Broumovsko

Pondělí 20.srpen 2018

Poslední aktualizace20.08.2018 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Email Tisk PDF
seznam článků
Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!
Strana 2
Všechny strany

FIT clanekJiž druhým rokem bývají bdělí broumovští občané svědky podezřelé bílé záře, která se pravidelně každý týden objevuje na nebi poblíž broumovského Mírového náměstí.

Obvykle se několik světlých obdélníčků na sinavém horizontu zjeví kolem čtvrté odpolední a jejich paprsky leckdy zalévají sotva znatelnou září okolní střechy bezmála do deváté večerní, kdy se na chodbách místního gymnázia zpravidla ozve těžký dusot nohou šílence utíkajícího tmou. Ne proto, že by ho pronásledoval zákeřný vrah; bývá tou dobou v celé budově úplně sám. Ne proto, že by byl nerad tam, kde je; ale už zde nikomu neprospěje.

Tím nočním přízrakem bývám já – vedoucí technických kroužků FIT a FIChTL na Gymnáziu Broumov. Díky finanční podpoře firmy Saar Gummi Czech s. r. o. si za tu dobu již dlouhá řada studentů stihla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když teorie získaná během vyučovacích hodin tvrdě narazí na úskalí praktické realizace rozličných zařízení, kterých jsme za necelé dva roky stihli s účastníky vyrobit takřka 40. Výčet začíná u jednoduchých experimentů, jakými jsou vznášedla z CD, vírová děla, kaleidoskopy či kompasy, pokračuje však u výrobků jako aneroidy, spektrometry, DC-DC měniče nebo RGB barevné míchačky, a končí u zařízení kalibru laserového alarmu, klepací svítilny se superkondenzátorem, kontinuálního vodního tornáda, nebo třeba malého vysokofrekvenčního generátoru vysokého napětí, který dokáže zcela bezpečným způsobem rozsvítit zářivku zavěšenou ve vzduchu ve vzdálenosti i 30 cm od jeho cívek.

Studenti gymnázia tak mají jedinečnou příležitost zjistit, jak věci kolem nás fungují, protože konstrukci každého zařízení předchází krátká diskuze s fyzikálním vysvětlením jeho principů. Jako příjemný bonus si potom svůj výrobek odnesou s sebou domů, kde je pohled na dobře odvedenou práci může těšit ještě dlouhá léta. Během výroby účastníci používají materiály běžně dostupné v papírnictvích či železářstvích, ale setkávají se i se součástkami z druhého konce světa nebo s částmi vytištěnými na 3D tiskárně.

Jsem rád, že studenti o vědu stále jeví zájem a že pravidelně docházejí zápasit s technickými problémy, které jim jednou možná otevřou nové životní obzory. Protože kdo se naučí myslet a tvořit jednou, už nikdy to nezapomene.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Teplicko-adršpašská 33 se blíží

Teplicko-adršpašská 33 se blíží

Už za necelý měsíc, v sobotu 15. září, proběhne tradiční turistický pochod, Teplicko-adršpašská...

Z Janovic cestou dalekých výhledů po vnitřní kuestě Polické pánve

Z Janovic cestou dalekých výhledů po vnitřní kuestě Polické pánve

Na našem dnešním geologicky zaměřeném výletu za zajímavostmi Národního Geoparku Broumovsko se tentok...

Další koncert festivalu Za poklady Broumovska budou doprovázet samé osmičky

Další koncert festivalu Za poklady Broumovska budou doprovázet samé osmičky

Samé osmičky budou doprovázet následující koncert festivalu Za poklady Broumovska. Již poosmé se sej...

Mezinárodní letní škola Convivium plní broumovský klášter duchovní hudbou

Mezinárodní letní škola Convivium plní broumovský klášter duchovní hudbou

Po celý tento týden až do neděle 19. srpna probíhá v broumovském klášteře letní škola duchovní ...

Projděte bránou v Adršpašsko-teplických skalách, pomůžete Nezastavitelným

Projděte bránou v Adršpašsko-teplických skalách, pomůžete Nezastavitelným

Návštěvníci, kteří vyrazí v sobotu 18. a v neděli 19. srpna do Adršpachu, pomůžou 21 handicapov...

Doporučujeme

Polická starostka je nominovaná v soutěži Žena regionu. O vítězce rozhodne hlasování veřejnosti!

ida

Starostka Police nad Metují Ida Jenková je v nominaci 9. ročníku celonárodní soutěže Žena regionu. Soutěž je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům, přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu a ještě při tom zvládají péči o rodinu. Hlasovat pro Idu Jenkovou můžete do 31. srpna ZDE! ...celý článek

Poslední komentáře