Broumovsko

Středa 21.březen 2018

Poslední aktualizace22.03.2018 04:12

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Tomáš Magnusek u seniorů v Polici nad Metují

Tomáš Magnusek u seniorů v Polici nad Metují

Email Tisk PDF
seznam článků
Tomáš Magnusek u seniorů v Polici nad Metují
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

DSCN0893Na pozvání Heleny a Františka Pivoňkových, kteří společně vedou místní Klub seniorů, přijel opět do Police nad Metují patron místního Domova důchodců Tomáš Magnusek. Při setkání s polickými seniory v úterý 21. listopadu v Pellyho domech vyprávěl o svých filmech a o hereckém muzeu v Ratibořicích, které letos prodělalo první sezonu.

V Ratibořicích postavil muzeum, moderní objekt s možností ubytování, s restaurací a wellness (při ubytování má každý host za každou noc ubytování hodinu ve wellness zdarma). Vzpomínal, že ho k tomu inspiroval osud pozůstalosti herečky Stelly Zázvorkové, která skončila v popelnici.

Vyprávěl o první sezoně v Ratibořicích historku, kterou pochopí snad jenom Čech. Má tam restauraci a samozřejmě vaří. Přijíždějí hromadné zájezdy navštívit muzeum a většinou si objednají jídlo. A jeden takový krásný den mu kuchař ráno poslal SMS s oznámením, že je hezky a on se jde s dětmi koupat. Nedovedu si představit, jak to 170kilový Magnusek v kuchyni a "na place" zvládl. Nestěžoval si, vyzařovala z něj pohoda a chuť do života jako při každém setkání s lidmi.

Prozradil, že myslí na stárnoucí kolegy, kteří po celoživotním rozdávání radosti nemají ve stáří kde složit hlavu. Uvažuje, že jednou možná k hereckému muzeu přistaví Domov pro tyto herce, kteří mnohdy dožívají v nedůstojných podmínkách.

Více než dvě hodiny zodpovídal zvídavé otázky seniorů. Dozvěděli se, že ve Viktorce, jak objekt hereckého muzea nazval, měl "historicky" první svatbu on se svojí ženou. Pobavil přítomné větou svého otce, když mu jeho už dospívající syn stříkl při slavnostním obědě omáčku na sváteční oblek: "To je tak, když se se svatbou čeká." Mluvil o svých filmech, zábavnými historkami připomínal herce a herečky, se kterými pracoval. Krátkou ukázkou seznámil se svým posledním dílem Kluci z hor, který je už možné ve Viktorce zhlédnout. Je o dvou chlapech, kteří žijí sami kdesi na samotě. Mentálně postižený strýc se svým synovcem, který přišel o rodiče při autonehodě (Lábus a Dejdar).

Vyprávěl tak hezky a upřímně, že to vypadá, že si poličtí senioři udělají výlet do Ratibořic. Ne za Babičkou, ale do hereckého muzea Viktorka a možná do Manguskovy hospody na skvělé jídlo. Třeba řízek a jako příloha sekaná. To je přece třeba ochutnat.

Foto Helena Pivoňková

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Polici nad Metují začíná Jeden svět, pojďte do kina!

V Polici nad Metují začíná Jeden svět, pojďte do kina!

Již tento čtvrtek 22. března začíná v Polici nad Metují festival dokumentů o lidských právech Jeden ...

Výstava fotografií barokních kostelů Tempus fugit se zastavila v Nowe Rudě

Výstava fotografií barokních kostelů Tempus fugit se zastavila v Nowe Rudě

Letošním prvním, druhým polským a celkově 23. zastavením 16 fotografií bratislavského fotografa Dana...

Veronika Kašáková je pro naše děti vzorem, je jim blízká věkem a je pro ně motivační

Veronika Kašáková je pro naše děti vzorem, je jim blízká věkem a je pro ně motivační

Koncem února navštívila Dětský domov v Broumově finalistka České Miss 2014 Veronika Kašáková. Veroni...

Vzpomínky broumovských pamětníků ožijí díky projektu Příběhy našich sousedů

Vzpomínky broumovských pamětníků ožijí díky projektu Příběhy našich sousedů

V úterý 20. března od 16 hodin se v sále Dřevník broumovského kláštera uskuteční slavnostní prezenta...

Spisovatelka Ivanka Devátá besedovala s broumovskými seniory

Spisovatelka Ivanka Devátá besedovala s broumovskými seniory

Ve čtvrtek 15. března se v Centru sociálních služeb Naděje v Broumově uskutečnila beseda se spisovat...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře