Broumovsko

Úterý 4.srpen 2020

Poslední aktualizace 6.08.2020 04:10

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků

Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků

Email Tisk PDF
seznam článků
Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků
Strana 2
Všechny strany

mladeNajít ve svém okolí pamětníka, natočit jeho vzpomínky, dále je zpracovat, a nakonec představit veřejnosti. Do těchto úkolů se již potřetí pustili na Broumovsku žáci základních škol, gymnázia a základní umělecké školy v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Vzdělávací projekt v regionu realizuje ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov nezisková organizace Post Bellum, a to díky finanční podpoře měst Broumov, Police nad Metují a Teplice nad Metují a Královéhradeckého kraje.

Sedm dokumentaristických týmů z šesti škol si během půl roku vyzkouší práci opravdových dokumentaristů, od natočení rozhovoru na diktafon či kameru, přes zpracování příběhu do formy rozhlasové či video reportáže, komiksu nebo třeba divadelní scénky až po veřejnou prezentaci své práce. Žákům v projektu pomáhají jejich učitelé a regionální koordinátorka Post Bellum Pavla Semeráková.

"Na Broumovsku realizujeme projekt třetím rokem. Těší mě, že zájem neupadá, spíš naopak. Sem tam se ozývají noví učitelé, kteří by rádi do projektu vstoupili v příštím roce, nebo mi někdo zavolá, že má tatínka, který by rád vyprávěl svůj příběh. Děti se těší na zážitky spojené s natáčením a všimla jsem si i radosti z toho, že budou v rámci školy pracovat na něčem mimo školní lavice. Tohle všechno by samozřejmě nebylo možné bez spolupráce VKCB, Post Bellum a obrovské podpory měst," uvedla Semeráková.

Že je o projekt mezi žáky velký zájem, dokládá i to, že ze ZUŠ Police nad Metují se letos zapojili do natáčení příběhů všichni studenti oboru multimediální výchova a po školním kole bude do Příběhů našich sousedů zapojen ten nejlepší tým.

Zážitky a vzpomínky, o kterých pamětníci žákům vyprávějí, se letos dotýkají témat vysídlení, kolektivizace, událostí srpna 1968 a listopadu 1989. Například tým žáků z broumovské Masarykovy základní školy si vybral jako pamětnici babičku jedné členky týmu, paní Elisabeth Kopáčkovou, rozenou Schreiberovou. Pamětnice žila v Markoušovicích, místní části Velkých Svatoňovic. Velká část její rodiny pocházela z Německa a pamětnice do svých dvanácti let hovořila pouze německy. Žákům mimo jiné vyprávěla o tom, jak těžké to celá rodina včetně ní měla v době, kdy její otec musel narukovat na vojnu a s pěchotou se dostal do Francie, kde hlídal pobřeží Normandie před hrozbami z Anglie.

Všech sedm životních příběhů pamětníků žáci představí široké veřejnosti na závěrečném slavnostním večeru na konci března příštího roku v sále Dřevníku v broumovském klášteře. Zpracované vzpomínky pamětníků se navíc stanou součástí archivu Paměti národa a budou tak uchovány pro další generace.

Za sedm let trvání se do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů zapojilo téměř 5 000 žáků a studentů z více než 760 škol po celé České republice, kteří zdokumentovali přes 1 200 pamětnických příběhů. Cílem projektu je předávání zkušeností mezi generacemi, které Post Bellum považuje za nejpřirozenější způsob vzdělávání a chce zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých studentů. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh.

Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Post Bellum také vzdělává děti i dospělé, vydává knihy, organizuje výstavy, společenské akce, zážitkové workshopy či školní vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů. Posluchači a diváci mohou znát rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století na vlnách Českého rozhlasu nebo stejnojmenný dokument vysílaný v České televizi.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov vybojoval postup v poháru až po střelbě pokutových kopů. Dál jde také Meziměstí

Broumov vybojoval postup v poháru až po střelbě pokutových kopů. Dál jde také Meziměstí

Předkolem Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje začala v sobotu fotbalová sezóna na Broumovsku. Br...

Natura nabízí vodu vysoké kojenecké kvality

Natura nabízí vodu vysoké kojenecké kvality

Coca-Cola oznámila vloni významnou akvizici výrobního závodu Teplice nad Metují a do svého portfolia...

Jabloň u Lidmanů z Machova soutěží o titul Strom roku

Jabloň u Lidmanů z Machova soutěží o titul Strom roku

Jedním z dvanácti finalistů ankety Strom roku České republiky 2020 je jabloň u Lidmanů, která roste ...

Kandidátky pro krajské volby podalo 12 politických stran, hnutí a koalic

Kandidátky pro krajské volby podalo 12 politických stran, hnutí a koalic

Kandidátky pro volby do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje odevzdalo 12 politických stran, hnutí...

Radek Jakubský byl zvolen viceprezidentem Hospodářské komory ČR

Radek Jakubský byl zvolen viceprezidentem Hospodářské komory ČR

Podnikatelé z celé České republiky si 30. července v pražském O₂ universum zvolili nové vedení Hospo...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře