Broumovsko

Pátek 21.únor 2020

Poslední aktualizace21.02.2020 04:06

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Zelený palec (Green Thumb)

Zelený palec (Green Thumb)

Email Tisk PDF
seznam článků
Zelený palec (Green Thumb)
Strana 2
Všechny strany

evaPráce v kůlně a na podzimku nepatří k mým oblíbeným aktivitám. Jenže koho by to alespoň trochu nepohltilo, teď, v sezóně zahrádkářských orgií. "A tak udělej třeba lečo." "To jsme měli včera." "Nebo rajskou." "Vždyť jsi nám ji poslala o víkendu. I s kilem rajčat a mísou salátu," došeptávám. Nechci ale vypadat nevděčně, dávám tedy návrh na kořeněné chutney a přijímám další lavor s rajskými jablky.

Když se jeden "zbaví" okurek, zaplaví ho vlna paprik, rajčat, cuket... Prvotní nadšení z čerstvých domácích plodů vystřídá apatie, a po několika dnech až nechutenství. Dojdou recepty i nálada. Aj, ta zelenina, roste si bez rozmyslu. Chtělo by to po troškách a celý rok. Mrknu na chladničku a rajčata strčím k ledu. Uvidí se.

Za trest se jdu hrabat v záhonu. Za garáží se mi uleví, zjišťuju, že maliny jsem zrušila už na podzim. Zbývá tedy jen květinová okrasa. Klečím na podložce a hlína mi leze za nehty. Mlátím do toho "suchého drnu" hlava nehlava. Chtělo by to rýč, kleště a křoviňák. Rovnám si záda. Pohled na osamělou "očištěnou macešku" mě ale motivuje. Jdu do toho znovu! Po chvíli funění zpytuju s hlínou na čele svědomí: "Dobře, neplevala jsem to měsíc (možná dva, tři), jenže vůbec nepršelo. Z čeho tedy vyrostl ten mizerný plevel?" Vlítnu do záhonu a makám, až mi stehna trnou. "Sakra, tak polez ven, úúú..." vztekle do toho praštím. Motyčka mi odletí zpátky, až syknu bolestí. Teče mi červená – to bude určitě rajčatová pomsta. Pro dnešek mám vystaráno. Náplast po ruce se hodí.

V angličtině používanou frázi "have a green thumb" (mít zelený palec = být úspěšným zahrádkářem) jsem přeměnila na vlastnění červeného palce. Co to znamená, se mi ani nechce rozebírat. Myslím ale na všechny ty šikovné květinářky, ze kterých ženskost přímo sálá, i na sousedky, které se ještě v sedmdesáti ohýbají pro kvítko. Jeden by si řekl, že tady, na venkově, přece musí být pěstitel každý. Ale není tomu tak.

Mám kytky ráda, na louce a v lese. Jenže doma? Prostě taková "pokojovka" nic neřekne, klidně si beze slova o samotě po čtrnácti dnech uschne. A když ji pak po měsíci náhodou najdu, je už pozdě na nějaký "společný drink s hnojivem". Ach jo.
A řezané kytky? Nepotěší mě, ale ani já je. Druhý den mají obvykle podivně svěšenou "hlavu", potvory empatické. A i když se je snažím oblafnout a pod sprchou je třeba i přesvědčuju o své náklonnosti, obvykle jistí usmíření až cesta na kompost.

Zrovna tam jednu nesu, růži z včerejšího koncertu. Chuděra, nedožila ani večera. Pietně ji pokládám a vtom na mě nesměle mrkne drobná dýně. Zaraduju se: "Tak přece! Pojď, maličká, musíš být samostatná. Nevzdávej to se mnou, mám super kompost. Ještě to tady na venkově spolu rozjedeme!"

A co vy, jaký máte palec?

Foto Karel Kubeček

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hodiny na klášterní věži opět fungují

Hodiny na klášterní věži opět fungují

Minulý týden byly opraveny hodiny na věži kláštera v Broumově. Opravu provedl Petr Skála ze Sadské.

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. února

Besedy, Ples sportovců, Božanovský masopust, kvíz, divadlo, kino pro děti, setkání zahrádkářů či ska...

Novým trenérem fotbalistů Sparty Praha je bývalý hráč Slovanu Broumov Václav Kotal

Novým trenérem fotbalistů Sparty Praha je bývalý hráč Slovanu Broumov Václav Kotal

Vedení fotbalového klubu Sparty Praha v úterý odvolalo dosavadního trenéra Václava Jílka. Jeho nástu...

Broumovská nemocnice dostane nový plášť

Broumovská nemocnice dostane nový plášť

Rada Královéhradeckého kraje vyhlásila tři veřejné zakázky na stavební práce snížení energetické nár...

Broumovský pivovar – nejstarší česká "company"?

Broumovský pivovar – nejstarší česká "company"?

Britský web Business Financing vyhotovil mapu světa rozpracovanou pak i v detailnější mapy jednotliv...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře