Broumovsko

Sobota 21.duben 2018

Poslední aktualizace21.04.2018 04:32

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Tip na výlet: Ziębice, Henryków, Strelin, Niemcza

Tip na výlet: Ziębice, Henryków, Strelin, Niemcza

Email Tisk PDF
seznam článků
Tip na výlet: Ziębice, Henryków, Strelin, Niemcza
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

Henryków klášter od vstupuTomáš Ságner rád vyjíždí do polského pohraničí a objevuje nám dosud neznámá místa. Tentokrát navštívil polská města a obce Ziębice, Henryków, Strelin, Niemcza a poslal nám i komentář k cestě.

"Ráno jsme vyjeli z Broumova přes Klodzko, Ząbkowice Śląskie do Ziebic. Tam jsme obešli náměstí, došli ke kostelu a k bráně se zbytky hradeb," popisuje začátek cesty Tomáš Ságner.

Ziębice (německy Münsterberg) je město v okrese Ząbkowice Śląskie. Je to sídlo správní čtvrti nazvané Gmina Ziębice. Během středověku byl Münsterberg hlavním městem slezského vévodství. Město leží na řece Oława, přibližně 16 km východně od Ząbkowic Śląskich a 59 km jižně od Wroclawy. V roce 2016 zde žilo celkem 8666 obyvatel. Má sesterský městský vztah s Brightonem a Jaroměří. Z památek jmenujme bývalý evangelický kostel, Paczkowska brána z roku 1491, zbytky opevnění a radnice.

"Poté jsme popojeli do Henrykówa, kde jsme šli do kláštera. Přijeli jsme asi ve 12:10, další prohlídka měla být ve 13:00, ale tu zrušili. Šli jsme nakonec až ve 14:00, takže byl čas jít na oběd. Jediná místní funkční restaurace byla naštěstí otevřená, ale dvakrát jsme prošli okolo, svítilo tam jedno světlo, na dveřích nic napsaného. Nakonec jsme se dovnitř dostali, plno stolů a místností, ale uplně prázdno. Byli jsme tam jediní, u nás si není kam sednout, v Polsku tady u hranic to je opačně. Jídlo jsme dostali, poté jsme mohli jít na prohlídku kláštera. Po příjezdu, chvíli po poledni, tam bylo asi 10 lidí, ale na prohlídku jsme šli jen dva. Prohlídka trvala asi 45 minut, konec byl v zahradě u mini zoo," uvádí Tomáš Ságner.

Henryków je obec v Dolním Slezsku, v okrese Ząbkowice Śląskie. V roce 2011 zde žilo celkem 1418 obyvatel. Hlavní místní památkou je klášter. K založení kláštera došlo díky iniciativě Mikuláše, notáře vévody Jindřicha I. Bradatého, a okolnosti vzniku jsou popsány v tzv. Jindřichovské knize, což je klášterní kronika, v níž se nachází první věta psaná v polštině. Mikuláš své statky přenesl na vévodu a ten zakladatelská práva ke klášteru předal svému synovi Jindřichovi Pobožnému. První cisterciáci na místo přišli roku 1227 z kláštera Lubuš. Během tatarského vpádu roku 1241 byl klášter vypálen a poté znovu obnoven. V 15. století jej plundrovali husité. Dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby v 17. století. Klášter byl v roce 1810 zrušen. V následujících letech se klášter stal panskou rezidencí. V roce 1946 byla při bývalém klášterním kostele zřízena farnost a její správa byla svěřena cisterciákům z kláštera Szczyrzyc. Po roce 1990 přešel areál zcela zpět do rukou církve a z kláštera se stalo sídlo přípravného vzdělávacího ústavu pro budoucí diecézní seminaristy. V jiné části kláštera byl v roce 1997 zřízen dům s pečovatelskou službou, řízený diecézní charitou.

"Odjeli jsme do Strzelina, přijeli do centra města, kde byla už jen radniční věž. Okolo byly už skoro všude moderní domy a různé bytovky. Prošli jsme okolí náměstí, ale kromě jednoho domu a kostela bylo vše moderní. Je tam vidět, že se tam toho za války hodně zničilo," komentuje další zastávku Tomáš Ságner.

Strzelin je město a městská gmina v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství, sídlo střelínského okresu. V roce 2014 zde žilo 12 542 obyvatel. První písemná zmínka o městě pochází z 12. století. V letech 1975–1998 administrativně náleželo do Vratislavského vojvodství. Zdejší žulový lom patří s rozlohou 19,5 ha a hloubkou 123 m mezi největší v Evropě. Město leží na hranici Krkonošsko-jesenického podhůří, 37 km jižně od Vratislavi. Protéká jím řeka Oława. Centrum české nekatolické menšiny, vystěhovalců pro víru v pol. 18. století. Od konce března 1945 se Strzelin stal místem těžkých bojů, ve kterém Rusové používali raketomet Kaťuša, který zničil 85% města. V důsledku druhé světové války byl Strzelin připojen k Polsku a německé obyvatelstvo deportováno do Německa. Je zde radniční věž z roku 1520, kostel Povýšení svatého kříže a zbytky opevnění.

"Cestou zpátky domů jsme jeli přes Niemczu, kde jsme zastavili. Měl tam být zámek, ale ten byl zavřený a bydleli tam lidi. U vjezdu do náměstí jsou zbytky hradeb, na náměstí jsou staré domy," uvádí Ságner.

Niemcza (do roku 1945 Nimptsch, česky Němčí) je město v okrese Dzierżoniów, v Dolnoslezském vojvodství. Nachází se na řece Ślęza, zhruba 20 km východně od města Dzierżoniów, na hlavním silničním tahu z Prahy do Wrocławi. Kdysi typicky německé město bylo po roce 1945 předáno Polsku, vysídleno a znovu obydleno Poláky, kteří byli vystěhováni z oblastí, připojených k SSSR. Válka však v Niemczy nepoškodila historické jádro města a všechny škody, ke kterým došlo, byly velmi rychle opraveny. V letech 1884-2001 měla napojení na nejprve německou a poté polskou železniční síť.
V blízkosti Niemczy se nachází známé Arboretum Wojsławice. V roce 2011 zde žilo 3145 obyvatel.

"Pak už jsme jeli přes Pilawu Gornu, Jodlownik a Nowou Rudu zpátky do Broumova," končí svůj popis cesty Tomáš Ságner.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na dětském hřišti v Polici nad Metují řádili vandalové

Na dětském hřišti v Polici nad Metují řádili vandalové

Tohle nebyla práce jednoho člověka. Svoji frustraci si na dětském hřišti v Polici nad Metují muse vy...

Více jak 21 milionů korun plánuje kraj investovat do oddělení JIP nemocnice v Broumově

Více jak 21 milionů korun plánuje kraj investovat do oddělení JIP nemocnice v Broumově

Další investici do budovy broumovské nemocnice plánuje Královéhradecký kraj. Rada tento týden schvál...

Při Zahradní slavnosti si v Broumově připomenou Den Země

Při Zahradní slavnosti si v Broumově připomenou Den Země

Již od roku 1970 si 22. dubna každoročně a celosvětově připomínáme, že o naši rodnou zeměkouli je po...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 20. do 22. dubna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 20. do 22. dubna

Klavírní soutěž, akce ke Dni Země, beseda, divadlo pro děti i pro dospělé, undergroundový koncert, t...

Pozor! Ve středu budou policisté měřit rychlost

Pozor! Ve středu budou policisté měřit rychlost

Královéhradečtí policisté se ve středu 18. dubna 2018 připojí k celorepublikové dopravně bezpečností...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře