Broumovsko

Pátek 22.červen 2018

Poslední aktualizace25.06.2018 04:45

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Fascinuje mě moment, kdy se přejede sedlo na Pasách…

Fascinuje mě moment, kdy se přejede sedlo na Pasách…

Email Tisk PDF
seznam článků
Fascinuje mě moment, kdy se přejede sedlo na Pasách…
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

00Tato slova pronesl architekt Jakub Weiner, člen ateliéru WDS (Weiner design studio), kteří jsou autory architektonického návrhu hotelového resortu Veba v Broumově. Kromě Veba Hotel resortu a několika menších akcí má ateliér na Broumovsku na kontě také například Česko-polské informační centrum, koupaliště v Meziměstí nebo urbanistickou studii "Brána k sousedům".

Kdo všechno se na vzniku dominanty Broumova podílel?

Vždy, když se o celé akci zmiňuji, vyzdvihuji práci širšího týmu. Pokud jde o architekty – vedle podstatného vlivu mého otce Milana Weinera, který udal koncepci Školicího střediska, část interiéru Manoru řešil také architekt Petr Foglar a interiér bazénové části zase architekt Michal Mikula. Naprosto určující byl podíl investora, který byl nejvíce zastoupený panem Janem Michálkem a finančním ředitelem Miloslavem Geislerem. Nezastupitelnou úlohu zde měli projektanti z INSu Náchod – Ondřej Martin a Libor Klubal a samozřejmě stavební firma – broumovská BSS (stavbyvedoucí Martin Schmidt), která si dala na stavbě velmi záležet.

Kdybyste to vzal chronologicky, kdy vznikaly jednotlivé objekty hotelového resortu Veba?

V roce 2011 vznikly první skicy Congress centra. Rok 2013 rekonstrukce Manor House, rok 2014 výstavba Congressu a umístění pěší lávky a konečně rok 2015, stavba Wellness centra a dokončení celého hotelového resortu.

Začněme tedy rokem 2011!

V roce 2011 jsme byli osloveni k návrhu školicího střediska nebo chcete-li Congress centra. Zadáním bylo začlenit novou, poměrně kapacitní stavbu do daného areálu, jehož podmínky jak dostupností, tak profilem terénu, nebyly úplně nejjednodušší. Navíc se ukázalo jako pravděpodobné, že se navrhovaný objekt v budoucnu ještě rozroste, a bylo proto potřeba počítat s etapizací. Jako nejvhodnější se po různých úvahách jevilo reagovat na výrazný tvar kruhového objektu Depandance a především jsme chtěli využít terénních podmínek a možností nádherného výhledu do údolí a na panorama historické části města. Objekt je tak z větší části skryt ve svažitém terénu, fasáda orientovaná do údolí je kompletně prosklená a má výrazně horizontální členění. Naopak mnohem méně je stavba patrná při pohledu od Hotelu Veba.

Následovala rekonstrukce Manor House a instalace nepřehlédnutelné železné lávky.

Ano, v průběhu prací se areál rozrostl o druhý hotelový objekt - Manor House, který se uzpůsobil novým potřebám. Předně bylo díky - myslím - povedenému řešení schodiště a výtahu zpřístupněné podkrovní podlaží pro hotelové hosty. Interiér i exteriér dostal nový kabát a v zahradě se vytvořilo příjemné posezení na restaurační terase. Vzhledem k poloze hotelu také bylo rozhodnuto o výstavbě propojovací lávky s domovskou částí areálu. Musím otevřeně přiznat, že jsem nebyl přesvědčený o její potřebě, ale nakonec nemůžu říct, že by mně vadila a přesun od Manoru nebo naopak je o poznání pohodlnější a navíc s bonusem nadhledu nad komunikací i areálem. 

Ať už jsme se zabývali novodobě tvářícím se objektem nebo tím tradičnějším, záměrem bylo především jejich optimální a bezproblémové fungování. Vytvoření příjemného místa pro pobyt jak už hotelových hostů, tak návštěvníků restaurace, účastníků školení nebo volnočasových aktivit. Jak se to povedlo, je otázka pro jiné, nicméně pokud jsem v Broumově, tak se zde cítím dobře, přijde mi sympatické, že investor nechává celý areál dobře přístupný široké veřejnosti, stejně jako poskytnutí bazénu pro školní výuku.

Vy pocházíte z Hradce Králové, jaký vztah máte k Broumovu?

Zdejší kraj i město mám rád a líbí se mi. Fascinuje mě moment, kdy se přejede sedlo na Pasách a otevře se zcela jiný svět. Těší mě, když vidím, jak se region pomalu zvedá, přičemž nemyslím aktuální, ale dlouhodobý stav. Zdá se mi, že je to právě díky Vebě, ale také aktivitami kolem kláštera. Jako velmi záslužný počin vidím třeba záchranu Walzelovky v Meziměstí. Milé překvapení také proběhlo docela nedávno, kdy jsme si byli prohlédnout jednu firmu, a na poměrně odlehlém místě zcela nečekaně nalezli poměrně rozvinutou společnost sídlící ve dvou velkých objektech, zčásti velmi vkusně zrekonstruovanou, kde pracovalo pozoruhodné množství zaměstnanců. Nemyslím tím tedy, že by vše bylo růžové, to jistě není. Ale podstatná je vzrůstající tendence, kterou tady vidím.

Říci, že se zde nachází charizmatická příroda se specifickou atmosférou skalního města, by bylo jistě nošením dříví do lesa. Jako aktivní běžec jsem si oblíbil oblast kolem Hvězdy, Strážné hory, Supího hnízda, Zaječí rokle, která je pro mě rozhodně nejzábavnější trailová trasa, a kterou dobrodružnějším povahám určitě doporučuji.

Foto archiv Veba a.s., INS Náchod, Pavel Trojan (BSS), WDS

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vzhůru na Žaltman

Vzhůru na Žaltman

V rámci poznávání Národního geoparku Broumovsko se tentokrát vydáme na lokalitu, která se rozkládá a...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. června

Svatojánský jarmark ve Žďáru nad Metují, Běh z Police do Police, oslava výročí hasičské zbrojnice v ...

Nejmladší fotbalisté Broumova mají za sebou první mistrovskou sezónu v životě

Nejmladší fotbalisté Broumova mají za sebou první mistrovskou sezónu v životě

Mladší přípravka, to jsou holky narozené v roce 2008 a mladší a kluci 2009 a mladší. Většina z nich ...

V Malém letním dovádění zvítězil tým Broumova

V Malém letním dovádění zvítězil tým Broumova

Město Meziměstí a DSO Broumovsko (Dobrovolný svazek obcí Broumovsko) pořádalo v sobotu 16. června 20...

Hasiči museli vynést asi 600 litrů vody až na Korunu

Hasiči museli vynést asi 600 litrů vody až na Korunu

V sobotu večer a následně také v neděli ráno zasahovali hasiči při požáru lesní hrabanky v katastru ...

Doporučujeme

Broumov má questy. Nový turistický produkt láká k návštěvě turisty, na své si ale přijdou i místní

IMG 0208 kopie

Město Broumov má dva nové turistické okruhy. Slavnostní otevření pro odbornou veřejnost se uskutečnilo v pátek 8. června ve výstavní síni LOKART. Po krátké prezentaci, proč a jakým způsobem se Město Broumov rozhodlo této myšlence dát hmotnou podobu, starosta města Jaroslav Bitnar symbolicky přestřihl pásku a společně se pak se všemi vydal jeden quest vyzkoušet na vlastní kůži... celý článek

Poslední komentáře