Broumovsko

Středa 12.srpen 2020

Poslední aktualizace13.08.2020 04:09

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Zelený palec (Green Thumb)

Zelený palec (Green Thumb)

Email Tisk PDF
seznam článků
Zelený palec (Green Thumb)
Strana 2
Všechny strany

evaPráce v kůlně a na podzimku nepatří k mým oblíbeným aktivitám. Jenže koho by to alespoň trochu nepohltilo, teď, v sezóně zahrádkářských orgií. "A tak udělej třeba lečo." "To jsme měli včera." "Nebo rajskou." "Vždyť jsi nám ji poslala o víkendu. I s kilem rajčat a mísou salátu," došeptávám. Nechci ale vypadat nevděčně, dávám tedy návrh na kořeněné chutney a přijímám další lavor s rajskými jablky.

Když se jeden "zbaví" okurek, zaplaví ho vlna paprik, rajčat, cuket... Prvotní nadšení z čerstvých domácích plodů vystřídá apatie, a po několika dnech až nechutenství. Dojdou recepty i nálada. Aj, ta zelenina, roste si bez rozmyslu. Chtělo by to po troškách a celý rok. Mrknu na chladničku a rajčata strčím k ledu. Uvidí se.

Za trest se jdu hrabat v záhonu. Za garáží se mi uleví, zjišťuju, že maliny jsem zrušila už na podzim. Zbývá tedy jen květinová okrasa. Klečím na podložce a hlína mi leze za nehty. Mlátím do toho "suchého drnu" hlava nehlava. Chtělo by to rýč, kleště a křoviňák. Rovnám si záda. Pohled na osamělou "očištěnou macešku" mě ale motivuje. Jdu do toho znovu! Po chvíli funění zpytuju s hlínou na čele svědomí: "Dobře, neplevala jsem to měsíc (možná dva, tři), jenže vůbec nepršelo. Z čeho tedy vyrostl ten mizerný plevel?" Vlítnu do záhonu a makám, až mi stehna trnou. "Sakra, tak polez ven, úúú..." vztekle do toho praštím. Motyčka mi odletí zpátky, až syknu bolestí. Teče mi červená – to bude určitě rajčatová pomsta. Pro dnešek mám vystaráno. Náplast po ruce se hodí.

V angličtině používanou frázi "have a green thumb" (mít zelený palec = být úspěšným zahrádkářem) jsem přeměnila na vlastnění červeného palce. Co to znamená, se mi ani nechce rozebírat. Myslím ale na všechny ty šikovné květinářky, ze kterých ženskost přímo sálá, i na sousedky, které se ještě v sedmdesáti ohýbají pro kvítko. Jeden by si řekl, že tady, na venkově, přece musí být pěstitel každý. Ale není tomu tak.

Mám kytky ráda, na louce a v lese. Jenže doma? Prostě taková "pokojovka" nic neřekne, klidně si beze slova o samotě po čtrnácti dnech uschne. A když ji pak po měsíci náhodou najdu, je už pozdě na nějaký "společný drink s hnojivem". Ach jo.
A řezané kytky? Nepotěší mě, ale ani já je. Druhý den mají obvykle podivně svěšenou "hlavu", potvory empatické. A i když se je snažím oblafnout a pod sprchou je třeba i přesvědčuju o své náklonnosti, obvykle jistí usmíření až cesta na kompost.

Zrovna tam jednu nesu, růži z včerejšího koncertu. Chuděra, nedožila ani večera. Pietně ji pokládám a vtom na mě nesměle mrkne drobná dýně. Zaraduju se: "Tak přece! Pojď, maličká, musíš být samostatná. Nevzdávej to se mnou, mám super kompost. Ještě to tady na venkově spolu rozjedeme!"

A co vy, jaký máte palec?

Foto Karel Kubeček

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Druhou největší investiční akcí města Náchoda je pro letošní rok zahájení modernizace dopravního hři...

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Famózním způsobem vstoupili do nové sezóny hráči Spartaku Police nad Metují. V 1. kole Poháru hejtma...

Hejtman Královéhradeckého kraje nepřipouští konec pastevectví

Hejtman Královéhradeckého kraje nepřipouští konec pastevectví

Opakované útoky vlků na ovčí stáda na Broumovsku měly za následek, že chovatel Vlastimil Vejrosta po...

Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Královéhradecký kraj se spolu s dalšími partnery podílí na obnově Česko-polské Hřebenovky, jejíž jed...

Sestry Kulichovy pomáhají želvám na Borneu, přidejte se i vy!

Sestry Kulichovy pomáhají želvám na Borneu, přidejte se i vy!

Během jara začaly pomáhat přírodě, na kterou se podle nich během epidemie zapomínalo. Pěstují sazeni...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře