Broumovsko

Sobota 23.červen 2018

Poslední aktualizace25.06.2018 04:45

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Současné dění v polickém Muzeu papírových modelů

Současné dění v polickém Muzeu papírových modelů

Email Tisk PDF
seznam článků
Současné dění v polickém Muzeu papírových modelů
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

IMG 1684Police nad Metují má díky jediné instituci, zřízené a podporované městem, hned několik výjimečných zvláštností. Na předním místě je evropský primát v oblasti papírového modelářství. Nejen stánek modelářů, hodný obdivu a uznání tvůrcům a především vedení muzea, ale i místo, kde lze vidět to nejlepší, co "papíroví" modeláři dosud postavili. A to od počátků někdy v šedesátých letech u nás.

Za připomínku stojí, že zde jsou vedle českých vystavovatelů modely jiné evropské modelářské velmoci, z Polska. A s tím souvisí další výjimečnost Police. Úzká spolupráce s partnerským městem Svidnicí s návštěvami polských modelářů a návštěvníků z Polska. Muzeum spolupracuje především s modeláři z Olešnice u Vroclavi, kteří každoročně pořádají největší modelářskou soutěž v Polsku – v loňském roce už 39 ročník.

První zvláštností Police je tedy Muzeum papírových modelů, o kterém zde od začátku píši. Okolo 1800 papírových modelů ze všech oblastí modelářství stojí za to. Právě zde připravují "sál architektury", kde v letošní letní sezóně najde návštěvník světové architektonické unikáty, aniž by musel dál než do Police.

Další prožitek získá host muzea návštěvou 10 metrů vzdáleného Zeleného domečku, kde spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a podporou Města představuje po celé léto zajímavé lidi z okolí i ze vzdálenějších míst. Do konce června probíhá výstava vybraných fotografií, zapůjčených Památníkem Karla Čapka na Strži. Návštěvníka zaujmou dobové fotografie ze Slovenska i dosud nepublikované fotografie prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

A konzumaci prožitků můžete uzavřít "konzumací" v kavárně pod výstavní síní Zeleného domečku, kde je zázemí i pro malé děti, aby si rodiče mohli v klidu vypít kávu a sníst zákusek.

Tři zvláštnosti Police nad Metují, jež jsem uvedl, nejsou všechno, co toto město návštěvníkovi i místním nabízí. Ovšem již kvůli nim stojí za to přijet a nechat se inspirovat, využít příležitost pro radosti a potěšení.

Nakonec jedno lákadlo do Muzea papírových modelů, pozvánka na krátkodobou výstavu, která tu do podzimu probíhá. Sto monopostů formule 1, vytvořených modelářem Zdeňkem Smaženkou. Ty nejznámější jsou doplněny dobovými fotografiemi jejich pilotů. Jedná se o věrné kopie včetně vzhledu. Těžko uvěřit, že jsou z papíru a ne plechové.

Je třeba se přijít podívat!

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Řidiči, pozor na pávy!

Řidiči, pozor na pávy!

Že silnice, hlavně v noci, přebíhá různá lesní zvěř, je zcela běžné a většina řidičů s tím počítá. Ř...

Dvaadvacátá Broumovská kytara byla rekordní

Dvaadvacátá Broumovská kytara byla rekordní

Po dvaadvaceti letech se pořadatelé hudebního festivalu Broumovská kytara, ti minulí i současní, doč...

Galerie Dům v sobotu zahájí druhou letní výstavu

Galerie Dům v sobotu zahájí druhou letní výstavu

Galerie Dům v broumovském klášteře zve na vernisáž výstavy Maria Kotrby Neměnné základní vztahy, kte...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Svatojánský jarmark ve Žďáru nad Metují, Běh z Police do Police, oslava výročí hasičské zbrojnice v ...

Pět mladých sokolů létá nad Broumovskem

Pět mladých sokolů létá nad Broumovskem

V polovině června bylo na hnízdištích sokolů ve skalních rezervacích Broumovska živo. Celkem pět mlá...

Doporučujeme

Broumov má questy. Nový turistický produkt láká k návštěvě turisty, na své si ale přijdou i místní

IMG 0208 kopie

Město Broumov má dva nové turistické okruhy. Slavnostní otevření pro odbornou veřejnost se uskutečnilo v pátek 8. června ve výstavní síni LOKART. Po krátké prezentaci, proč a jakým způsobem se Město Broumov rozhodlo této myšlence dát hmotnou podobu, starosta města Jaroslav Bitnar symbolicky přestřihl pásku a společně se pak se všemi vydal jeden quest vyzkoušet na vlastní kůži... celý článek

Poslední komentáře