Broumovsko

Pondělí 19.březen 2018

Poslední aktualizace20.03.2018 04:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Začal 17. ročník Polické univerzity volného času

Začal 17. ročník Polické univerzity volného času

Email Tisk PDF
seznam článků
Začal 17. ročník Polické univerzity volného času
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

vesnicePolická univerzita začala tradičně koncertem, tentokrát učitelů polické Základní umělecké školy (ZUŠ) Pavla Čapka a nové paní učitelky Evy Dosoudilové. Příště už přivedou žáky, kteří opět budou přinášet seniorům krásnou hudbu a předvádět, co se naučili.

Před malým koncertem představila starostka města Ida Jenková program univerzity do Vánoc. Příští středu 27. září přijede do Police Petr Bergman s přednáškou o životě a umělecké tvorbě benediktinského kněze Sigismunda Ludvíka Boušky při příležitosti 150 let od jeho narození. Další týden bude následovat komponovaný pořad Izrael. Doktorka Eva Janáčová bude v Kolárově divadle povídat na toto téma za doprovodu dětského pěveckého souboru Studánka učitelky Miriam Blažkové z místní ZUŠ.

Ve středu 11. října bude Jaroslava Janečková vyprávět o Antonínu Dvořákovi. Podle její zasvěcené a zajímavé přednášky o Bedřichu Smetanovi loni se mají senioři opět nač těšit. A další středu zazní v přednáškovém sále Pellyho domů povídání kunsthistoričky Jany Jebavé o současnosti i minulosti Vídně - Vídeň město snů. Nakonec si senioři vyslechnou dvě přednášky, které už napovídají nadcházející 100. výročí vzniku Československé republiky. První o Marii Terezii přednese prý netradiční formou Zdeněk Ležák, šéfredaktor dětského časopisu ABC. První část letošního 17. ročníku Polické univerzity volného času uzavře začátkem listopadu přednáška na téma Heydrichiáda docentky Zlatice Zudové-Leškové z Historického ústavu AV ČR.

Na všechny přednášky má za zvláštní vstupné přístup i široká veřejnost. Ve středu 20. září zahájila polická univerzita přednáškou Evy Koudelkové Byli jsme tam doma. Tato spisovatelka a vydavatelka vydala letos stejnojmennou knihu o Českém koutku a přednášela o knize i o lidech, kteří už začátkem 20. století v této přilehlé části tehdejšího Pruska sbírali materiály a dokumentovali zde život mizejícího českého živlu. Zajímavě a podrobně vylíčila zejména práci a dílo spisovatele Josefa Štefana Kubína, které publikoval v několika knihách. Například České Kladsko nebo soubor pověstí Povídky kladské. Živě popsala i události na konci války a připomněla jednání s polskou stranou o osudu zdejších obyvatel českého původu. Bylo s nimi většinou nakládáno podobně, jako s odsunutými obyvateli, mluvícími německy.

Nakonec spisovatelka na fotografiích ze své knihy připomněla osud vesnic Českého koutku a jejich současný žalostný stav, některé už zanikly. Knížka Evy Koudelkové Byli jsme tam doma je určitě na pultech v našem regionu k dispozici a pro nás, co zde na Policku a Broumovsku bydlíme, rozhodně stojí za přečtení.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vzpomínky broumovských pamětníků ožijí díky projektu Příběhy našich sousedů

Vzpomínky broumovských pamětníků ožijí díky projektu Příběhy našich sousedů

V úterý 20. března od 16 hodin se v sále Dřevník broumovského kláštera uskuteční slavnostní prezenta...

Spisovatelka Ivanka Devátá besedovala s broumovskými seniory

Spisovatelka Ivanka Devátá besedovala s broumovskými seniory

Ve čtvrtek 15. března se v Centru sociálních služeb Naděje v Broumově uskutečnila beseda se spisovat...

Alois Jirásek a Karel Čapek v broumovské knihovně

Alois Jirásek a Karel Čapek v broumovské knihovně

Ve čtvrtek 22. února 2018 se uskutečnila v Městské knihovně v Broumově přednáška o Aloisi Jiráskovi ...

Komponovaný program s Marcelem Zmožkem a Zbigniewem Czendlikem na Střelnici

Komponovaný program s Marcelem Zmožkem a Zbigniewem Czendlikem na Střelnici

V pondělí 12. března se na sále Střelnice v Broumově uskutečnil komponovaný program s Marcelem Zmožk...

Historické hřbitovy očima návštěvníka výstavy

Historické hřbitovy očima návštěvníka výstavy

Přiznávám, že mne výstava s názvem Historické hřbitovy nelákala. Historii mi znechutili ve škole a "...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře