Broumovsko

Pátek 16.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Takovej ohňostroj jsem fakt ještě nikdy neviděl

Takovej ohňostroj jsem fakt ještě nikdy neviděl

Email Tisk PDF
seznam článků
Takovej ohňostroj jsem fakt ještě nikdy neviděl
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

P1200944Většinou to vypadá podobně: člověku není dobře, pak je mu vyloženě zle, potom ještě hůř a nakonec leží v nemocnici vedle podobně zkoušeného spolupacienta. Mně to postihlo před pár lety těsně před koncem roku.

Vítala mě téměř prázdná nemocnice s minimem pacientů a pouze nezbytným personálem. Bylo mi to tak nějak jedno, protože moje bolest se stala středobodem mého Světa, ba dokonce i Vesmíru. Poctivě jsem ráno co ráno zahříval v podpaží teploměr, polykal prášky, pokoušel se najíst nemocniční stravy a trpělivě odpovídal lékařům a sestřičkám, že už mi bylo i líp.

A pak skutečně začalo být líp. Bolest ustupovala. Na pokoji jsme zůstali dva. K medikaci, teploměrům, jídlu, sestřičkám a lékařům přibyly knížky a povídání si se sousedem. Až do chvíle, kdy jsme na sebe "napráskali" už skoro všechno a kdy už nezbylo nic, co bychom si chtěli ještě povědět.

Soused je většinou ten, kdo bydlí vedle. Tentokrát byl sousedem člověk ležící na vedlejším lůžku. Je zvláštní, jak dokážeme pružně pracovat s významy slov. Jít domů, znamená vrátit se tam, kde člověk žije. Ale stejně tak se vracíme "domů" i na cestách a domov supluje pokoj na ubytovně nebo v penzionu. Domov je víc místo, kde člověk spí, než aby se jednalo o místo, kde člověk žije. (A kde ho mají rádi...)

A přišel Silvestr. Večer se šel soused osprchovat. Já ležel na posteli s knihou a ozvala se první rána. A po ní další. Šel jsem k oknu a díval se ven na ohňostroj. Erupce explozí a barev. Rudá, červená, zelená, žlutá, bílá, modrá; výbuchy, prskání, práskání, rány. Soused se vrátil v okamžiku, kdy se ozvala rána poslední. Postavil se vedle mě k oknu, chvíli se díval do tmy před sebou a pak řekl: "Takovej ohňostroj jsem fakt ještě nikdy neviděl!" Za dva dny mě potom pustili domů. Ubyly teploměry a sestřičky, přibylo jídlo.

Večer pouťového víkendu jsme vyrazili s Martinou a Daisy na Vyhlídku. Podívat se na ohňostroj. Všechny potřebné růže už byly vystřeleny, langoše ochutnány, atrakce vyzkoušeny a zbýval jenom ten ohňostroj. A nechtěli jsme nechávat psa doma nebo na zahradě. Vyjít po tmě nahoru byl zážitek sám o sobě a můj ukopnutý palec by mohl vyprávět. Ale nějak jsme se tam doplácali, posadili před altán, který už byl plně obsazený a čekali. Postupně se atrakce zastavovaly, aby přišla ta minuta napjatého ticha vystřídaná prvním výstřelem rachejtle, první ránou a prvním světelným efektem, který Daisy doplnila vyděšeným štěkáním a snahou utéct co nejdál od zdroje nepochopitelného světla. Zvednul jsem se a šel s ní pryč. Ohňostroj trval docela dlouho. Slyšel jsem rány, na které útočila. Čas vymezený ohňostroji jsme trávili pochodováním po silnici. Chvíli směrem ke Žďáru, potom obrátka a zase zpátky. Vždycky jenom tak daleko, kde ještě stromy bránily světelným efektům, aby zasáhly naše zorničky. Občas zastávka, kdy jsem se pokoušel Daisy uklidnit a pohladit. Srdíčko ji vyděšeně bilo, ale jakmile byla k ohňostroji zády, zklidnila se.

A pak to přestalo. Ještě jsem nějakou dobu čekal, a až když jsem byl míjen lidmi, vracejícími se ke Žděřině, vydal jsem se opačným směrem. Martina na nás čekala u altánu. "To byl krásnej ohňostroj," řekla mi. Jenom jsem s trochu kyselým úsměvem kývnul hlavou (kývnutí bylo nejspíš ve tmě rozeznatelné, ale kyselost nikoli). A pak jsem řekl: "Takovej ohňostroj jsem fakt ještě nikdy neviděl!" Jiná věta mě ani napadnout nemohla.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

V neděli 18. dubna 2021 vyrazí z Hvězdy v Broumovských stěnách Emil Kopecký se svým psem Kazanem na ...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free