Broumovsko

Neděle 24.únor 2019

Poslední aktualizace23.02.2019 13:35

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!

Email Tisk PDF
seznam článků
Vědě se na Gymnáziu Broumov daří!
Strana 2
Všechny strany

FIT clanekJiž druhým rokem bývají bdělí broumovští občané svědky podezřelé bílé záře, která se pravidelně každý týden objevuje na nebi poblíž broumovského Mírového náměstí.

Obvykle se několik světlých obdélníčků na sinavém horizontu zjeví kolem čtvrté odpolední a jejich paprsky leckdy zalévají sotva znatelnou září okolní střechy bezmála do deváté večerní, kdy se na chodbách místního gymnázia zpravidla ozve těžký dusot nohou šílence utíkajícího tmou. Ne proto, že by ho pronásledoval zákeřný vrah; bývá tou dobou v celé budově úplně sám. Ne proto, že by byl nerad tam, kde je; ale už zde nikomu neprospěje.

Tím nočním přízrakem bývám já – vedoucí technických kroužků FIT a FIChTL na Gymnáziu Broumov. Díky finanční podpoře firmy Saar Gummi Czech s. r. o. si za tu dobu již dlouhá řada studentů stihla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když teorie získaná během vyučovacích hodin tvrdě narazí na úskalí praktické realizace rozličných zařízení, kterých jsme za necelé dva roky stihli s účastníky vyrobit takřka 40. Výčet začíná u jednoduchých experimentů, jakými jsou vznášedla z CD, vírová děla, kaleidoskopy či kompasy, pokračuje však u výrobků jako aneroidy, spektrometry, DC-DC měniče nebo RGB barevné míchačky, a končí u zařízení kalibru laserového alarmu, klepací svítilny se superkondenzátorem, kontinuálního vodního tornáda, nebo třeba malého vysokofrekvenčního generátoru vysokého napětí, který dokáže zcela bezpečným způsobem rozsvítit zářivku zavěšenou ve vzduchu ve vzdálenosti i 30 cm od jeho cívek.

Studenti gymnázia tak mají jedinečnou příležitost zjistit, jak věci kolem nás fungují, protože konstrukci každého zařízení předchází krátká diskuze s fyzikálním vysvětlením jeho principů. Jako příjemný bonus si potom svůj výrobek odnesou s sebou domů, kde je pohled na dobře odvedenou práci může těšit ještě dlouhá léta. Během výroby účastníci používají materiály běžně dostupné v papírnictvích či železářstvích, ale setkávají se i se součástkami z druhého konce světa nebo s částmi vytištěnými na 3D tiskárně.

Jsem rád, že studenti o vědu stále jeví zájem a že pravidelně docházejí zápasit s technickými problémy, které jim jednou možná otevřou nové životní obzory. Protože kdo se naučí myslet a tvořit jednou, už nikdy to nezapomene.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Holiday World zve nejen cyklisty na východ Čech

Holiday World zve nejen cyklisty na východ Čech

Mezinárodní veletrh Holiday World hostí od 21. do 24. února pražské holešovické výstaviště. Královéh...

Hronovská škola chce nést jméno vědce Otty Wichterleho

Hronovská škola chce nést jméno vědce Otty Wichterleho

Rada Královéhradeckého kraje odsouhlasila podání návrhu Střední školy průmyslové, textilní a polygra...

Skončila první jednání s autobusovými dopravci

Skončila první jednání s autobusovými dopravci

Ve středu skončilo první kolo jednání o nových smluvních podmínkách na zajištění veřejné autobusové ...

Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

I v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. února

Sláva piva a klobás, Božanovský zelák, dva plesy, kino, divadlo pro děti, Masopust v Křinicích, děts...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře