Broumovsko

Úterý 26.květen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Ambulantní péče v době pandemie – naše postřehy a doporučení

Ambulantní péče v době pandemie – naše postřehy a doporučení

Email Tisk PDF

edusdsdsdsdsdsdsdsdsdsdsdVzhledem k aktuální epidemiologické situaci s výskytem pandemie onemocnění SARS-CoV-2 (COVID-19), s vyhlášením nouzového stavu dočasně pracujeme již od 16. 3. v nouzovém režimu a minimalizujeme fyzický kontakt s pacienty. Společnost EDUMED je privátní zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotní služby jak v primární péči (praktické lékařství v Broumově a Náchodě), tak péči ve specializovaných oborech (diabetologie, kardiologie, interního a plicního lékařství v okrese Náchod).

Nemoc COVID-19 je přenosné infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2 a jeho první případy výskytu v ČR byly oznámeny 1. 3. 2020. Vzhledem k tomu, že jde o vysoce infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka, bylo nutné zavést hygienická opatření, která omezí riziko šíření nákazy. Tato mimořádná opatření jsme zavedli hned po oznámení prvních případů a postupně jsme přistoupili k zavedení omezení provozu v našich ambulancích. Vzhledem k tomu, že pečujeme o komplikované chronicky nemocné pacienty například s cukrovkou, hypertenzí či plicními nemocemi, kteří jsou velmi ohrožení, snažili jsme minimalizovat náš kontakt s našimi pacienty a veškerou péči jsme přesunuli na nouzový režim. Všechny naše pacienty, kteří byli objednáni ke kontrolnímu vyšetřen, telefonicky kontaktujeme, probereme s nimi aktuální potíže, předepíšeme již díky elektronické komunikaci bezkontaktně e-recept. V případě akutních potíží pacienta pozveme do naší ambulance za přísných hygienických podmínek. Před vstupem do čekárny se pacienta zeptáme na rizikový kontakt, změříme mu teplotu, vydenzifikujeme mu ruce a poskytneme případně roušku a rukavice. Pacienty objednáváme časově tak, aby se minimalizoval kontakt s jinými pacienty. Tato opatření jsme zavedli postupně od 9.3. na všech našich pracovištích. Za velmi důležité jsme pokládali, aby se začali chránit pacienti i ve veřejném prostoru, proto jsme spustili akci NOS ROUŠKU, která měla přispět k velmi rychlému nošení roušek. Díky akci se nám podařilo oslovit dobrovolníky i firmy, kteří nám pomohli ušít téměř 1 000 roušek, které jsme předali vedení města Broumov, domovu důchodců a sociálním službám, na porodnici v Náchodě a dalším občanům a našim pacientům.

V této situaci, kdy už máme v našem nejbližším regionu pacienty nakažené koronavirem, považujeme za extrémně důležité, aby se lidé chovali velmi zodpovědně. Pokud se setkali s rizikovou osobou nebo mají podezření na onemocnění koronavirem, aby se neprodleně nahlásili telefonicky u svého praktického lékaře nebo na hygienickou stanici a zároveň striktně dodržovali doporučení vydaná ministerstvem zdravotnictví a krajskou hygienickou stanicí. V současné době považujeme pro zastavení šíření koronaviru za nejdůležitější provádění testů. Pro okres Náchod jsou k tomu určená zatím dvě odběrová místa (Trutnov a Hradec Králové).

Pokud tedy měl člověk rizikový kontakt, nebo má některý z příznaků onemocnění koronavirem (teplota nebo suchý kašel nebo dušnost anebo méně časté příznaky jako jsou bolesti hlavy, rýma, ztráta čichu, bolesti svalů, únava) musí kontaktovat svého praktického lékaře, nahlásit mu příznaky, případně rizikový kontakt a domluvit se s ním na dalším postupu. Praktický lékař při podezření na onemocnění koronavirem pouze odešle žádanku o odběr e-mailem, kde vypíše příznaky a telefonní číslo pacienta. Z odběrového místa z Hradce Králové nebo z Trutnova bude pacient kontaktován napřímo a bude mu sdělen den a čas odběru. Odběr probíhá tak, že pacient přijede k odběrovému místu, z auta nevystoupí a po ověření totožnosti mu je odběr (výtěr z nosu nebo z krku) proveden personálem přímo ve speciálním stanu. Pokud pacienti nemají možnost přijet vlastním autem, mohou požádat svého lékaře odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu. O výsledku odběru je pacient informován do 24-48 hodin, po tuto dobu musí zůstat doma a chovat se jako v karanténě.

"Nebojte se testování, jen tak můžeme společně zastavit šíření nákazy a neohrozit naše rizikové skupiny, především seniory a chronicky nemocné pacienty," říká paní doktorka Veselá a dodává: „"e důležité, abyste při jakémkoli podezření (můžete splňovat pouze jeden z příznaků a nemusíte se ani potkat s rizikovým člověkem) nepodcenili situaci a nechali se otestovat. Jen tak se nejrychleji zabrání dalšímu šíření. Nejde jenom o Vás, ale také o Vaše nejbližší!"

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Unikátní expozice představí v klášteře zdobné upomínkové sklo a porcelán

Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tř...

Selhání veřejnoprávní televize

Selhání veřejnoprávní televize

Zprávy na komerčních stanicích nesleduji, ale pokud se České televize týká, přijde mi, že její refer...

Návrat do Masarykovy školy

Návrat do Masarykovy školy

Pokud se již nestane nic zásadního, měly by děti v pondělí chodit opět školy. Tedy ne všechny, zájem...

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Jsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o ně...

Od soboty pojedou všechny spoje

Od soboty pojedou všechny spoje

Veřejná doprava v Královéhradeckém kraji se v sobotu 23. května plně vrátí do normálu. Královéhradec...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře