Broumovsko

Středa 8.červenec 2020

Poslední aktualizace 9.07.2020 10:28

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Volební kadibudky

Volební kadibudky

Email Tisk PDF

V dávných dobách, kdy byla většina obyvatelstva přinejlepším pologramotná či zcela negramotná, si každý, kdo potřeboval něco oficiálního sepsat, zašel raději za městským písařem nebo panem učitelem, aby mu to náležitě „zformulíroval“. Nutno podotknout, že tehdejší gramotové si ochranu této své výjimečnosti zvyšovali sepisováním velmi šroubovaně zestylizovaných textů tak, aby to kdekterý bambula jakžtakž louskající abecedu nemohl lehce napodobit.

Takže kdyby si tehdy někdo nechal sepsat kupříkladu volební program (jakože nemohl, když ještě neměli tu „demogracii“), tak by z těch předlouze květnatých vět byl i dnešní volič úplně tumpachový. Roli nesrozumitelných sepisovatelů dnes převzali právníci, filosofové, kunsthistorici a podobná chamraď. Též množství zástupců veřejné správy a „nonprofitního sektoru“ vykazuje na tomto poli neobyčejnou brilantnost. My zbylí jsme ale také všichni gramotní, a troufáme si tak na sepisování čehokoliv. Je po komunálních volbách a přede mnou leží letáky jednotlivých kandidujících stran. A koukám, že mnohým by prospělo, kdyby si to postaru nechali zkontrolovat nějakým panem učitelem. O to více s podivem, že kandidátky se učitelstvem a dalšími vzdělanci poměrně hemžily.

Dovedu si však také představit, v jakém chvatu volební letáky mohly vznikat. Navíc klobouk dolů před každým, kdo jde do voleb s kůží na trh a s čistými úmysly, byť i s pravopisnými chybami. Takže tu nebudu dělat ramena a někoho tu jmenovitě „mistrovat“. Na to koneckonců ani nemám a nerad bych, aby někdo někde vyštrachal mé školní „mylované dyktáty“. I tyto mé články se hemží množstvím tušených a snad ještě větším počtem netušených chyb, z nichž obětavé korektorce tohoto listu Šárce Rambouskové jistě vypadávají hrůzou vlasy a její stabilně krátký sestřih je tak možná jen zdánlivě módní záležitostí. Do příštích voleb by si ovšem všichni kandidující měli uvědomit, že jejich materiály s podobenkami archivujeme v muzeu, a že někdy v budoucnu je při probírání může kdosi zhodnotit Švejkovými slovy: Toho jsem znal, to byl taky pěknej inteligent, i u nás v Budějovicích byl jeden takovej...

Jeden jmenovitý příklad pro obveselení si ale na závěr přeci neodpustím. Chybu zde totiž nelze vytknout konkrétnímu sociálnědemokratickému sepisovateli, jako nejspíše pověstnému tiskařskému šotkovi, který si často s radostí zataškaří i přes všechny předchozí korektorské úklady. V letáku ČSSD se totiž praví, že jedním z jejich prvořadých komunálních úkolů jsou „kakabiny TJ Slovan“. Bude to jistě odvozeno od slova kakabudka, neboli kadibudka. Tak tedy vzhůru do plnění volebního programu a až budou ty kakabiny TJ Slovan hotovy, dejte vědět a já tam do prkenných dveří přijdu zdarma vyříznout srdíčka, ať to má nějaký šmrnc!

Karel Franze, autor je historikem Muzea Broumovska, článek vyšel původně v Broumovských novinách

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Polický filmař Martin Hrnčíř, absolvent Gymnázia Broumov, patří k nejmladší generaci tvůrčích autorů...

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se rozezněl druhým živým koncertem festivalu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se rozezněl druhým živým koncertem festivalu

V sobotu 4. července 2020 se rozezněl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují druhým živý...

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Sezonní vlaky, které propojují česko-polské příhraničí, se již několik let těší velké oblibě turistů...

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

V sobotu 4. července pokračuje festival Za poklady Broumovska dalším živým koncertem pro veřejnost. ...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře