Broumovsko

Pátek 15.prosinec 2017

Poslední aktualizace18.12.2017 04:10

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Začal 17. ročník Polické univerzity volného času

Začal 17. ročník Polické univerzity volného času

Email Tisk PDF
seznam článků
Začal 17. ročník Polické univerzity volného času
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

vesnicePolická univerzita začala tradičně koncertem, tentokrát učitelů polické Základní umělecké školy (ZUŠ) Pavla Čapka a nové paní učitelky Evy Dosoudilové. Příště už přivedou žáky, kteří opět budou přinášet seniorům krásnou hudbu a předvádět, co se naučili.

Před malým koncertem představila starostka města Ida Jenková program univerzity do Vánoc. Příští středu 27. září přijede do Police Petr Bergman s přednáškou o životě a umělecké tvorbě benediktinského kněze Sigismunda Ludvíka Boušky při příležitosti 150 let od jeho narození. Další týden bude následovat komponovaný pořad Izrael. Doktorka Eva Janáčová bude v Kolárově divadle povídat na toto téma za doprovodu dětského pěveckého souboru Studánka učitelky Miriam Blažkové z místní ZUŠ.

Ve středu 11. října bude Jaroslava Janečková vyprávět o Antonínu Dvořákovi. Podle její zasvěcené a zajímavé přednášky o Bedřichu Smetanovi loni se mají senioři opět nač těšit. A další středu zazní v přednáškovém sále Pellyho domů povídání kunsthistoričky Jany Jebavé o současnosti i minulosti Vídně - Vídeň město snů. Nakonec si senioři vyslechnou dvě přednášky, které už napovídají nadcházející 100. výročí vzniku Československé republiky. První o Marii Terezii přednese prý netradiční formou Zdeněk Ležák, šéfredaktor dětského časopisu ABC. První část letošního 17. ročníku Polické univerzity volného času uzavře začátkem listopadu přednáška na téma Heydrichiáda docentky Zlatice Zudové-Leškové z Historického ústavu AV ČR.

Na všechny přednášky má za zvláštní vstupné přístup i široká veřejnost. Ve středu 20. září zahájila polická univerzita přednáškou Evy Koudelkové Byli jsme tam doma. Tato spisovatelka a vydavatelka vydala letos stejnojmennou knihu o Českém koutku a přednášela o knize i o lidech, kteří už začátkem 20. století v této přilehlé části tehdejšího Pruska sbírali materiály a dokumentovali zde život mizejícího českého živlu. Zajímavě a podrobně vylíčila zejména práci a dílo spisovatele Josefa Štefana Kubína, které publikoval v několika knihách. Například České Kladsko nebo soubor pověstí Povídky kladské. Živě popsala i události na konci války a připomněla jednání s polskou stranou o osudu zdejších obyvatel českého původu. Bylo s nimi většinou nakládáno podobně, jako s odsunutými obyvateli, mluvícími německy.

Nakonec spisovatelka na fotografiích ze své knihy připomněla osud vesnic Českého koutku a jejich současný žalostný stav, některé už zanikly. Knížka Evy Koudelkové Byli jsme tam doma je určitě na pultech v našem regionu k dispozici a pro nás, co zde na Policku a Broumovsku bydlíme, rozhodně stojí za přečtení.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nelly Řehořová zpívala na adventním koncertě duet s Marianem Vojtkem

Nelly Řehořová zpívala na adventním koncertě duet s Marianem Vojtkem

Při příležitosti adventních koncertů v Broumově, Polici nad Metují, Hronově a v městech na Náchodsku...

Město dokončilo opravu mostu "Pod Hobrou"

Město dokončilo opravu mostu "Pod Hobrou"

S koncem letošního roku proběhla v Broumově oprava mostu "Pod Hobrou". Ta byla jednou z mnoha invest...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 15. do 17. prosince

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 15. do 17. prosince

Adventní trh v broumovském klášteře, Galavečer boxu, koncert skupiny Lucie revival, přednáška, chari...

V teplickém kině dnes zazní písně skupiny Lucie ve špičkovém provedení

V teplickém kině dnes zazní písně skupiny Lucie ve špičkovém provedení

V kině v Teplicích nad Metují dnes od 19 hodin vystoupí skupina Lucie revival. Vstupenky jsou stále ...

Hlasujte pro maturanty Gymnázia Broumov!

Hlasujte pro maturanty Gymnázia Broumov!

Studenti ze všech koutů České republiky dostali možnost zaslat University of New York v Praze kreati...

Doporučujeme

Hlasujte pro maturanty Gymnázia Broumov!

gymnazium broumov 4.a

Studenti ze všech koutů České republiky dostali možnost zaslat University of New York v Praze kreativní fotku své třídy a vyhrát tak 25 000 korun k tomu, aby se jejich maturitní ples stal nezapomenutelným zážitkem. Mezi deset finalistů se dostala i maturitní třída 4.A Gymnázia Broumov...celý článek

Poslední komentáře