Broumovsko

Středa 23.leden 2019

Poslední aktualizace24.01.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

geo1Získání statutu Národní geopark Broumovsko umožnila světově unikátní geologická pestrost regionu na velmi malé ploše. Národním geoparkem Broumovsko je území geomorfologického celku Broumovská vrchovina. O získání statutu požádala a certifikát převzala Společnost pro destinační management, o.p.s., založená v závěru roku 2013 Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko, DSO Policko a Agenturou pro rozvoj Broumovska, z. s.

Značka geoparků umožňuje využít výjimečné přírodní dědictví pro udržitelný cestovní ruch, protože geoparky prezentují a interpretují pradávnou historii naší planety. Vyprávějí 4,6 miliard let starý příběh planety Země a geologických procesů, které ji utvářely. V geoparcích mohou návštěvníci poznávat jevy související s geologickým vývojem daného území, ale rovněž s kulturním dědictvím daného regionu, protože od geologických podmínek se odvíjelo to, jak lidé žili, co pěstovali k obživě a jaké stavební materiály využívali. Geoparky tak prezentují rovněž stavební a architektonické památky, bývalé lomy nebo důlní díla. Podmínkou získání statutu národního geoparku je aktivita vzešlá tzv. "zdola" – z území snažícího se postavení geoparku získat.

O udělení certifikátu rozhodl ministr životního prostředí v demisi Mgr. Richard Brabec, a to na doporučení Rady národních geoparků. Členy Rady jsou zástupci odborných geologických institucí - České geologické služby, Geologického ústavu Akademie věd, Správy jeskyní ČR, ale i památkových institucí (Národní památkový ústav), ministerstev (životního prostředí a pro místní rozvoj), universit (University Karlovy, Přírodovědecké fakulty a Masarykovy university, Ekonomicko-správní fakulty), odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj (bližší viz www.geology.cz/narodnigeoparky).

Geoparky vznikají od r. 2000 a postupně vytvářejí evropskou i globální síť. Globální síť geoparků zahrnuje kromě evropské sítě také geoparky v Austrálii, Brazílii, Íránu, Malajsii a Číně. Její význam spočívá především v marketingu spojeném se značkou geoparku a geologickým dědictvím. Ratifikací všech 195 členských států UNESCO - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vznikly od listopadu 2015 Globální geoparky UNESCO. Geoparky tak mohou postupně získávat věhlas obdobný památkám, které jsou na seznamu UNESCO. Zatím jediným Globálním geoparkem UNESCO v ČR je Geopark Český ráj.

Další rozvoj tématiky geoparku a související geoturistiky umožňuje projekt Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet, č. projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000304. Ten realizuje Společnost pro destinační management, o. p. s., společně s polskými partnery, jimiž jsou Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska a Gmina Radków. Území Broumovské vrchoviny je součástí rozsáhlejšího geologického celku Vnitrosudetská pánve, jejíž větší část se nachází v Polsku (Sudety Środkowe). Téma geoparku a geoturistiky je tak tématem, které propojuje sousedící regiony na česko-polské hranici a může přispět ke zvýšení nabídky v cestovním ruchu, a tím ke zvýšení návštěvnosti.

Bližší informace www.geopark.broumovsko.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Veletržní sezóna odstartovala expozicí na brněnském RegionTouru 2019

Veletržní sezóna odstartovala expozicí na brněnském RegionTouru 2019

Ve dnech 17. – 20. ledna 2019 hostilo brněnské výstaviště jeden z největších veletrhů cestovního ruc...

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Policisté ve čtvrtek 17. ledna 2019 kontrolovali muže za volantem, který nadýchal přes 3 promile. Př...

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

Na svém překladatelském kontě má více než stovku knih. Překládá Boba Dylana, Nabokova, Bukowského i ...

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

František Kupka patří mezi umělce uznávané spíše v zahraničí, než u nás doma. Rodák z Opočna (1871) ...

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Již jsme měli dostatek času vzpamatovat se z přílivu emocí, prohlédnout si všechna krásná videa a fo...

Doporučujeme

Novoroční přání starosty Broumova Jaroslava Bitnara

jarda

Vážení Broumováci, milí čtenáři serveru Naše Broumovsko,

v tomto uspěchaném světě vám všem přeji především radost a pohodu. Přeji všem, abyste se uměli radovat i z maličkostí a abyste nějaké ty neférovosti života zvládali s úsměvem na tváři. Přeji vám krásný a úspěšný rok 2019... celý článek

Poslední komentáře