Broumovsko

Úterý 14.červenec 2020

Poslední aktualizace16.07.2020 04:09

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog "Všechno je jinak."

"Všechno je jinak."

Email Tisk PDF
seznam článků
"Všechno je jinak."
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

vysoké plameny 0152 2Znáte ten židovský vtip o rabínovi na smrtelné posteli? Jeho svatost a učenost byla věhlasná, a tak se kolem něj shromáždila nejen rodina, ale přišli se rozloučit i jeho ctitelé. Očekávali, co sdělí na pokraji života a smrti, viseli mu na rtech. "Všechno je jinak," řekl s posledním výdechem.

Všechno je jinak – to už není vtip, s tím je třeba počítat a na to se připravit.

Letos bylo a je všechno jinak. Zažili jsme (a ještě zažijeme) kvůli tomu věci, které nikdo nečekal ani nedokázal odhadnout. Cosi malinkého, neviditelného našim očím, ale nakažlivého smetlo naše samozřejmosti. V těle máme každý virů nepočítaně, a přece tenhle malý přistěhovalec dokázal obrátit náš svět naruby. Zarazit kde co, co se tak slibně rozvíjelo. Zastavit v běhu, co tak "frčelo". Zahnat nás do domovů, do ulit, nastolit pravidla, která se nám už zajídají.

Všechno jinak. I Velikonoce.

Co se dalo dělat? Oželeli jsme letos biblickou večeři, k níž se na Zelený čtvrtek v husitské modlitebně pravidelně scházíme po řadu let. Usedáme okolo stolu plného jídla, které symbolizuje biblické události, a čítáme texty o vysvobození – nejdřív ty o exodu starozákonního Božího lidu z egyptského otročení. Ale pak zejména ty o Ježíšovi, o jeho způsobu, který dává možnost přestat otročit čemukoli a najít to cenné, co dává životu smysl. A dává to každému, kdo po tom touží.

Oželeli jsme taky další společná shromáždění o Velkém pátku, kdy se čtou pašije či připomíná křížová cesta. Nastala Bílá sobota – taková "díra" v tkanivu velikonočního týdne. Den, kdy se jakoby nic neděje, je ticho. Možná právě tenhle den byl symbolicky nejblíž stavu, ve kterém jsme byli: zaražení, nejistí, v obavách.

Podle starodávného počítání času každý svátek začínal už v předvečer. Proto Mikuláš chodí už na Jitku, proto je Štědrý večer předzvěstí svátku Narození a Bílá sobota je předzvěstí svátku Vzkříšení. A tak se na Bílou sobotu křesťané scházejí večer, zpívají prastarý hymnus o Božím světle, do tmy rozžíhají oheň a zapalují svíce na znamení víry, že z té největší hrůzy a temnoty vzešlo světlo vzkříšení.

Oželeli jsme kdeco společného, neoželeli jsme bělosobotní oheň. Nejdřív jsme ho ohlásili hasičům a pak i založili. Spálilo se na něm kdeco, co hyzdilo park před kostelem Vzkříšení (čili Husovým sborem). Hořel dlouho. Doma jsme pak jako ostatní křesťané zapálili svíčku v okně. Měla dát těm ve tmě znamení, že víra je jako živý plamen a nespolkne ji ani tíha doby.

A ráno jsme už vyhlíželi nedělní přenos bohoslužby v televizi. Taky jsme byli v těch dnech rádi, že jakž takž zvládáme pohyb po internetu a že nám církev jeho prostřednictvím poskytovala mnohé a pestré povzbuzení do tíživé doby osamění. Bohužel tahle nabídka nemohla oslovit všechny - pro většinu ze starší generace byla nedostupná. V každé době však (dokonce i v takové, která by přerušila dodávku elektřiny a tudíž všechny technické vymoženosti) je dostupná modlitba za druhé. Alespoň tou jsme naše staroušky v domovech důchodců podporovali. Co se dá ještě udělat pro ty, kdo jsou i nadále nuceni zůstat v izolaci, aby "zůstali zdrávi"? Můžeme jim psát dopisy, telefonovat a dávat jim najevo, že patří do našeho života, že je potřebujeme. Aby "zdrávi" nezahynuli steskem.

Všechno je – a bude – jinak.

I Noc kostelů. Posunuta o týden – na pátek 12. června – otevře podle daných možností kostely těm, kdo je budou chtít navštívit "jinak". Tedy ne tak, jak je už možné při bohoslužbách, ne tak, jak je obvyklé pro turisty. Budou tam vítáni – věřící i nevěřící, domácí i zvědaví – aby se podívali, poseděli, poslechli a možná i prožili setkání s tou největší "jinakostí", kterou nazýváme Bohem. On totiž není systémem, sbírkou pravidel, příkazů a zákazů, vševidoucí policajt a soudce. Je jiný, obvyklými způsoby neviditelný, a přece dostupný. A "nakažlivý". Nepomůžou roušky ani dezinfekce. Jenže to není nákaza k nemoci a smrti, ale k radosti a k odvaze prožít život plně.

Přijďte i k nám – do kostela Vzkříšení ve Velké Vsi. Budeme tam pro vás od 18 do 22 hodin. Program ohlásíme na Infocentru, na webu města, ale i na našem (www.no-ccsh-broumov.unas.cz) a také na FB.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Bigboš Křinice s kapelou Buty bude!

Bigboš Křinice s kapelou Buty bude!

Dorazte v sobotu 25. července od 14 do Křinic na jubilejní 15. ročník festivalu Bigboš Křinice 2020....

Fotbalový básník nebude v Polici hrát, ale povídat

Fotbalový básník nebude v Polici hrát, ale povídat

Když se budete mezi lidmi v České republice ptát na jméno nejznámějšího fotbalisty naší historie, je...

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

V sobotu 11. července od šesti hodin uvede festival Za poklady Broumovska záznam prvního letošního k...

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře