Broumovsko

Sobota 17.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Svět dálničních sítí

Svět dálničních sítí

Email Tisk PDF

MazalVe světě dálnic a silnic jsem se během své stopařské kariéry pohyboval poměrně často. A stejně často jsem se setkával s tvrzením, že v Německu je prostředí pro stopaře příznivější než v Čechách. Můžu zodpovědně tvrdit, že tomu tak není. Jediný rozdíl spočívá v tom, že pokud stopnete auto v Německu a jedete v něm hodinu, posunete se o 120 nebo i 150 kilometrů. V Čechách se za stejnou dobu posunete o 60 či 70 kilometrů (když ovšem nejedete přes Náchod nebo Jaroměř). Samozřejmě na vině je právě síť dálnic, která je na západ od našich hranic nepoměrně hustší.

Ale v podstatě je síť dálnic pro stopaře nepřátelská. Stopař na kraji dálnice jen málokdy nechá v klidu projíždějící policisty. A k tomu auta kolem sviští minimálně stovkou... přesto mám dost zkušeností se stopováním na dálnicích včetně jejich přebíhání s batohem na zádech.

Díky dálnicím v České republice jsem dokonce i podpořil státní rozpočet. Sice se snažíme na občasné cesty republikou plánovat trasu po nezpoplatněných silnicích s představou, že investice do dálniční známky se nevyplatí a díky navigaci jen málokdy zabloudíme, přesto nastala situace, kdy jsme si šli dálniční známku koupit.

Mám v telefonu staženou aplikaci google map s offline mapou. Problém nastal ve chvíli, kdy jsme seděli v autě a potřebovali dojet do malé obce vedle Jablunkova. Protože jsme tímto směrem jeli poprvé, a protože jsem si offline mapu nezkontroloval, teprve při cestě jsem zjistil, že mám staženou jen část České republiky a na severní Moravu – o česko-slovenském pomezí ani nemluvě – prostě nedošlo. Moje mapa končila někde před Olomoucí. A tak jsme se v Mohelnici vydali na pobočku České pošty koupit si desetidenní dálniční známku. Teprve u okýnka jsme zjistili, že si ani jeden z nás nepamatuje SPZ automobilu. A auto bylo zaparkované asi o tři stovky metrů dál. Do polední pauzy zbývalo necelých deset minut. Tak rychle jako Mohelnicí jsem už dlouho nepospíchal. Přejeli jsme autem k poště, Martina vyběhla ven, aby blokovala případné zamčení dveří a mně podala techničák. Jen jsem na něj v rychlosti mrknul a když jsem zamykal auto, podíval jsem se ještě jednou. SPZ na techničáku totiž ani v náznaku neodpovídala tomu, co si z eSPéZetky našeho auta pamatuji. Při podrobnějším zkoumání, mě zarazilo, že majitelkou auta není Martina F., ale kdosi s křestním jménem Jaroslav a příjmením od M a auto je značky Sacher. Definice "přívěs" mě utvrdila v tom, že jsme Jardovi při vrácení káry zapomněli vrátit doklady. SPZ jsem si opsal podle namontované značky na autě a naštěstí na poště ještě nezavřeli. Ale líbí se mi představa, že bych byl na cestu vybaven dálniční známkou pro káru!

Cesta po dálnici je rychlá a relativně pohodová. Tedy za předpokladu, že jedete stále po dálnici. Pokud se v nepravidelných intervalech dálnice mění tu v rychlostní silnici, tu v silnici první nebo druhé třídy, o pohodlnosti a komfortu cestování se zas tak úplně mluvit nedá.

Asi to nejkouzelnější místo na trase je u Olomouce. Dálnice D35 se tady mění v E 442, zmizí ploty kolem náhle evropské silnice, pak následuje kruhový objezd (!), za ním pokračuje E 442 dál směrem buď na Frýdek-Místek nebo Mohelnici, podle toho, kterým směrem člověk jede. A po pár kilometrech se opět mění v D35! Je naprosto úžasným výtvorem nainstalovat na severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu (či Moravu a Čechy) kruhový objezd, kde je potřeba přibrzdit na cca 50 km/hod a samozřejmě dát přednost těm, kteří už po kruháku krouží. Na druhou stranu: kolik států se může pyšnit tím, že by mělo na své páteřní trase spojující východ státu se západem kruhový objezd! Zdá se mi, že jsme zase v něčem na špici. A ukazujeme světu, že i nemyslitelné je možným.

A tohle není jediný unikát českých páteřních tras. Druhým unikátem je bývalá D4, přejmenovaná na rychlostní silnici R4. Při příjezdu do Prahy na dohled od vysílače Cukrák se totiž R4 mění v silnici první třídy I/4 a na jejím kraji se najednou objevují autobusové zastávky! Ty zastávky mi připadnou stejně unikátní jako kruhák u Olomouce. A já blbec měl problém se stopováním na dálnici!

PS. Vzhledem ke kvalitě našich dálnic se mi zdá, že kdosi jejich jméno pochopil doslovně, ale v trochu nešťastném čtení jako DÁL-NIC. Jen ono nic je symbolizované tu kruhovým objezdem a jinde zastávkou MHD.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Ve středu krátce před 23. hodinou přijali policisté oznámení o poškozeném autobusu. U linkového auto...

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free