Broumovsko

Pondělí 18.leden 2021

Poslední aktualizace18.01.2021 04:51

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Dobrovolníci pomáhají zadržovat vodu v krajině

Dobrovolníci pomáhají zadržovat vodu v krajině

Email Tisk PDF
seznam článků
Dobrovolníci pomáhají zadržovat vodu v krajině
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

Banikovci bahenni3V dubnu Polický zpravodaj informoval o občanské iniciativě organizované skupinou dobrovolníků, kteří s představiteli města probírali možnosti spolupráce v otázkách adaptace na klimatickou změnu a zádrže vody v krajině. Tito dobrovolníci se pod hlavičkou spolku JULINKA a za podpory Evropského solidárního sboru, Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Správy CHKO Broumovsko na konci letošního léta pustili sami do práce v terénu a začali na území CHKO kopat první tůně na místech, kde se přirozeně voda stahuje nebo kam po deštích či tání bude stékat. Cílem je zpomalit odtok vody z našeho vysychajícího území, a navíc podpořit biodiverzitu v tůních a jejich bezprostředním okolí.

Ručně i za pomoci malého bagru zapůjčeného firmou PROTECHO Solutions s.r.o. z Liberce tak vznikly tři nové tůně u Březové, tři ve Vižňově a tři větší a několik menších v Adršpachu. Vhodnost umístění tůní byla předem vyjednána jak s majiteli pozemků, tak se správou CHKO Broumovsko. Tato aktivita zapadá i do přístupu definovaného modelem Živá krajina, který nejen na Broumovsku realizuje spolek Živá voda.

Na všech uvedených místech se do kopání pustili jak dobrovolníci z Police a okolí tak i 10 mladých lidí, kteří přijeli z dalších koutů republiky. JULINKA je prostřednictvím Sdružení dobrovolných aktivit INEX pozvala na dvoutýdenní pracovní pobyt se základnou v Adršpachu. Dobrovolníci v září kromě kopání tůní pomáhali i s čištěním Adršpašského potoka, ochranou stromků v lese a se zádrží vody na biofarmě. Díky jejich práci v našem kraji pomalu vzniká mozaika malých vodních ploch, které budou k zádrži vody přispívat.

Po práci měli dobrovolníci (možná bychom měli raději uvést dobrovolnice, těch byla velká většina) možnost diskutovat s hosty, kteří se k tématu vody vyjadřovali z různých úhlů pohledu – viz např. tání ledovců v Antarktidě, splavnost Labe během suchých období posledních let, mapování povodí toků pro následné projektování žádoucích přírodních prvků do krajiny až po nenásilné ale radikálněji laděné akce hnutí Extinction Rebellion a Limity jsme my směřující ke zvýšení povědomí veřejnosti ohledně globálního oteplování, klimatické změny, potřeby tlumení těžby uhlí či snižování spotřeby obecně.

Jedna nově vykopaná tůň posloužila i jako kolbiště pro bahenní zápasy, kamarádi z okolí pomohli s ochutnávkou základů ornitologie, jízdy na paddleboardu či horolezectví. Prostředí Adršpašsko-teplických skal a krásné počasí babího léta bylo ideální i pro výstupy na kopce v okolí a výpravy na kolech (která jinak sloužila i k dopravě na místa práce – díky tu patří i polické firmě Mr. Sport), jakož i k časně ranním otužileckým výkonům.

Byli bychom rádi, kdyby se k nám přidávali další zájemci o zadržování vody v naší krajině – třeba i prostřednictvím výsadby stromů (plánujeme akce na říjen-listopad), dalším kopání tůní, poskytnutím pozemků pro výsadbu a tůně či mapováním povodí našich potoků. Stát ani nikdo jiný to za nás neudělá.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Budova věznice z 19. století v centru Trutnova konečně patří městu. Původně sloužila jako městské vě...

Vadný přímotop málem způsobil požár

Vadný přímotop málem způsobil požár

Tři jednotky hasičů byly vyslány k ohlášenému požáru v bytovém domě v ulici Na Příkopech v Broumově....

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Vyšetřování rozsáhlého květnového požáru skladovací haly společnosti Hauk v Polici nad Metují bylo u...

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Profesionální a dobrovolní hasiči z Náchoda zasahovali u dopravní nehody, která se stala na silnici ...

Šonovská javorová alej je druhá nejkrásnější v kraji

Šonovská javorová alej je druhá nejkrásnější v kraji

Javorová alej u Šonova na slinici z Broumova do Šonova obsadila druhé místo v desátém ročníku ankety...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free