Broumovsko

Čtvrtek 18.říjen 2018

Poslední aktualizace19.10.2018 04:27

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Email Tisk PDF
seznam článků
Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!
Strana 2
Všechny strany

FIT clanekJiž druhým rokem bývají bdělí broumovští občané svědky podezřelé bílé záře, která se pravidelně každý týden objevuje na nebi poblíž broumovského Mírového náměstí.

Obvykle se několik světlých obdélníčků na sinavém horizontu zjeví kolem čtvrté odpolední a jejich paprsky leckdy zalévají sotva znatelnou září okolní střechy bezmála do deváté večerní, kdy se na chodbách místního gymnázia zpravidla ozve těžký dusot nohou šílence utíkajícího tmou. Ne proto, že by ho pronásledoval zákeřný vrah; bývá tou dobou v celé budově úplně sám. Ne proto, že by byl nerad tam, kde je; ale už zde nikomu neprospěje.

Tím nočním přízrakem bývám já – vedoucí technických kroužků FIT a FIChTL na Gymnáziu Broumov. Díky finanční podpoře firmy Saar Gummi Czech s. r. o. si za tu dobu již dlouhá řada studentů stihla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když teorie získaná během vyučovacích hodin tvrdě narazí na úskalí praktické realizace rozličných zařízení, kterých jsme za necelé dva roky stihli s účastníky vyrobit takřka 40. Výčet začíná u jednoduchých experimentů, jakými jsou vznášedla z CD, vírová děla, kaleidoskopy či kompasy, pokračuje však u výrobků jako aneroidy, spektrometry, DC-DC měniče nebo RGB barevné míchačky, a končí u zařízení kalibru laserového alarmu, klepací svítilny se superkondenzátorem, kontinuálního vodního tornáda, nebo třeba malého vysokofrekvenčního generátoru vysokého napětí, který dokáže zcela bezpečným způsobem rozsvítit zářivku zavěšenou ve vzduchu ve vzdálenosti i 30 cm od jeho cívek.

Studenti gymnázia tak mají jedinečnou příležitost zjistit, jak věci kolem nás fungují, protože konstrukci každého zařízení předchází krátká diskuze s fyzikálním vysvětlením jeho principů. Jako příjemný bonus si potom svůj výrobek odnesou s sebou domů, kde je pohled na dobře odvedenou práci může těšit ještě dlouhá léta. Během výroby účastníci používají materiály běžně dostupné v papírnictvích či železářstvích, ale setkávají se i se součástkami z druhého konce světa nebo s částmi vytištěnými na 3D tiskárně.

Jsem rád, že studenti o vědu stále jeví zájem a že pravidelně docházejí zápasit s technickými problémy, které jim jednou možná otevřou nové životní obzory. Protože kdo se naučí myslet a tvořit jednou, už nikdy to nezapomene.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 19. do 21. října

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 19. do 21. října

Dýňové slavnosti, Dny poezie, křest knihy, divadlo, kino, beseda, závody v běhu, prohlídky písárny, ...

Webrovkafest oslaví životní jubileum muzikanta a moderátora Pepy Lábuse

Webrovkafest oslaví životní jubileum muzikanta a moderátora Pepy Lábuse

Pořadatelé zvou na 17. ročník charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafes...

Neznámý pachatel kradl v rekreačním objektu

Neznámý pachatel kradl v rekreačním objektu

Po dosud neznámém pachateli krádeže z rekreačního objektu poblíž pískovcových skal na Broumovsku pát...

"Broumovské diskuse prověří naši schopnost kultivovaně diskutovat," říká Jan Školník

"Broumovské diskuse prověří naši schopnost kultivovaně diskutovat," říká Jan Školník

Řada zajímavých hostů z celé České republiky zavítá ve dnech 6. - 7. listopadu do broumovského klášt...

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

V sobotu 6. října se rozehrála okresní soutěž v červeném a modrém minivolejbale. První turnajové kol...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře