Broumovsko

Úterý 12.listopad 2019

Poslední aktualizace13.11.2019 04:25

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Email Tisk PDF
seznam článků
Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení
Strana 2
Všechny strany

zahradaKulaté výročí čeká v pondělí 18. února 2019 Agenturu pro rozvoj Broumovska. Nezisková společnost byla založena přesně před patnácti lety, 18. února 2004. K oslavám patnáctiletých narozenin se může připojit i veřejnost – po celý tento den bude pivo BQ v klášterní restauraci U Tří růží stát 15 Kč (do vyprodání zásob) a stejně tak i káva v klášterní kavárně Café Dientzenhofer.

Agenturu pro rozvoj Broumovska založili Jan a Marcela Školníkovi, s úmyslem podpořit rozvoj regionu Broumovsko. Později měla agentura možnost přispět k záchraně zdevastovaného broumovského kláštera. Spolek si nejprve pronajal klášterní zahradu, kde začal s organizováním prvních kulturních akcí. Aktivit, projektů i zaměstnanců postupně přibývalo. Agentura začala spolupracovat s různými organizacemi v regionu, kraji i v zahraničí a provozovat prohlídkové okruhy v klášteře.

Veškeré snahy vyvrcholily v roce 2013 získáním čtvrtmiliardové dotace z Evropské unie, díky které byla opravena velká část kláštera a celá klášterní zahrada. Tuto dotaci získali benediktini, vlastníci objektu, díky kulturní, vzdělávací a manažerské práci Agentury. V nových prostorách začalo fungovat Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov s rozmanitým celoročním programem. Ten zahrnuje multižánrové koncerty českých i zahraničních umělců v ArtCafé, přednášky předních českých vědců v projektu ScienceCafé, Univerzitu třetího věku, výstavy moderního umění v klášterní Galerii Dům, divadelní představení, festival klasické hudby Za poklady Broumovska, klavírní soutěž Broumovská klávesa, dvoudenní diskusní konferenci Broumovské diskuse či rozmanité aktivity Maiwaldovy akademie – meditační programy a vzdělávací programy pro děti, dospělé, seniory i firmy. Památku a její akce nyní ročně navštíví kolem 60 tisíc návštěvníků z Čech i zahraničí.

Agentura zůstala aktivní v oblasti cestovního ruchu, angažuje se v budování komunitní rozvojové nadace, láká na Broumovsko investory, kterým poskytuje podporu a servis, a v neposlední řadě má strategickou iniciativu pro další rozvoj krásného, ale někdy opomíjeného Broumovska.

"Nechceme dělat nějaké ohromné oslavy, stále je před námi tolik práce. Přesto bychom si chtěli tento milý okamžik, 15 let od vzniku, připomenout. Řekli jsme si, že pozveme místní na pivo a kávu za zvýhodněnou cenu do naší hospody a kavárny v klášteře. Budu doufat, že se všechno pivo, které máme v tancích, vypije. Musím říci, že mě tahle připomínání milníků trochu dojímají. Chtěl bych poděkovat všem minulým i současným kolegům, že spolu s agenturou věří, že naše práce má smysl. Stejně bych rád poděkoval všem našim partnerům ve všech projektech, protože bez jejich důvěry a podpory by nic z toho, co nyní na Broumovsku realizujeme, nebylo možné. Zvláštní dík patří Benediktinskému opatství sv. Václava v Broumově a především Městu Broumov. Bez těchto klíčových partnerů bychom vlastně ani nevznikli," říká k výročí jeden ze zakladatelů a hybatel činnosti spolku Jan Školník.

Fotografie Jana Záliše je z otevření klášterní zahrady v roce 2007.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hudební nadšenci si mohou zahrát Rybovu Českou mši vánoční

Hudební nadšenci si mohou zahrát Rybovu Českou mši vánoční

Základní umělecká škola Broumov zve na Vánoční koncert, který se bude konat 19. prosince od 19 hodin...

Broumovští judisté získali na "poháru hejtmana" 11 medailí

Broumovští judisté získali na "poháru hejtmana" 11 medailí

V sobotu 2. listopadu 2019 se ve Sportovní hale na Spořilově v Broumově konal VIII. ročník turnaje O...

"Důvěra je pro naše životy klíčová," shodli se hosté šestého ročníku Broumovských diskusí

"Důvěra je pro naše životy klíčová," shodli se hosté šestého ročníku Broumovských diskusí

Ve čtvrtek 7. listopadu pokračovaly v broumovském klášteře 6. Broumovské diskuse na téma "Důvěra a p...

Kraj letos vyplatil už 1,8 milionu korun za škody způsobené vlky

Kraj letos vyplatil už 1,8 milionu korun za škody způsobené vlky

Královéhradecký kraj od roku 2016 vyplácí chovatelům hospodářských zvířat náhradu škody způsobené vl...

O proměnách důvěry a porozumění diskutovala první část hostů 6. Broumovských diskusí

O proměnách důvěry a porozumění diskutovala první část hostů 6. Broumovských diskusí

Ve Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov odstartovala ve středu 6. listopadu první část dvo...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře

Fotka dne

2019 09 04 Broumov Klaster Mlhoviny Pano 8bit