Broumovsko

Čtvrtek 4.březen 2021

Poslední aktualizace 4.03.2021 13:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Čistírna odpadních vod v Broumově už je v plném provozu, i když ještě rok zkušebně

Čistírna odpadních vod v Broumově už je v plném provozu, i když ještě rok zkušebně

Email Tisk PDF
seznam článků
Čistírna odpadních vod v Broumově už je v plném provozu, i když ještě rok zkušebně
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

44

Protože právě v současné době uběhl plánovaný termín dokončení a zahájení zkušebního provozu Čistírny odpadních vod (ČOV) v Broumově, požádali jsme vedoucího odboru a investic Městského úřadu v Broumově Petra Kuchtu, aby nám celou akci přiblížil. Od roku 2006 se připravovala projektová dokumentace a Zastupitelstvo města rozhodlo o podání žádosti o dotaci na rekonstrukci v květnu 2008.

V jakém stavu se dneska rekonstrukce ČOV nachází a co všechno je třeba udělat do úplného ukončení stavby?

Technicky je intenzifikace dokončena, proběhlo kolaudační řízení s místním Stavebním odborem, který povoloval tři objekty, ostatní objekty ČOV, kde je zahrnuta technologie, povoloval Krajský úřad Královéhradeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. A v těchto objektech byl k 1. prosinci 2011 zahájen zkušební provoz s dobou trvání do 31. ledna 2013. Poté by mělo následovat uvedení do trvalého provozu. Funkčně už čistírna v současně době pracuje tak, jak by měla běžet do budoucna. Je stavebně dokončena a pracuje v úplném režimu.

Dá se tedy předpokládat, že s tím už nebudou žádné starosti, další výdaje města a příští rok celá ta akce úplně skončí?

Ano, ta akce finančně i stavebně skončila. Je celá předaná. My jsme už obdrželi závěrečnou fakturu od zhotovitele - Broumovského stavebního sdružení, s. r. o., a tím by mělo být financování ČOV uzavřeno. Protože však má vyúčtování dotací nějaký cyklus, asi tři měsíce, nemáme ještě všechny peníze, jmenovitě podíl poskytovatele dotace, zpátky. Ale tím, že všechny náležitosti prošly schvalovacím procesem, je předpoklad, že financování co nejdřív uzavřeme tak, jak to dnes vychází.

Jak to tedy finančně vzhledem k rozpočtu stavby vychází?

Částka za celou akci byla ve smlouvě o dílo se zhotovitelem na 93 286 000 korun, tedy necelých 94 miliónů, včetně rozpočtové rezervy. A dá se říct, že konečná částka za stavební práce a technologii je řádově na 91,5 milionu korun. S tím, že se těch 2,5 milionů korun nedočerpalo právě z rozpočtové rezervy.

Co vedlo k tomu, že se vůbec o rekonstrukci čističky v Broumově začalo před léty uvažovat?

Přiznám se, že zrovna na tuto otázku vám úplně přesně odpovědět nedokážu. Ten impuls vycházel samozřejmě z kvality čištění dané již zastarávající technologií původní čističky, z jejích kapacitních možností i z možnosti ji rekonstruovat prostřednictvím dotace, která se v té době dala s jistou pravděpodobností získat. A nakonec ve výši 70,5 milionů korun byla Městu Broumov poskytnuta. Ze státního rozpočtu a prostředků EU prostřednictvím Operačního programu životní prostředí.

Fakt je, že „stará" čistírna byla v provozu nějakých 15 až 16 let, kapacitně by snad pro potřeby města ještě stačila, ale výkonově a kvalitou čištění už do budoucna nevyhovovala. Dneska je z původní kapacity ekvivalentních osob 25.000 navýšena možnost připojení asi na 48.000 EO (Ekvivalentní obyvatel je definován produkcí znečišťování za den – biochemická spotřeba kyslíku, není tedy shodný s počtem fyzických obyvatel - pozn. redakce). Předpokládá se nebo se projekčně řeší v současné době připojení Hejtmánkovic, kde se již kanalizace realizuje, projekčně se zpracovávají, pokud vím, Heřmánkovice a Martínkovice, a myslím si, že i Křinice. Předpokládá se i připojení několika lokalit Broumova, které dosud na čistírnu připojeny nebyly. Kapacita čistírny je na to projektovaná a připojení dalších obcí bez jakýchkoli nákladů umožňuje. Možnost připojení dalších obcí Broumovska je technický problém. Už i Martínkovice musí řešit tlakovou kanalizaci, protože ty už jsou oproti ČOV po proudu. Čili tam se technicky řeší přečerpávaní protispádem.

Jak to bude s provozovatelem nové ČOV?

Také z pohledu poskytovatele dotace na výstavbu ČOV je povinnost příjemce dotace, tedy Města, vypsání výběrového řízení na nového provozovatele. Jestli tím novým provozovatelem bude provozovatel stávající nebo nějaký jiný, není rozhodující.

Kdo dnes čističku provozuje?

Firma Vodovody a kanalizace Náchod, a. s. Dodatkem smlouvy se s nimi prodloužila provozní smlouva na dobu zkušebního provozu. Takže do ukončení doby zkušebního provozu, přibližně do konce příštího roku, bude nadále provozovatelem VaK Náchod a během zkušebního provozu se musí vypsat výběrové řízení na nového provozovatele, který po ukončení zkušebního provozu čistírnu převezme.

Dá se dnes nějak předjímat, jaký bude mít rekonstrukce ČOV dopad na občany, co se týče stočného?

Jde v podstatě o „čovné", protože v Broumově je oddělený model: vlastníkem městské kanalizace je VaK Náchod, vlastníkem ČOV je Město Broumov. Proto také to stočné bude vždy složené z více částek a pak čovné je docela správný termín. Ale já tu částku neumím přesně předpovědět.

Myslíte, že se to občanů nějak citelně dotkne?

Myslím, že jako kdekoli jinde. Standardní finanční modely, které jsou pro takové případy zpracovány, vycházejí z řady parametrů. Například i z lokality, kde se ta intenzifikace dělá, tak aby navýšení nebylo nijak dramatické. Zvýšení čovného musí být sociálně únosné. To je rozhodující parametr pro jeho stanovení. Rozhodně však není pravda, že by tím, že se udělá intenzifikace, bylo 2x vyšší čovné. To rozhodně ne. Tak to není nastaveno. Avšak opravdu nemohu říct, zda lidí se to dotkne 10% nebo nedotkne vůbec. Výpočty budou teprve zpracovány, např. i z toho důvodu, že teprve teď po dokončení je známá celková výše investice.

Je to investice do budoucna, čistička bude sloužit dalším generacím. Jak je to bude zatěžovat?

Obecně vzato, je předpokládaná životnost stavební části v horizontu někde 30, 40 let. Ale technologie obvykle do 15, 20 let zastará. To, že se za 20 let nebude muset ta čistírna znovu rekonstruovat, nikdo nezaručí. Ale možnost získat dotaci už město mít v budoucnosti nebude a právě z provozní smlouvy s novým provozovatelem by měly vyplynout určité platby jako záloha na příští rekonstrukci. Na tu budoucí potřebnou úpravu technologií a pod. Nová nájemní či provozní smlouva s novým provozovatelem bude nastavena tak, aby se ta rezerva postupně vytvářela.

Děkujeme za rozhovor i za obsáhle podané informace.

Je docela sympatické vidět, že se někdo stará i o to, co bude dál, co zde zůstane po nás. A je na nás všech, abychom, až odtud jednou odejdeme, nechali po sobě svět lepší, než byl, když jsme sem přišli. Je pak příjemné konstatovat, že se o to starostové, radní našeho města i úředníci Městského úřadu po celá svá volební období většinou snaží. Možná bychom jim mohli občas více pomáhat, vážit si jich za to a méně „reptat".

Foto Město Broumov

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

Od neděle 7. března 2021 pojedou autobusy podle nového jízdního řádu. Změny přinesou více přímých sp...

Únor bílý…

Únor bílý…

Únor bílý... dál tuhle pranostiku zná snad každý. V posledních letech přemýšlím, kdy byl naposledy ú...

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

"Mám ještě v živé paměti, jak přišla Tereza do své třídy. Nastoupila o rok později, do sekundy. Byla...

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Současná situace amatérským fotbalovým soutěžím rozhodně nenahrává. Jasným příkladem jsou Hejtmánkov...

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Královéhradecký kraj spustil nový web určený cestujícím ve veřejné dopravě. Zajistí lepší informovan...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free