Broumovsko

Středa 19.prosinec 2018

Poslední aktualizace20.12.2018 04:19

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Září 1938 v Královéhradeckém kraji: Miroslava Moravcová

Září 1938 v Královéhradeckém kraji: Miroslava Moravcová

Email Tisk PDF
seznam článků
Září 1938 v Královéhradeckém kraji: Miroslava Moravcová
Strana 2
Všechny strany

Miroslava Moravcová v mládí autor archiv pamětniceZtráta třiceti procent území, třetiny obyvatelstva, třetiny orné půdy a dvou třetin průmyslové kapacity. Přerušení hlavních železničních a silničních tepen. Ale především desítky tisíc vysídlených Čechoslováků, Židů i politicky nepohodlných sudetských Němců z pohraničí do vnitrozemí. Pronásledování odpůrců nacismu. Útoky stoupenců nacismu na Čechy a Židy. Přestřelky mezi henleinovci a československými ozbrojenými složkami, během nichž zemřela spousta československých četníků, příslušníků armády, státní policie a finanční stráže. To vše přinesly do Československa rok 1938 a Mnichovská dohoda. Poznamenaly i životy východočeských pamětníků, jejichž vzpomínky natočili dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum.

"Rok 1938 lze nepochybně označit za nejtragičtější, ale také nejdynamičtější období Československých dějin. Na jedné straně naděje, odvaha a nadšení se bránit, na té druhé nesmírné zklamání, hořkost a pocit zrady. Ačkoliv o okolnostech Mnichovské dohody, mobilizace a demobilizace, potažmo pohraničního opevnění, toho bylo napsáno již mnoho, ne tolik se hovoří a ví o období druhé republiky (1. října 1938–14. března 1939). V té době se Československá "okleštěná" republika vzdala parlamentní demokracie a na základě vnějších, ale i vnitřních příčin, si zvolila cestu zapření první republiky," komentuje tehdejší situaci ředitel východočeské pobočky Paměti národa Tomáš Heller.

"Proto je nejen pro badatele, ale i pro zájemce o novodobou československou historii nesmírně poučné ponořit se do příběhů lidí, kteří se museli po Mnichovu vyrovnávat s národní katastrofou," myslí si Heller, podle nějž je také zajímavé sledovat problémy, které byla nucena druhorepubliková vláda řešit. "Migrace, sociální traumata, vzestup nacionalistických a xenofobních sil, ale také závist, hledání obětních beránků a politika národního sobectví ukázaly odvrácenou tvář československého demokratismu. Druhá republika vypovídá o stavu dnešní společnosti mnohem více, než jsme ochotni si přiznat," dodává.

Miroslava Moravcová

Sama pamětnice a teplická rodačka Miroslava Moravcová, jejíž vzpomínky v letošním roce natočili žáci ZŠ Teplice nad Metují v rámci projektu Příběhy našich sousedů, události roku 1938 nezažila, protože se narodila až o dvanáct let později. Studentům ale vyprávěla příběh svých prarodičů, kterým zasáhla do života zářijová všeobecná mobilizace v září 1938 a následné postoupení pohraničí Německu po podepsání Mnichovské dohody.

V roce 1938 žili prarodiče a maminka pamětnice v Horním Adršpachu. Při vyhlášení mobilizace 23. září 1938 byl dědeček pamětnice, který pracoval jako státní zaměstnanec na dráze, odvelen k posádce do Jaroměře. O týden později se po podpisu Mnichovské dohody vracel s ostatními vojáky domů. Vlakem se dostal ale jen do Svatoňovic, dál nic nejelo. "Panoval zde veliký chaos, nic nefungovalo. Takže dědeček, jak byl zvyklý a znal to, byl nádražák, tak šel po trati pěšky do Horního Adršpachu. V Petříkovicích u přejezdu, v místě, kde je blízko státní hranice nyní s Polskem, tehdy s Německem, se střetl s přicházejícími vojáky, kteří zde začali obsazovat území. Dědeček byl v uniformě. Ještě pro dokreslení: on nebyl vysoký, byl poměrně malý. Takže vojáci viděli vojáka československé armády, tak se na něho vrhli, srazili ho do příkopu, začali ho bít a začali mu nadávat. Ale protože dědeček uměl dobře německy, tak začal s nimi diskutovat, což mu zachránilo život, protože ti Němci se na chvíli zarazili – slyšeli němčinu, což neočekávali," popsala pamětnice s tím, že dědeček po tomto incidentu pokračoval dál ve své cestě po trati. Po příchodu domů ho ale čekal prázdný dům, manželka s dcerou byly pryč.

V průběhu těch dní, po podepsání Mnichovské dohody, totiž babička Miroslavy Moravcové řešila doma bez manžela velké dilema – zůstat v Adršpachu a stát se tak německou občankou, nebo se odstěhovat do vnitrozemí? "Maminka na to vždycky vzpomínala – tehdy jí bylo sedm let – velice emotivně, protože asi to opravdu byly těžké chvilky," uvedla pamětnice s tím, že se její babička nakonec rozhodla odjet do Pardubic ke své sestře. Vzala s sebou z domu všechno, co se vešlo do vagonu, sousedům věnovala domácí zvířata.

Po návratu domů se dědeček pamětnice zřejmě od sousedů dozvěděl, kde asi jeho žena s dcerou jsou, a vydal se za nimi. Znovu se setkali až za několik dní. Válečná léta prožili společně v Rosicích u Pardubic a po válce se přestěhovali do Teplic nad Metují.

Celý životní příběh Miroslavy Moravcové společně s fotografiemi najdete v archivu Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tahle krásná princezna se rozhodně nenudí! Nové české superhrdince je teprve sedmnáct

Tahle krásná princezna se rozhodně nenudí! Nové české superhrdince je teprve sedmnáct

Jak to dělá, že to v sedmnácti všechno zvládá? Poslední dobou jde z práce do práce a mohlo by se zdá...

Ohlédnutí za Adventním trhem v broumovském klášteře

Ohlédnutí za Adventním trhem v broumovském klášteře

Horký svařák i čokoláda, medovina, vína z Benediktinských sklepů, hračky, šperky, jmelí, ručně dělan...

Už 13. ročník grantového programu Máme rádi Broumovsko rozdá 45 tisíc korun

Už 13. ročník grantového programu Máme rádi Broumovsko rozdá 45 tisíc korun

Obecně prospěšná společnost Pro rozvoj Broumovska vyhlašuje 13. ročník grantového programu Máme rádi...

Vánoční prázdniny v Muzeu papírových modelů

Vánoční prázdniny v Muzeu papírových modelů

Vánoční prázdniny by měly být plné sněhu, sáňkování, lyžování či stavění sněhuláků. Ale co dělat, kd...

"Vítáme všechny, kdo se necháte rádi předvánočně naladit. Letos se tu scházíme již jedenáctým rokem!"

"Vítáme všechny, kdo se necháte rádi předvánočně naladit. Letos se tu scházíme již jedenáctým rokem!"

Těmito slovy uvítali všechny přítomné na Kostelním náměstí 13. prosince členové dramatického kroužku...

Doporučujeme

Adventní prohlídky doplní bohatý prosincový program v broumovském klášteře

cdscdcs

Broumovský benediktinský klášter připravil na prosinec bohatý program. Tato národní kulturní památka zůstává pro veřejnost otevřená i v zimě a na své si přijdou milovníci historie, kultury, umění i kvalitní gastronomie... celý článek

Poslední komentáře