Broumovsko

Neděle 21.říjen 2018

Poslední aktualizace22.10.2018 04:38

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Setkání na Bezděkově

Setkání na Bezděkově

Email Tisk PDF
seznam článků
Setkání na Bezděkově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

IMG 9116Sigismunda Boušku objevil, aspoň pro mne a moji ženu, znamenitý sběratel a laický badatel Petr Bergmann. Jiný tvůrce, emeritní vedoucí broumovské knihovny Jan Meier, uspořádal dostupné prameny o Bouškovi a vytvořil vynikající literární pásmo. V něm jej představuje jako skutečného člověka očima dnešní doby. A tvořivý Tepličák Ladislav Šikut dokázal z Bouškovy hudební pozůstalosti sestavit původní melodie, z nichž několik se souborem Stěnavan provedl.

Na setkání přišli ještě dva náramní lidé, bez kterých by nebylo nebo se postrádalo cosi důležitého. Starosta Bezděkova nad Metují Miroslav Maroul a učitelka ZŠ Hradební v Broumově Alena Miklošová.

K tomu třeba podtrhnout, že v neděli 8. dubna odpoledne byl v hostinci u Vojtěchů na křtu knihy o Bouškovi zcela plný sál. Také smíšený pěvecký soubor Stěnavan, jehož členové kouzelnému odpoledni svým vystoupením dali korunu.

Pásmo o Bouškovi proběhlo už potřetí, i když pro nemoc a jiné okolnosti jen se dvěma účinkujícími. Byli však vynikající. Citlivý a něžný přednes učitelky Aleny Miklošové z Bouškovy korespondence zaujal a mnohé dojal. Jejím vrcholným výkonem byla četba z dopisu jedné z Bouškových obdivovatelek, Boženy Neumanové, manželky spisovatele S. K. Neumana. Nádherný text přednesla s vroucností vlastního prožitku.

Mistr slova, jak jinak jej nazvat, Jan Meier, vybral s erudicí mu vlastní z Bouškovy korespondence i z právě vycházející knihy Petra Bergmanna úryvky, které se zmíněnou učitelkou divákům v přiměřených dávkách předkládali. Pásmo běželo už potřetí, provedení však bylo, i když prý v "kritickém" obsazení, vynikající.

A mistr hudby Ladislav Šikut vytvořil skvělé aranžmá Bouškových skladeb, rozepsal noty pro pěvecký sbor, nacvičil, korepetitoval a dirigoval sbor Stěnavan. Pohřební písně a na závěr v celém našem kraji známou: Bezděkovský kostelíčku. Ta píseň teď už jistě nezapadne. Zaslouží si to, je nádherná.

A nad tím vším dílo významné a svým rozsahem obdivuhodné, kniha, kterou zde autor Petr Bergmann pokřtil: Bezděkovský kostelíčku. Byla během pár minut vyprodána a myslím, že sleva, díky ceně dotované obcí, pod jejíž záštitou celá akce proběhla, neměla až takový vliv. Každý místní patriot, a kupovali i Broumováci a Tepličáci, chce mít doma knížku o milovaném a laskavém člověku, jak jej zdejší lidé v první polovině minulého století znali.

Petr Bergmann vytvořil plastický obraz kněze, který prošel v našem kraji Policí, Machovem, Bezděkovem, Broumovem. Jaký byl a jak žil, jaký měl život, že se stýkal s nejvýznamnějšími umělci své doby a další zajímavosti, se dočtete v Bergmannově knize, kvůli níž se všichni sešli.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Střední škola gastronomie a služeb, Teplice nad Metují se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svač...

Horský výstup na Broumovské stěny

Horský výstup na Broumovské stěny

Po předchozím tipu na nenáročný podzimní rodinný výlet se tentokrát opět pokusíme potěšit sportovněj...

Loučím se se vztyčenou hlavou

Loučím se se vztyčenou hlavou

Vážení spoluobčané, dovolím si na tomto místě poděkovat všem zúčastněným voličům, kteří v sobě našli...

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Fotbalový oddíl Spartak Police nad Metují vyhlásil veřejnou soutěž o maskota klubu. Splněný by měl b...

Pohádky z broumovského dolíku

Pohádky z broumovského dolíku

Z ženské něhy, radosti a hravosti vznikla kniha věnovaná dětem a tomuto kraji. V neděli 21. října v ...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře