Broumovsko

Pátek 17.srpen 2018

Poslední aktualizace18.08.2018 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

geo1Získání statutu Národní geopark Broumovsko umožnila světově unikátní geologická pestrost regionu na velmi malé ploše. Národním geoparkem Broumovsko je území geomorfologického celku Broumovská vrchovina. O získání statutu požádala a certifikát převzala Společnost pro destinační management, o.p.s., založená v závěru roku 2013 Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko, DSO Policko a Agenturou pro rozvoj Broumovska, z. s.

Značka geoparků umožňuje využít výjimečné přírodní dědictví pro udržitelný cestovní ruch, protože geoparky prezentují a interpretují pradávnou historii naší planety. Vyprávějí 4,6 miliard let starý příběh planety Země a geologických procesů, které ji utvářely. V geoparcích mohou návštěvníci poznávat jevy související s geologickým vývojem daného území, ale rovněž s kulturním dědictvím daného regionu, protože od geologických podmínek se odvíjelo to, jak lidé žili, co pěstovali k obživě a jaké stavební materiály využívali. Geoparky tak prezentují rovněž stavební a architektonické památky, bývalé lomy nebo důlní díla. Podmínkou získání statutu národního geoparku je aktivita vzešlá tzv. "zdola" – z území snažícího se postavení geoparku získat.

O udělení certifikátu rozhodl ministr životního prostředí v demisi Mgr. Richard Brabec, a to na doporučení Rady národních geoparků. Členy Rady jsou zástupci odborných geologických institucí - České geologické služby, Geologického ústavu Akademie věd, Správy jeskyní ČR, ale i památkových institucí (Národní památkový ústav), ministerstev (životního prostředí a pro místní rozvoj), universit (University Karlovy, Přírodovědecké fakulty a Masarykovy university, Ekonomicko-správní fakulty), odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj (bližší viz www.geology.cz/narodnigeoparky).

Geoparky vznikají od r. 2000 a postupně vytvářejí evropskou i globální síť. Globální síť geoparků zahrnuje kromě evropské sítě také geoparky v Austrálii, Brazílii, Íránu, Malajsii a Číně. Její význam spočívá především v marketingu spojeném se značkou geoparku a geologickým dědictvím. Ratifikací všech 195 členských států UNESCO - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vznikly od listopadu 2015 Globální geoparky UNESCO. Geoparky tak mohou postupně získávat věhlas obdobný památkám, které jsou na seznamu UNESCO. Zatím jediným Globálním geoparkem UNESCO v ČR je Geopark Český ráj.

Další rozvoj tématiky geoparku a související geoturistiky umožňuje projekt Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet, č. projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000304. Ten realizuje Společnost pro destinační management, o. p. s., společně s polskými partnery, jimiž jsou Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska a Gmina Radków. Území Broumovské vrchoviny je součástí rozsáhlejšího geologického celku Vnitrosudetská pánve, jejíž větší část se nachází v Polsku (Sudety Środkowe). Téma geoparku a geoturistiky je tak tématem, které propojuje sousedící regiony na česko-polské hranici a může přispět ke zvýšení nabídky v cestovním ruchu, a tím ke zvýšení návštěvnosti.

Bližší informace www.geopark.broumovsko.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 17. do 19. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 17. do 19. srpna

Polická pouť, hudební festivaly Rockstock, Undergroundové kvílení 3 a Za poklady Broumovska, oslavy ...

PANTA RHEI - Když Klučanka přihlíží…

PANTA RHEI - Když Klučanka přihlíží…

Jak čas plyne, panta rhei, tak věříme, že bude Klučanka 31. srpna ve 20 hodin se zvídavostí přihlíže...

Tomáš Kočko & ORCHESTR vystoupí v broumovském klášteře

Tomáš Kočko & ORCHESTR vystoupí v broumovském klášteře

Příjemný letní hudební zážitek nabídne broumovský benediktinský klášter, kam míří skladatel, hudební...

Srpen 1968 očima Jana Šolty

Srpen 1968 očima Jana Šolty

Jak vzpomínal na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 tehdejší voják Ja...

Galerie Dům v Broumově vystaví díla Jiřího Sopka

Galerie Dům v Broumově vystaví díla Jiřího Sopka

V sobotu 18. srpna bude v Galerii Dům v klášterní zahradě v Broumově vernisáží zahájena výstava Jiří...

Doporučujeme

Polická starostka je nominovaná v soutěži Žena regionu. O vítězce rozhodne hlasování veřejnosti!

ida

Starostka Police nad Metují Ida Jenková je v nominaci 9. ročníku celonárodní soutěže Žena regionu. Soutěž je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům, přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu a ještě při tom zvládají péči o rodinu. Hlasovat pro Idu Jenkovou můžete do 31. srpna ZDE! ...celý článek

Poslední komentáře