Broumovsko

Čtvrtek 21.listopad 2019

Poslední aktualizace26.11.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Umřít doma nebo se nechat zabít?

Umřít doma nebo se nechat zabít?

Email Tisk PDF
seznam článků
Umřít doma nebo se nechat zabít?
Strana 2
Všechny strany

SvatošováCo je paliativní péče jsem pochopil až na přednášce zakladatelky hospiců (zařízení, poskytujících paliativní péči) u nás. A postupně mi docházelo, že hospic stojí na opačné straně vztahu k pacientovi než většina dnešních nemocnic. A úplně na opačném pólu proti snahám o uzákonění eutanazie.

Na otázku, proč zakládala hospice, Marie Svatošová 8. listopadu v Polici nad Metují odpověděla: "Hned po revoluci mne napadlo, že může někoho napadnout uzákonit eutanazii. A představa, že někdo bude moje pacienty zabíjet, místo aby jim solidně dosloužil, ve mně vyprovokovala myšlenku: "Musíme je předběhnout.""

Dnes jsou hospice ve všech krajích České republiky kromě jednoho. A pokud bude přece jen eutanazie uzákoněna, mají těžce nemocní i jejich nejbližší možnost volby. Sám bych raději volil důstojně zemřít než se nechat zabít, i když podle zákona. A také mít možnost nedovolit do sebe cpát léky, když už je jasné, že se blíží konec.

"Zažíváme obrovskou radost, když nám pacient dobře umře. Když odchází smířený s lidmi okolo, smířený s Bohem, s úsměvem na tváři...", nadšeně se vyznávala přednášející.

Hospice jsou křesťanské a také programově ateistické. Osobně, kdyby na to došlo, budu vždy volit hospic, kde personál ví, že svět byl stvořen a člověk nepochází z opice. Jsem přesvědčený, že už samotné povědomí o božském původu vede člověka lepšími cestami.

Hospiců je ve světě málo, jsme prý vpředu, říká přednášející - nebo pozadu, myslím si já. Protože všude ve světě dávají přednost hospicům domácím, které u nás jen těžko vznikají. U umírajícího je totiž třeba zajistit dohled celých 24 hodin. Kdo z nás je ochoten podstoupit takovou oběť? Jsem přesvědčen, že v mém okolí se takoví lidé najdou a já odejdu jako mí rodiče, prarodiče a všichni v našem rodě přede mnou.

Takže nakonec to vychází stejně jako u každého jiného problému, kterými naše společnost trpí. Zajistit dostupnou paliativní péči na smrt nemocným pacientům znamená především uzdravit mezilidské vztahy, řekla Marie Svatošová. S tím jistě souhlasí každý, komu na sobě i na druhých záleží.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. listopadu

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. listopadu

Vernisáž výstavy, otevření zrekonstruovaného altánu, čtyři divadelní představení, kvíz, taneční zába...

Vlak "Dobrošov" pojede přímo do Hradce Králové

Vlak "Dobrošov" pojede přímo do Hradce Králové

I letos se v prosinci změní jízdní řády vlaků. Mezi letošní významné novinky patří nový spěšný vlak ...

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Rada kraje schválila návrh rozpočtu pro rok 2020, podle kterého by Královéhradecký kraj měl hospodař...

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Těsně před půlnocí v neděli 17. listopadu 2019 přijali policisté oznámení od jedenapadesátiletého mu...

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

První kolo celostátní gastronomické soutěže Svačina roku Rio Mare 2019 je uzavřeno. Nyní odborná por...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře