Broumovsko

Středa 25.duben 2018

Poslední aktualizace26.04.2018 04:35

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Setkání na Bezděkově

Setkání na Bezděkově

Email Tisk PDF
seznam článků
Setkání na Bezděkově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

IMG 9116Sigismunda Boušku objevil, aspoň pro mne a moji ženu, znamenitý sběratel a laický badatel Petr Bergmann. Jiný tvůrce, emeritní vedoucí broumovské knihovny Jan Meier, uspořádal dostupné prameny o Bouškovi a vytvořil vynikající literární pásmo. V něm jej představuje jako skutečného člověka očima dnešní doby. A tvořivý Tepličák Ladislav Šikut dokázal z Bouškovy hudební pozůstalosti sestavit původní melodie, z nichž několik se souborem Stěnavan provedl.

Na setkání přišli ještě dva náramní lidé, bez kterých by nebylo nebo se postrádalo cosi důležitého. Starosta Bezděkova nad Metují Miroslav Maroul a učitelka ZŠ Hradební v Broumově Alena Miklošová.

K tomu třeba podtrhnout, že v neděli 8. dubna odpoledne byl v hostinci u Vojtěchů na křtu knihy o Bouškovi zcela plný sál. Také smíšený pěvecký soubor Stěnavan, jehož členové kouzelnému odpoledni svým vystoupením dali korunu.

Pásmo o Bouškovi proběhlo už potřetí, i když pro nemoc a jiné okolnosti jen se dvěma účinkujícími. Byli však vynikající. Citlivý a něžný přednes učitelky Aleny Miklošové z Bouškovy korespondence zaujal a mnohé dojal. Jejím vrcholným výkonem byla četba z dopisu jedné z Bouškových obdivovatelek, Boženy Neumanové, manželky spisovatele S. K. Neumana. Nádherný text přednesla s vroucností vlastního prožitku.

Mistr slova, jak jinak jej nazvat, Jan Meier, vybral s erudicí mu vlastní z Bouškovy korespondence i z právě vycházející knihy Petra Bergmanna úryvky, které se zmíněnou učitelkou divákům v přiměřených dávkách předkládali. Pásmo běželo už potřetí, provedení však bylo, i když prý v "kritickém" obsazení, vynikající.

A mistr hudby Ladislav Šikut vytvořil skvělé aranžmá Bouškových skladeb, rozepsal noty pro pěvecký sbor, nacvičil, korepetitoval a dirigoval sbor Stěnavan. Pohřební písně a na závěr v celém našem kraji známou: Bezděkovský kostelíčku. Ta píseň teď už jistě nezapadne. Zaslouží si to, je nádherná.

A nad tím vším dílo významné a svým rozsahem obdivuhodné, kniha, kterou zde autor Petr Bergmann pokřtil: Bezděkovský kostelíčku. Byla během pár minut vyprodána a myslím, že sleva, díky ceně dotované obcí, pod jejíž záštitou celá akce proběhla, neměla až takový vliv. Každý místní patriot, a kupovali i Broumováci a Tepličáci, chce mít doma knížku o milovaném a laskavém člověku, jak jej zdejší lidé v první polovině minulého století znali.

Petr Bergmann vytvořil plastický obraz kněze, který prošel v našem kraji Policí, Machovem, Bezděkovem, Broumovem. Jaký byl a jak žil, jaký měl život, že se stýkal s nejvýznamnějšími umělci své doby a další zajímavosti, se dočtete v Bergmannově knize, kvůli níž se všichni sešli.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Broumově si připomněli Den Země

V Broumově si připomněli Den Země

Již od roku 1970 si 22. dubna každoročně a celosvětově připomínáme, že o naši rodnou zeměkouli je po...

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Spisovatelka Eva Prchalová končí svůj měsíční rezidenční pobyt v klášterním domku spisovatelů v Brou...

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Ve dnech 20. – 22. dubna se v broumovském benediktinském klášteře uskutečnil 8. ročník Mezinárodní s...

Když se v PSO rodí myšlenka...

Když se v PSO rodí myšlenka...

...tak zároveň vzrůstá nervozita, zda se nám to všechno podaří uskutečnit a jestli vy se na to přijd...

Vítězství Broumova korunoval třetím gólem "veterán" Jiří Lehotský

Vítězství Broumova korunoval třetím gólem "veterán" Jiří Lehotský

Slovan Broumov vyhrál ve 22. kole fotbalové 1.A třídy s trutnovským B týmem 3:0 na jeho hřišti. Třet...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře