Broumovsko

Středa 5.srpen 2020

Poslední aktualizace 6.08.2020 04:10

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Chovatel končí po opakovaných útocích vlků

Chovatel končí po opakovaných útocích vlků

Email Tisk PDF
seznam článků
Chovatel končí po opakovaných útocích vlků
Strana 2
Všechny strany

ovceV centru obce Božanov došlo v průběhu noci z úterý na středu k opakovanému útoku vlků na ovce. Chovateli Vlastimilu Vejrostovi vlci zadávili poslední tři ovce, které zbývaly z celého původního stáda. Útoky se opakovaly v průběhu posledního půl roku několikrát. Pastvina, kde byly ovce chovány, se nachází jen několik desítek metrů od domu v centru obce.

"Chovu ovcí se věnuji skoro padesát let. Vlci na moje ovce zaútočili už poněkolikáté a teď jsem přišel o všechno. Už nemám sílu pokračovat v chovu dál," uvádí Vlastimil Vejrosta, chovatel z Božanova na Broumovsku.

V regionu se pan Vejrosta řadí mezi mnoho dalších chovatelů, kteří mají s vlky stejnou zkušenost. Vlci tak velmi výrazně ovlivňují chov a následný stav krajiny na Broumovsku.

"V tomto případě po útoku vlků končí chovatel, který se chovem a údržbou krajiny pomocí pastevectví zabýval po desítky let. Co se stane, až jej budou následovat další chovatelé a pastevci? Kdo se bude o naši krajinu starat, kdo jí bude udržovat?," reaguje Karel Rejchrt starosta obce Božanov.

Ohrožení vlkem jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat, protože tento vrcholový predátor zdaleka neútočí pouze na ovce. Za poslední půlrok zaznamenali chovatelé pouze na Broumovsku ztrátu 26 telat a dvojnásobku ovcí. Celkově je za první polovinu letošního roku evidováno více útoků než za celý loňský rok. Aktuální výše škod, dle informací Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, jsou k dnešnímu dni v částce přesahující 1,4 milionu korun. Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou nejčastěji v jarních a podzimních měsících a proto lze očekávat, že počet stržených zvířat bude letos rekordní.

"Broumovsko je známo jako nádherný kus přírody udržovaný lidmi. Současná situace je pro pastevce velmi obtížná a v zájmu nás všech musí být to, aby Broumovsko nebylo jen turistickým skanzenem, ale dobrým místem pro život," uvádí hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

"Několik hodin po útoku vlků jsme společně s chovatelem mapovali stav pastevního areálu. Uzavřený pastevní areál byl zabezpečen funkčním elektrickým ohradníkem s několika dráty. I přes ochranu elektrickým proudem, bylo toto opatření vlky překonáno," zmiňuje Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

"Jedná se o opakovaný útok v bezprostřední blízkosti lidského obydlí. V Božanově útočili vlci doslova uprostřed vesnice. Nejblíže zabitá ovce se nacházela jen třicet metrů od domu. Způsoby a četnost útoků vlků na hospodářská zvířata se výrazně vymykají oproti jiným regionům v ČR," doplňuje Lubomír Hajný, tiskový mluvčí Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Polici se s Jiřím Horkým vydají na cestu kolem světa

V Polici se s Jiřím Horkým vydají na cestu kolem světa

Na terase před Muzeem papírových modelů v Polici nad Metují začne ve čtvrtek ve 21 hodin přednáška J...

Broumov vybojoval postup v poháru až po střelbě pokutových kopů. Dál jde také Meziměstí

Broumov vybojoval postup v poháru až po střelbě pokutových kopů. Dál jde také Meziměstí

Předkolem Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje začala v sobotu fotbalová sezóna na Broumovsku. Br...

Natura nabízí vodu vysoké kojenecké kvality

Natura nabízí vodu vysoké kojenecké kvality

Coca-Cola oznámila vloni významnou akvizici výrobního závodu Teplice nad Metují a do svého portfolia...

Jabloň u Lidmanů z Machova soutěží o titul Strom roku

Jabloň u Lidmanů z Machova soutěží o titul Strom roku

Jedním z dvanácti finalistů ankety Strom roku České republiky 2020 je jabloň u Lidmanů, která roste ...

Kandidátky pro krajské volby podalo 12 politických stran, hnutí a koalic

Kandidátky pro krajské volby podalo 12 politických stran, hnutí a koalic

Kandidátky pro volby do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje odevzdalo 12 politických stran, hnutí...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře