Broumovsko

Sobota 30.květen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Hrozba sucha – pomůže zádrž vody v krajině?

Hrozba sucha – pomůže zádrž vody v krajině?

Email Tisk PDF
seznam článků
Hrozba sucha – pomůže zádrž vody v krajině?
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

IMG 2097Letos nám jaro opět připravilo periodu dní bez deště. Může být příjemné, když venku svítí slunce a my můžeme vyrazit na výlet pouze v triku s krátkým rukávem. Ale pro přírodu a zemědělce takové počasí bez srážek nemusí být přínosem.

Jak zmiňuje web www.ekolist.cz, na horách bylo v březnu podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu třikrát méně sněhu než loni touto dobou. Na jižní Moravě dokonce desetkrát míň. Vypadá to, že sezonu opět startujeme s deficitem podzemní vody. Jak ukazují nejmodernější výzkumy, zádrž vody v krajině lze zvýšit nejlépe mnoha malými opatřeními v celé ploše povodí.

Na Broumovsku se tématu vody věnuje Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov ve spolupráci se spolkem Živá voda. Jsou vypracované studie proveditelnosti zádrže vody v krajině pro obec Křinice a Zdoňov, ve kterých je navrhnuto optimální řešení úprav. Tyto úpravy povedou k větší zádrži vody v krajině, a tak ji pomohou připravit na déletrvající sucha a přívalové deště.

"Pracujeme s tvorbou tůněk a mokřadů, poldrů, svejlů, zatravněním v místech eroze a údolnic, renaturací toků, navrhujeme nové výsadby zeleně v krajině působící jako větrolamy a biocentra s chladícím efektem podél polních cest a na nových mezích, které kopírují vrstevnice," říká koordinátorka projektu Šárka Vávrová z Maiwaldovy akademie a dodává: "Jde nám o obnovu vodního režimu krajiny. Je třeba v krajině zadržet každou kapku vody tak, aby co nejdéle v krajině zůstala a neodtekla rychle z území pryč."

Nyní probíhají monitorovací práce v katastru obce Heřmánkovice, při nichž jsou zmapovány existující meliorace, vodní toky, vodní prvky v krajině, prameny, historické vodní prvky, pokud jsou zjistitelné, a všechny skutečnosti ovlivňující vodní režim krajiny. Tato data jsou podkladem spolu s aktuálními i historickými leteckými snímky a mapami, aplikací QGIS, s výpočty pro navržení jednotlivých opatření.

Studie proveditelnosti zádrže vody pro obec Heřmánkovice by měla být hotova v první polovině září tohoto roku. Studie slouží k projednávání záměru s obcemi, vlastníky půdy, zemědělci a občany. Po projednání se zhotoví projekt, dle kterého se opatření mohou realizovat. Je možné zažádat stát o 100 % dotaci na realizaci.
Celý projekt má vypracovanou velice detailní metodiku, jak postupovat při tvorbě studií proveditelností. Inovace spočívá v komplexnosti a systémovosti, v možnosti rychlého plánování navrhovaných změn v souladu se státními postupy i cíli a díky tomu k možnosti rychlé realizace nápravy krajiny. Koncem června a v průběhu července, pokud to epidemický stav v ČR dovolí, proběhne v broumovském klášteře školení lokálních koordinátorů z celé ČR, kteří budou schopni poté sestavit tým, s nimž budou na svém území pod odborným dohledem tvořit studie proveditelnosti zádrže vody v krajině.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

P.S. ONLINE je nevšední benefiční online koncert, který spojí nadšence i profesionály, aby oživili p...

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví ju...

Základní umělecká škola Broumov přijímá nové talenty

Základní umělecká škola Broumov přijímá nové talenty

Chcete hrát na hudební nástroj? Zpívat? Malovat? Tančit? A chcete být vedeni profesionály? Jedinečno...

Nejbližší program ArtCafé přinese jazz i taneční vystoupení

Nejbližší program ArtCafé přinese jazz i taneční vystoupení

Po dvouměsíční nucené pauze se do programu Vzdělávacího a kulturního centra Broumov vrací živá vysto...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře