Broumovsko

Úterý 23.říjen 2018

Poslední aktualizace24.10.2018 04:55

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

geo1Získání statutu Národní geopark Broumovsko umožnila světově unikátní geologická pestrost regionu na velmi malé ploše. Národním geoparkem Broumovsko je území geomorfologického celku Broumovská vrchovina. O získání statutu požádala a certifikát převzala Společnost pro destinační management, o.p.s., založená v závěru roku 2013 Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko, DSO Policko a Agenturou pro rozvoj Broumovska, z. s.

Značka geoparků umožňuje využít výjimečné přírodní dědictví pro udržitelný cestovní ruch, protože geoparky prezentují a interpretují pradávnou historii naší planety. Vyprávějí 4,6 miliard let starý příběh planety Země a geologických procesů, které ji utvářely. V geoparcích mohou návštěvníci poznávat jevy související s geologickým vývojem daného území, ale rovněž s kulturním dědictvím daného regionu, protože od geologických podmínek se odvíjelo to, jak lidé žili, co pěstovali k obživě a jaké stavební materiály využívali. Geoparky tak prezentují rovněž stavební a architektonické památky, bývalé lomy nebo důlní díla. Podmínkou získání statutu národního geoparku je aktivita vzešlá tzv. "zdola" – z území snažícího se postavení geoparku získat.

O udělení certifikátu rozhodl ministr životního prostředí v demisi Mgr. Richard Brabec, a to na doporučení Rady národních geoparků. Členy Rady jsou zástupci odborných geologických institucí - České geologické služby, Geologického ústavu Akademie věd, Správy jeskyní ČR, ale i památkových institucí (Národní památkový ústav), ministerstev (životního prostředí a pro místní rozvoj), universit (University Karlovy, Přírodovědecké fakulty a Masarykovy university, Ekonomicko-správní fakulty), odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj (bližší viz www.geology.cz/narodnigeoparky).

Geoparky vznikají od r. 2000 a postupně vytvářejí evropskou i globální síť. Globální síť geoparků zahrnuje kromě evropské sítě také geoparky v Austrálii, Brazílii, Íránu, Malajsii a Číně. Její význam spočívá především v marketingu spojeném se značkou geoparku a geologickým dědictvím. Ratifikací všech 195 členských států UNESCO - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vznikly od listopadu 2015 Globální geoparky UNESCO. Geoparky tak mohou postupně získávat věhlas obdobný památkám, které jsou na seznamu UNESCO. Zatím jediným Globálním geoparkem UNESCO v ČR je Geopark Český ráj.

Další rozvoj tématiky geoparku a související geoturistiky umožňuje projekt Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet, č. projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000304. Ten realizuje Společnost pro destinační management, o. p. s., společně s polskými partnery, jimiž jsou Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska a Gmina Radków. Území Broumovské vrchoviny je součástí rozsáhlejšího geologického celku Vnitrosudetská pánve, jejíž větší část se nachází v Polsku (Sudety Środkowe). Téma geoparku a geoturistiky je tak tématem, které propojuje sousedící regiony na česko-polské hranici a může přispět ke zvýšení nabídky v cestovním ruchu, a tím ke zvýšení návštěvnosti.

Bližší informace www.geopark.broumovsko.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Martin Červíček: "V kraji je obrovská hustota železniční sítě, kterou bychom měli rozvíjet."

Martin Červíček: "V kraji je obrovská hustota železniční sítě, kterou bychom měli rozvíjet."

Železniční doprava, její rozvoj a využití v přepravě osob – to bylo hlavní téma mezinárodní dopravní...

"Velice mě překvapilo, jak Broumov zkrásněl," říká v rozhovoru spisovatel Pavel Göbl

"Velice mě překvapilo, jak Broumov zkrásněl," říká v rozhovoru spisovatel Pavel Göbl

Česko-polské rezidence spisovatelů pokračují v Literárním domku broumovského kláštera i na podzim. V...

Před derby má Police náskok na Broumov devět bodů

Před derby má Police náskok na Broumov devět bodů

V 11. kole 1.A třídy uspěla Police na domácím hřišti v přestřelce s Týništěm až brankou v nastavení....

Novinka v oddělení regionální literatury

Novinka v oddělení regionální literatury

Do fondu regionální literatury Městské knihovny v Broumově přibyla v říjnu zajímavá kniha (resp. kni...

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Střední škola gastronomie a služeb, Teplice nad Metují se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svač...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře