Broumovsko

Neděle 26.leden 2020

Poslední aktualizace27.01.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků

Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků

Email Tisk PDF
seznam článků
Dětští dokumentaristé z Broumovska točí vzpomínky pamětníků
Strana 2
Všechny strany

mladeNajít ve svém okolí pamětníka, natočit jeho vzpomínky, dále je zpracovat, a nakonec představit veřejnosti. Do těchto úkolů se již potřetí pustili na Broumovsku žáci základních škol, gymnázia a základní umělecké školy v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Vzdělávací projekt v regionu realizuje ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov nezisková organizace Post Bellum, a to díky finanční podpoře měst Broumov, Police nad Metují a Teplice nad Metují a Královéhradeckého kraje.

Sedm dokumentaristických týmů z šesti škol si během půl roku vyzkouší práci opravdových dokumentaristů, od natočení rozhovoru na diktafon či kameru, přes zpracování příběhu do formy rozhlasové či video reportáže, komiksu nebo třeba divadelní scénky až po veřejnou prezentaci své práce. Žákům v projektu pomáhají jejich učitelé a regionální koordinátorka Post Bellum Pavla Semeráková.

"Na Broumovsku realizujeme projekt třetím rokem. Těší mě, že zájem neupadá, spíš naopak. Sem tam se ozývají noví učitelé, kteří by rádi do projektu vstoupili v příštím roce, nebo mi někdo zavolá, že má tatínka, který by rád vyprávěl svůj příběh. Děti se těší na zážitky spojené s natáčením a všimla jsem si i radosti z toho, že budou v rámci školy pracovat na něčem mimo školní lavice. Tohle všechno by samozřejmě nebylo možné bez spolupráce VKCB, Post Bellum a obrovské podpory měst," uvedla Semeráková.

Že je o projekt mezi žáky velký zájem, dokládá i to, že ze ZUŠ Police nad Metují se letos zapojili do natáčení příběhů všichni studenti oboru multimediální výchova a po školním kole bude do Příběhů našich sousedů zapojen ten nejlepší tým.

Zážitky a vzpomínky, o kterých pamětníci žákům vyprávějí, se letos dotýkají témat vysídlení, kolektivizace, událostí srpna 1968 a listopadu 1989. Například tým žáků z broumovské Masarykovy základní školy si vybral jako pamětnici babičku jedné členky týmu, paní Elisabeth Kopáčkovou, rozenou Schreiberovou. Pamětnice žila v Markoušovicích, místní části Velkých Svatoňovic. Velká část její rodiny pocházela z Německa a pamětnice do svých dvanácti let hovořila pouze německy. Žákům mimo jiné vyprávěla o tom, jak těžké to celá rodina včetně ní měla v době, kdy její otec musel narukovat na vojnu a s pěchotou se dostal do Francie, kde hlídal pobřeží Normandie před hrozbami z Anglie.

Všech sedm životních příběhů pamětníků žáci představí široké veřejnosti na závěrečném slavnostním večeru na konci března příštího roku v sále Dřevníku v broumovském klášteře. Zpracované vzpomínky pamětníků se navíc stanou součástí archivu Paměti národa a budou tak uchovány pro další generace.

Za sedm let trvání se do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů zapojilo téměř 5 000 žáků a studentů z více než 760 škol po celé České republice, kteří zdokumentovali přes 1 200 pamětnických příběhů. Cílem projektu je předávání zkušeností mezi generacemi, které Post Bellum považuje za nejpřirozenější způsob vzdělávání a chce zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých studentů. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh.

Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Post Bellum také vzdělává děti i dospělé, vydává knihy, organizuje výstavy, společenské akce, zážitkové workshopy či školní vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů. Posluchači a diváci mohou znát rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století na vlnách Českého rozhlasu nebo stejnojmenný dokument vysílaný v České televizi.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Krajská výprava mladých olympioniků je stříbrná. Výrazně přispěla i machovská výprava

Krajská výprava mladých olympioniků je stříbrná. Výrazně přispěla i machovská výprava

Výprava krajských sportovců veze z Her IX. zimní olympiády dvanáct zlatých, deset stříbrných a devět...

Vzdělávej se a cestuj do zahraničí díky podpoře Vzdělávacího fondu Broumovska AMOS

Vzdělávej se a cestuj do zahraničí díky podpoře Vzdělávacího fondu Broumovska AMOS

Studenti s vazbou na Broumovsko, kteří chtějí studovat v zahraničí, mohou opět žádat o studijní stip...

Magnetická rezonance v Náchodě začne sloužit pacientům

Magnetická rezonance v Náchodě začne sloužit pacientům

Oblastní nemocnice Náchod slavnostně spustila provoz magnetické rezonance a začala přijímat objednáv...

Temné mraky nad Broumovem

Temné mraky nad Broumovem

Původně nic nenasvědčovalo tomu, že by toho dne mělo být cokoli jinak. Pondělní ráno sice na náladě ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. ledna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. ledna

Sláva českého piva a polských klobás, Vinná brána, plesy, amškarní pro děti, program v Ulitě a v Muz...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře