Broumovsko

Pondělí 23.červenec 2018

Poslední aktualizace23.07.2018 04:53

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Setkání na Bezděkově

Setkání na Bezděkově

Email Tisk PDF
seznam článků
Setkání na Bezděkově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

IMG 9116Sigismunda Boušku objevil, aspoň pro mne a moji ženu, znamenitý sběratel a laický badatel Petr Bergmann. Jiný tvůrce, emeritní vedoucí broumovské knihovny Jan Meier, uspořádal dostupné prameny o Bouškovi a vytvořil vynikající literární pásmo. V něm jej představuje jako skutečného člověka očima dnešní doby. A tvořivý Tepličák Ladislav Šikut dokázal z Bouškovy hudební pozůstalosti sestavit původní melodie, z nichž několik se souborem Stěnavan provedl.

Na setkání přišli ještě dva náramní lidé, bez kterých by nebylo nebo se postrádalo cosi důležitého. Starosta Bezděkova nad Metují Miroslav Maroul a učitelka ZŠ Hradební v Broumově Alena Miklošová.

K tomu třeba podtrhnout, že v neděli 8. dubna odpoledne byl v hostinci u Vojtěchů na křtu knihy o Bouškovi zcela plný sál. Také smíšený pěvecký soubor Stěnavan, jehož členové kouzelnému odpoledni svým vystoupením dali korunu.

Pásmo o Bouškovi proběhlo už potřetí, i když pro nemoc a jiné okolnosti jen se dvěma účinkujícími. Byli však vynikající. Citlivý a něžný přednes učitelky Aleny Miklošové z Bouškovy korespondence zaujal a mnohé dojal. Jejím vrcholným výkonem byla četba z dopisu jedné z Bouškových obdivovatelek, Boženy Neumanové, manželky spisovatele S. K. Neumana. Nádherný text přednesla s vroucností vlastního prožitku.

Mistr slova, jak jinak jej nazvat, Jan Meier, vybral s erudicí mu vlastní z Bouškovy korespondence i z právě vycházející knihy Petra Bergmanna úryvky, které se zmíněnou učitelkou divákům v přiměřených dávkách předkládali. Pásmo běželo už potřetí, provedení však bylo, i když prý v "kritickém" obsazení, vynikající.

A mistr hudby Ladislav Šikut vytvořil skvělé aranžmá Bouškových skladeb, rozepsal noty pro pěvecký sbor, nacvičil, korepetitoval a dirigoval sbor Stěnavan. Pohřební písně a na závěr v celém našem kraji známou: Bezděkovský kostelíčku. Ta píseň teď už jistě nezapadne. Zaslouží si to, je nádherná.

A nad tím vším dílo významné a svým rozsahem obdivuhodné, kniha, kterou zde autor Petr Bergmann pokřtil: Bezděkovský kostelíčku. Byla během pár minut vyprodána a myslím, že sleva, díky ceně dotované obcí, pod jejíž záštitou celá akce proběhla, neměla až takový vliv. Každý místní patriot, a kupovali i Broumováci a Tepličáci, chce mít doma knížku o milovaném a laskavém člověku, jak jej zdejší lidé v první polovině minulého století znali.

Petr Bergmann vytvořil plastický obraz kněze, který prošel v našem kraji Policí, Machovem, Bezděkovem, Broumovem. Jaký byl a jak žil, jaký měl život, že se stýkal s nejvýznamnějšími umělci své doby a další zajímavosti, se dočtete v Bergmannově knize, kvůli níž se všichni sešli.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Polici nad Metují začaly příměstské tábory

V Polici nad Metují začaly příměstské tábory

Město Police nad Metují získalo v loňském roce dotaci na pořádání příměstských táborů s cílem podpoř...

Panonia

Panonia

Přemýšlel jsem o té pověstné první větě, která má čtenáře chytit a nepustit. A napadlo mě začít od A...

V Literárním domku v klášterní zahradě je živo i o prázdninách

V Literárním domku v klášterní zahradě je živo i o prázdninách

Literární domek v zahradě broumovského kláštera v těchto dnech obývají manželé Ester a Milan Staří. ...

Kdepak jsi byl, čápe?

Kdepak jsi byl, čápe?

"Kdepak jsi byl?" musela nepochybně minulý týden zaznít otázka na čapím hnízdě v Meziměstí. Jeden z ...

Z Police nad Metují po kuestách na slavné "slavenské kamenné hřiby"

Z Police nad Metují po kuestách na slavné "slavenské kamenné hřiby"

Tak tu máme další tip na geologicky zaměřený výlet po zajímavostech Národního Geoparku Broumovsko. T...

Doporučujeme

V areálu broumovského kláštera byla otevřena restaurace U Tří růží

barof

V pátek 29. června byla v areálu kláštera v Broumově otevřena restaurace U Tří růží. Restaurace bude součástí konceptu Baroque, který spojuje atmosféru jedinečných míst po celé České republice s vynikající gastronomií zaměřenou na tradici v moderním pojetí... celý článek

Poslední komentáře