomba. Ten se koná ...

Bruneta po ránu, blondýna večer

Bruneta po ránu, blondýna večer

"Uvařím si kávu. Kopec kávy. Hustou, silnou, vroucí, krutou, sprostou. Životní šťávu unavených..." c...

Tanec sv. Markéty

Tanec sv. Markéty

Vystoupení zpěvačky s uměleckým jménem Vladivojna La Chia je vždy spojené s něčím speciálním. Tentok...

MAS Broumovsko+ podpořila obnovu dřevěného kostela Panny Marie v Broumově

MAS Broumovsko+ podpořila obnovu dřevěného kostela Panny Marie v Broumově

Mezi jednu z oblastí, které MAS Broumovsko+ podporuje, patří obnova kulturního dědictví. V současné ...

Vítězství Police patří synovi předsedy oddílu

Vítězství Police patří synovi předsedy oddílu

V sobotu se předsedovi fotbalového oddílu Karlu Klimešovi narodil syn Štěpán. Hned druhý den mu poli...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře