Broumovsko

Čtvrtek 29.říjen 2020

Poslední aktualizace31.10.2020 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Žehnání varhan v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Broumově

Žehnání varhan v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Broumově

Email Tisk PDF
seznam článků
Žehnání varhan v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Broumově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

IMG 4096V neděli 12. listopadu 2017 byla požehnáním rekonstruovaného královského nástroje v děkanském kostele sv. Petra a Pavla završena čtyřletá práce mistrů varhanářů otce a syna Červenkových z Jakubovic u Lanškrouna.

Oprava v celkové částce 1 350 tisíc korun trvala od roku 2014 a byla možná díky grantu Královéhradeckého kraje (577 000,-), Města Broumov (100 000,-), Kláštera Broumov (87 000,-), Hobry Školník (50 000,-), Podlahářství Cvikýř (40 000,-) a dlouhodobé sbírky věřících rozsáhlé broumovské farnosti (496 000,-).

Při slavnostní mši sv., které se účastnil mj. i radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko i někdejší starosta města Broumov Milan Kotrnec, zazněla Missa Solemnis in C Roberta Fűhrera v provedení souboru Musica Braunensis za varhanního doprovodu organologa diecéze Hradec Králové Mgr. Václava Uhlíře.

Zvláštní díky pak kromě věřících, kteří kontinuálně čtyři roku přispívali každou možnou korunou, patří broumovskému varhaníkovi Ing. Vladimíru Hrubému, který byl manažerem projektu a díky kterému se povedlo Římskokatolické farnosti – děkanství Broumov za uplynulých deset opravit už 7 varhan v celkové částce 5,3 miliónů korun. Pán Bůh požehnej všem a upřímné díky.

Historie varhan ve farním kostele Petra a Pavla v Broumově

K historii varhan ve farním kostele v Broumově se podařilo v posledních letech získat poměrně dostatek věrohodných zpráv. Broumovské varhany prodělaly v průběhu let své existence několik přestaveb, které postupně změnily nejen jejich zvukový charakter, ale i jejich vzhled. Podle někdejšího regenschoriho Heriberta Schröttera v hlášení o varhanách z 2. června 1944 měl být stavitelem zdejších varhan Tobias Maissner. V dokumentu je uveden rok stavby varhan rok 1700. Meissner by místní varhanář, který pocházel z Velké Vsi u Broumova. První věrohodná písemná zmínka o broumovských varhanách je v latinsky psaném inventáři z roku 1807.

va1

Kostel má varhany, stojí uprostřed kůru před velkým oknem, jsou složeny ze dvou částí, jsou ozdobeny ornamenty, v horní části jsou 4 andělé, dva z nich vzdávají čest jménu Ježíše. Varhany mají 16 hlasů a tři měchy, byly zhotoveny roku 1766, jak bylo zjištěno.

V témže dokumentu je i zmínka o požáru města, který měl fatální důsledky na celé město. Při požáru 10. 4. 1757 vyhořel i farní kostel tak, že zbyly z kostela pouze obvodové zdi. Při tomto požáru bylo veškeré zařízení kostela zničeno, zřejmě tedy i Meissnerovy varhany. Postupná obnova kostela byla dokončena v roce 1772, kdy byl dne 3. května kostel biskupem M. F. Chorinským slavnostně konsekrován. Z uvedeného logicky vyplývá, že současné broumovské varhany byly postaveny v roce 1766. Kdo je autorem nástroje se doposud nepodařilo zjistit. Z této doby se dochovaly pouze varhanní skříně a prospektové píšťaly.

V průběhu dalších let varhany prodělaly několik přestaveb. První zásadní přestavba proběhla v letech 1853 – 1854 Tato skutečnost je zapsána v inventáři z roku 1854.

va2

Ve farním kostele jsou varhany s 22 hlasy: 12 pro manuál, 6 pro pozitiv a 4 pro pedál. Tento nástroj byl v letech 1853-1854 celkově přestavěný a vylepšený a o 6 nových hlasů rozšířený.

Při poslední přestavbě v letech 2014-2017 byl v pedálové vzdušnici nalezen nalepený lístek se jménem varhanáře, kterým byl Johann Ferdinand Fischer z obce Kaltwasser u Wüstegiersdorf, (Nyní Zimna Woda u Głuszyce v dnešním Polsku) a který tuto přestavbu provedl.
Joh. Fr. Fischer,
Kaltwasser,
im August 1853

Následující rozsáhlá oprava kostela proběhla v roce 1890. Při té příležitosti byl opraven interiér chrámu včetně varhan. Opravu varhan provedla firma Schlag ze Svídnice (Schweidnitz). Práce byly ukončeny 8. listopadu téhož roku. Další oprava varhan byla provedena v roce 1914, kdy na kůru působil jako regenschori Heribert Schtötter. Opravu provedl Paul Noske původem z Radenu v Rakouském Slezsku, který měl v Broumově v té době svou firmu. Došlo k výměně původní zásuvkové vzdušnice za kuželkovou a k celkové změně zvukového charakteru nástroje. V období 31. 8. – 9. 9. 1921 došlo k další opravě varhan. Provedl ji Fr. Kauer z firmy Schlag & Söhne ze Svídnice (Schweidnitz).

Po 2. světové válce bylo nutné z důvodu velice špatného technického stavu varhan provést rozsáhlou opravu. O opravu se ucházela firma Meltzer z Kutné Hory. Tato firma provedla následně generální opravu v září 1948 za 38.000,- Kč. V roce 1982 byly varhany opraveny a naladěny Jaroslavem Hubeným z Protivína. V této podobě se varhany používaly až do r. 1994, kdy začal varhany opravovat Gehradt Schmidt z Kaufbeuerenu. Schmidt zrekonstruoval pozitiv a opravil zadní pedál, ale k hlavnímu stroji se již nedostal, takže se dalo hrát jen na pozitiv a pedál. Teprve v květnu a červnu 2003 dokončil opravu varhan zdejší varhaník ing. Vladimír Hrubý.

Jelikož stav nástroje se v dalších letech postupně zhoršoval, bylo nutné přistoupit k jeho celkové rekonstrukci. Přestavbu provedli v letech 2014 – 2017 Ivan a Pavel Červenkovi z Jakubovic u Lanškrouna na návrh diecézního organologa MgrA. Václava Uhlíře. Celkové náklady na rekonstrukci varhan přišly na 1.350.000,- Kč. Díky dotaci z Programu restaurování historických varhan Královéhradeckého kraje, který přispěl částkou 577.000,- Kč se podařilo tuto rekonstrukci zrealizovat. Zbytek pokryli sponzoři a farnost.

Bůh žehnej dobrému dílu, Ing. Vladimír Hrubý, ředitel kůru.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov – evropské hlavní město kultury

Broumov – evropské hlavní město kultury

V červnu vydalo město Broumov tiskovou zprávu, ve které oznámilo záměr ucházet se o titul Evropské h...

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Pobyt v přírodě patří mezi jednu z výjimek omezení volného pohybu v rámci aktuálních opatření, která...

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Soutěž Gentleman & Žena České republiky 2021 je určena pro muže ve věku 33 - 75 let a ženy ve vě...

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Nově zrekonstruovaná věžička kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích od minulého týdne skrývá pos...

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil s...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web