Broumovsko

Sobota 23.červen 2018

Poslední aktualizace25.06.2018 04:45

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovsko se stalo devátým Národním geoparkem v České republice
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

geo1Získání statutu Národní geopark Broumovsko umožnila světově unikátní geologická pestrost regionu na velmi malé ploše. Národním geoparkem Broumovsko je území geomorfologického celku Broumovská vrchovina. O získání statutu požádala a certifikát převzala Společnost pro destinační management, o.p.s., založená v závěru roku 2013 Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko, DSO Policko a Agenturou pro rozvoj Broumovska, z. s.

Značka geoparků umožňuje využít výjimečné přírodní dědictví pro udržitelný cestovní ruch, protože geoparky prezentují a interpretují pradávnou historii naší planety. Vyprávějí 4,6 miliard let starý příběh planety Země a geologických procesů, které ji utvářely. V geoparcích mohou návštěvníci poznávat jevy související s geologickým vývojem daného území, ale rovněž s kulturním dědictvím daného regionu, protože od geologických podmínek se odvíjelo to, jak lidé žili, co pěstovali k obživě a jaké stavební materiály využívali. Geoparky tak prezentují rovněž stavební a architektonické památky, bývalé lomy nebo důlní díla. Podmínkou získání statutu národního geoparku je aktivita vzešlá tzv. "zdola" – z území snažícího se postavení geoparku získat.

O udělení certifikátu rozhodl ministr životního prostředí v demisi Mgr. Richard Brabec, a to na doporučení Rady národních geoparků. Členy Rady jsou zástupci odborných geologických institucí - České geologické služby, Geologického ústavu Akademie věd, Správy jeskyní ČR, ale i památkových institucí (Národní památkový ústav), ministerstev (životního prostředí a pro místní rozvoj), universit (University Karlovy, Přírodovědecké fakulty a Masarykovy university, Ekonomicko-správní fakulty), odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj (bližší viz www.geology.cz/narodnigeoparky).

Geoparky vznikají od r. 2000 a postupně vytvářejí evropskou i globální síť. Globální síť geoparků zahrnuje kromě evropské sítě také geoparky v Austrálii, Brazílii, Íránu, Malajsii a Číně. Její význam spočívá především v marketingu spojeném se značkou geoparku a geologickým dědictvím. Ratifikací všech 195 členských států UNESCO - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vznikly od listopadu 2015 Globální geoparky UNESCO. Geoparky tak mohou postupně získávat věhlas obdobný památkám, které jsou na seznamu UNESCO. Zatím jediným Globálním geoparkem UNESCO v ČR je Geopark Český ráj.

Další rozvoj tématiky geoparku a související geoturistiky umožňuje projekt Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet, č. projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000304. Ten realizuje Společnost pro destinační management, o. p. s., společně s polskými partnery, jimiž jsou Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska a Gmina Radków. Území Broumovské vrchoviny je součástí rozsáhlejšího geologického celku Vnitrosudetská pánve, jejíž větší část se nachází v Polsku (Sudety Środkowe). Téma geoparku a geoturistiky je tak tématem, které propojuje sousedící regiony na česko-polské hranici a může přispět ke zvýšení nabídky v cestovním ruchu, a tím ke zvýšení návštěvnosti.

Bližší informace www.geopark.broumovsko.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Řidiči, pozor na pávy!

Řidiči, pozor na pávy!

Že silnice, hlavně v noci, přebíhá různá lesní zvěř, je zcela běžné a většina řidičů s tím počítá. Ř...

Dvaadvacátá Broumovská kytara byla rekordní

Dvaadvacátá Broumovská kytara byla rekordní

Po dvaadvaceti letech se pořadatelé hudebního festivalu Broumovská kytara, ti minulí i současní, doč...

Galerie Dům v sobotu zahájí druhou letní výstavu

Galerie Dům v sobotu zahájí druhou letní výstavu

Galerie Dům v broumovském klášteře zve na vernisáž výstavy Maria Kotrby Neměnné základní vztahy, kte...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Svatojánský jarmark ve Žďáru nad Metují, Běh z Police do Police, oslava výročí hasičské zbrojnice v ...

Pět mladých sokolů létá nad Broumovskem

Pět mladých sokolů létá nad Broumovskem

V polovině června bylo na hnízdištích sokolů ve skalních rezervacích Broumovska živo. Celkem pět mlá...

Doporučujeme

Broumov má questy. Nový turistický produkt láká k návštěvě turisty, na své si ale přijdou i místní

IMG 0208 kopie

Město Broumov má dva nové turistické okruhy. Slavnostní otevření pro odbornou veřejnost se uskutečnilo v pátek 8. června ve výstavní síni LOKART. Po krátké prezentaci, proč a jakým způsobem se Město Broumov rozhodlo této myšlence dát hmotnou podobu, starosta města Jaroslav Bitnar symbolicky přestřihl pásku a společně se pak se všemi vydal jeden quest vyzkoušet na vlastní kůži... celý článek

Poslední komentáře