Broumovsko

Středa 21.srpen 2019

Poslední aktualizace22.08.2019 04:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Dýňové variace jsou nevyčerpatelné

Dýňové variace jsou nevyčerpatelné

Email Tisk PDF
seznam článků
Dýňové variace jsou nevyčerpatelné
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

22552955 819993051506048 8808508040409779505 oV sobotu 21. října se konal v Centru Walzel v Meziměstí již třetí ročník Dýňových slavností, pořádaný spolkem Dýně pro broumovské tchýně. Stejně jako v předchozích ročnících byly i letos hodnoceny na Broumovsku vypěstované dýně co do velikosti a do krásy.

Dýně pana Zeleného z Broumova byly letos nepřekonatelné a staly se rekordmany všech ročníků. Jeho největší dýně vážila 74 kilogramů. Nejkrásnější dýni, neznámo jaké odrůdy, vypěstovala paní Kašparová ze Starostína. Vítěznou dýni publikum vybralo pro její hruškovitý vzhled, pravidelné tvary a sytě oranžovou barvu. Na dalších místech se umístily dýně manželů Bošinových z Vernéřovic, kabanosovitá, snad půl metru dlouhá dýně odrůdy trombolino d‘Albegna a dětský míč připomínající, zelenými pravidelnými proužky zdobená, dýně neznámé odrůdy paní Pancnerové z Olivětína. Všichni výherci byli odměněni sponzorskými dary.

Hlavní pozornost však byla věnována soutěži o nejlepší dýňový zákusek, která se stala velmi příjemnou novodobou tradicí na Broumovsku. V letošním roce bylo přihlášeno méně soutěžních dezertů, než v předchozích letech, ale i tak se sešlo osm zajímavých dýňových sladkostí. Porota, jíž jsem měl čest být členem již třetím rokem, měla těžké rozhodování zejména mezi nejlepšími třemi zákusky. Vynikají chutí v překvapivé kombinaci nazvané výstižně čokomoka dýňový dort zaujala porotu Dana Černotová z Broumova. Dort aspiroval na první místo, ale dámská část poroty, která byla převažující, jej označila za příliš těžký, a tak se odsunul na místo druhé. Dort však měl vynikající těsto, poctivý (snad až příliš, jak bylo zmíněno) čokoládovo-moka krém, jehož chuť byla dominantní a krém dýňový, který rovněž výrazně chutnal po dýních a s čokomoka základem se skvěle doplňoval. Dort předčil o pouhý jeden bod dýňový rolováček z kuchyně Markéty Hanušové z Heřmánkovic. Moučník byl jednou z nejvíce invenčních sladkostí, které se v soutěži dosud objevily. Jednalo se o poměrně klasickou piškotovou roládu, ovšem na ležato, takže po rozkrojení dort odhalil svojí strukturu nikoli ve spirále, jak jsme u rolád zvyklí, ale ve vertikálách. Vzhledem ke střídání více vrstev, které sestávaly z kakaového krému, těsta a dýňového krému, působil výsledek velmi esteticky. Rolováček byl navíc dochucen a dozdoben dýňovými plátky a ořechy. Snad jen poněkud sušší a tužší konzistence piškotového těsta jej odsunula až na třetí místo.

Soutěž tak vyhrály miniaturní zákusky zvané odpalováčky, tedy kuličky z tzv. odpalovaného těsta, plněné po rozříznutí vynikajícím, citrusy mírně okyseleným dýňovým krémem v kombinaci s neméně lahodným krémem z mascarpone. Těsto i krémy měly tak excelentní chuť i vzhled, že zákusek dostal od všech porotců plný počet bodů a v soutěži s náskokem jednoho bodu vyhrál. Naštěstí byla odpalováčků napečena vítězkou Monikou Kořínkovou ze vzdálených Srnojed plná mísa, takže se při závěrečné ochutnávce dostalo na mnoho zájemců.

Při vaření naživo, které se rovněž stalo pevnou součástí programu, se pak mohli návštěvníci od vítězky dozvědět, jak odpalováčky a především jejich chutnou dýňovou náplň připravit.

Na dalších místech se umístily minimuffiny z dýňového těsta, dýňový cheescake jediného mužského účastníka soutěže Jakuba Šleise z Broumova a tři velmi různorodé a také kvalitou se lišící druhy dýňových koláčů. Vítězné tři dezerty se zařadily čestně mezi ty nejlepší dýňové zákusky, které byly za tři roky konání soutěže představeny a opět je nutno vyzdvihnout um a především inspiraci soutěžících. Opět se nesešly ani dva byť jen vzdáleně podobné moučníky, dokonce ani z předchozích ročníků nelze žádný k těm letošním připodobnit. Je vidět, že dýňové variace jsou nevyčerpatelné a nezbývá, než se těšit na další ročník soutěže a další dýňové modely.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Stejně jako v loňském roce se s blížícím koncem prázdnin v Polici nad Metují uskuteční Den Muzea. V ...

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

Královéhradecký kraj pořádá na podporu náhradní rodinné péče, ve spolupráci s městskými úřady a nezi...

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Miroslav Hečko se ve 2. kole 1. B třídy v zápase se Solnicí hned třikrát postavil ke stře...

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Nádherné tóny klavíru a houslí se v sobotu 17. srpna nesly kostelem sv. Barbory v Otovicích díky hud...

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Prázdniny slouží také k tomu vypadnout z rutiny všedních dní. A opájet se svobodou a volností. Je tř...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře