Broumovsko

Pondělí 24.září 2018

Poslední aktualizace24.09.2018 04:57

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Sudetská NOC aneb … Za Pasami by to nešlo

Sudetská NOC aneb … Za Pasami by to nešlo

Email Tisk PDF
seznam článků
Sudetská NOC aneb … Za Pasami by to nešlo
Strana 2
Všechny strany

sudnocTTTJakub Gruss (F. Z.) a Jan Hamerský (Běsi) si prohodili místa. Kuba v rodné Jaroměři nezavadil o fleka, a tak za ním odešel do kláštera v Broumově. Obdobně se Broumovák Honza vydal k Jaroměři vstříc josefovské pevnosti. Spojuje je i to, že přispívají do kulturních časopisů Full Moon a The Aardvark. Jejich články balancují na hraně publicistiky, poezie a toho, co jsou ještě editoři svolní pustit ven. Píšou i poezii jako takovou. Kuba na plný úvazek, Honza nárazově pro hudební projekt Běsi. Krom toho vzhlížejí k jiným dvěma literárním samorostům, Josefu Váchalovi a Ladislavu Klímovi.

Pod vlivem jejich expresivní tvorby (a taky pár piv) si vysnili oslavu života na okraji republiky i společnosti. Toto pásmo hudby, literatury nazvali Sudetská noc. Shodli se, že se nemůže konat nikde jinde, než ve stylovém prostředí Staré školy v Polici nad Metují. Odtud je to totiž jen pár kilometrů od fary Sigismunda Boušky, kde Josef Váchal krátce pobýval.

Přibrali do party výtvarnici Máju (CKKVK.Jakoby), která speciálně pro Starou školu i Sudetskou noc připraví sadu grafik inspirovaných jejich poezií. K vidění budou pouze po dobu představení, které 29. června 2018 začne v 18 hodin.

O autorech

CKKVK.Jakoby
Absolventka SŠPTP ve Velkém Poříčí. Věnuje se fotografování, graffity a street artu. Své práce prezentovala loni na umělecké přehlídce Špitál Art v bývalé vojenské nemocnici v Josefově.

Běsi
Zinscenovaná terapie tohoto "One-man píčuse" začala loni poté, co na své sebevražedné misi dokonal hudební projekt Anthropoid. Vaří z týchž surovin, přepálených kytar a řevu. Prokládá je mluveným slovem a odkazy na německé preromantiky, ruské realisty i čs. popkultur.

F. Z.
Zaměřuje se převážně na poezii, drobné momentky a idyly. Hlavní inspirací jsou však mu cesty sudetskou krajinou a sny. Velmi rád se uchyluje k fabulacím na pomezí reality a neskutečna či k eschatologickým tématům; není mu cizí ani barokní mystika a secesní křehkost. Vydal drobnou punkovou bibliofilii "Pomezí", která je první částí drobné cestovní pentalogie.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Česká fotbalová reprezentace s trenérem Radkem Bejblem měla soustředění v Broumově

Česká fotbalová reprezentace s trenérem Radkem Bejblem měla soustředění v Broumově

Bylo to skutečně tak, ale jednalo se o reprezentaci do 16 let. Výprava byla minulý týden od neděle d...

"Pralesní liga" je vzácně vyrovnaná. Mezi prvním a posledním týmem je rozdíl tří bodů

"Pralesní liga" je vzácně vyrovnaná. Mezi prvním a posledním týmem je rozdíl tří bodů

Vzácně vyrovnaná je nejnižší fotbalová okresní soutěž, někdy také nazývaná "prales". Po pěti kolech ...

Závěrečná zpráva projektu Blog

Závěrečná zpráva projektu Blog

Náš společný polsko-český projekt o spolupráci - BLOG byl zaměřen na realizaci společných integrační...

Všechno jednou končí…

Všechno jednou končí…

Tak jako film má svůj začátek a konec, tak i náš společný projekt BLOG došel k svému konci.

Světový den familiární hypercholesterolémie ve společnosti EDUMED s.r.o. I v Broumově!

Světový den familiární hypercholesterolémie ve společnosti EDUMED s.r.o. I v Broumově!

Přijměte pozvání na osvětovou akci pro širokou veřejnost u příležitosti Světového dne familiární hyp...

Doporučujeme

Od září budou studenti a senioři cestovat s výraznou slevou

vlak

Radní Královéhradeckého kraje schválili aktualizaci smluvních přepravních podmínek Integrovaného dopravního systému IREDO včetně cenových tarifů ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Nové cenové tarify budou od prvního září počítat i se slevou jízdného ve výši 75 procent pro děti, studenty a seniory, kterou zavedla vláda České republiky... celý článek

Poslední komentáře