Broumovsko

Čtvrtek 22.duben 2021

Poslední aktualizace23.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)

Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)

Email Tisk PDF
seznam článků
Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)
Strana 2
Všechny strany

gympl7

Ředitel gymnázia v Broumově PaeDr. Karel Výravský už včera odpovídal na otázky Našeho Broumovska. Dnes zveřejňujeme druhou část rozhovoru.

Děvčata velmi často zajímá výuka cizích jazyků. Jaká je na gymnáziu v Broumově?

V současné době vyučujeme na našem gymnáziu angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu a latinu. Znalost cizích jazyků je pro uplatnění našich studentů po maturitě velmi důležitá, a proto jim věnujeme velkou pozornost, která se projevuje takto:

1. Zvýšené dotace vyučovacích hodin.

V nižším gymnáziu (prima, sekunda, tercie, kvarta) si studenti volí dva cizí jazyky. Jako hlavní škola určuje angličtinu s dotací 4 hodiny týdně po celou dobu studia v nižším gymnáziu. Druhý cizí jazyk si studenti musí vybrat od tercie s dotací 3 hodiny týdně. Ve studiu těchto jazyků pokračují žáci i ve vyšším gymnáziu (kvarta, sexta, septima, oktáva) se stejnými hodinovými dotacemi jako v gymnáziu nižším.

Ve čtyřletém gymnáziu si studenti musí zvolit povinně dva cizí jazyky. Jako hlavní určuje škola angličtinu s dotací 4 hodiny týdně. Vedlejším jazykem může být němčina, francouzština nebo ruština s dotací 3 hodiny týdně. Na úrovni 3. a 4. ročníku vyššího gymnázia si svoje jazykové schopnosti mohou studenti vedle základní výuky rozvíjet ještě ve dvouhodinových jazykových seminářích.

Velký zájem mají studenti o latinu. Potřebují ji totiž téměř při veškerém dalším vysokoškolském studiu. Proto jsme i tento jazyk zařadili jako povinně volitelný předmět, a to v 1. a 2. ročníku vyššího gymnázia. Studenti si musí vybrat mezi latinou a deskriptivní geometrií.

2. Péče o odbornost výuky cizích jazyků.

Všechny cizí jazyky na naší škole vyučují kvalifikovaní učitelé (tzn. vysokoškolsky vzdělaní), z nichž většina je také pro příslušný jazyk aprobována (tzn. byl předmětem jejich studia na vysoké škole). Ovšem kvalifikovanost a aprobovanost nejsou všechno. Důležité je, aby učitelé cizích jazyků setrvávali na škole dlouhodoběji a učili se zájmem. Postupně se mi podařilo vytvořit stabilní kolektiv jazykářů, kterým vytvářím v rámci možností školy solidní podmínky pro jejich práci. K těm základním patří kabinety cizích jazyků a odborné učebny. Snažíme se neomezovat jazykáře ve výběru učebnic, i když jsou oproti jiným učebnicím drahé.

3. Podpora praktických komunikativních aktivit studentů.

Ty vlastně představují uplatnění "naučeného" jazyka v praxi, což je pro studenty nejcennější. K této praktické komunikaci dochází samozřejmě i při vyučování, ale domluvit se v cizině, třeba v anglické či německé rodině, je přece jen rozdíl. Proto podporujeme cesty studentů do zahraničí. Buď se jedná přímo o iniciativu školy (např. každoroční výměnný zájezd s gymnáziem v německém Rohru), nebo o iniciativu vyučujících (zájezdy do Anglie, do Francie), či přímo o vlastní studentské "výlety" do ciziny třeba za prací o letních prázdninách.

Za nejlepší vizitku kvality výuky cizích jazyků na našem gymnáziu považuji, když naši studenti jsou schopni pokračovat ve studiu v zahraničí nebo když (zvláště děvčata) odcházejí po maturitě do Německa či Anglie jako vychovatelky do rodin a přitom zde dále studují.

A co nabídnete chlapcům, pro které jazyková výuka nemusí vždy být to hlavní?

Rozšířenou výuku ICT (informační a komunikační technologie), dvě velmi solidně vybavené učebny ICT, volný přístup do těchto učeben a dva skvělé učitele ICT.

Jaké je materiální zázemí školy?

Gymnázium sídlí v centru Broumova v historické školní budově z roku 1911, ale uvnitř je vybavena velmi moderně. Z deseti kmenových učeben je 8 multimediálních včetně stálého přístupu na internet. Disponujeme 4 interaktivními tabulemi. Máme 5 jazykových učeben a 2 učebny ICT. Pro laboratorní práce jsou k dispozici laboratoř chemie a laboratoř fyziky. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce tělocvičny. Škola ovšem nemá vlastní venkovní sportoviště. Pro atletická cvičení najímáme sportovní hřiště. Od 1. září 2012 ve škole funguje kompletně zrekonstruované sociální zařízení.

Materiální zázemí je nejlepší si prohlédnout na vlastní oči o Dnu otevřených dveří 1. prosince 2012 nebo po dohodě kdykoliv.

Jaký byl v podstatě již uplynulý rok 2012 pro vaši školu?

I když ve školství hodnotíme spíše školní roky, mohu hodnotit i rok kalendářní, zvláště když ten uplynulý byl pro naši školu úspěšný. Hlavním záměrem broumovského gymnázia je budovat školu se spokojenými žáky a jejich učiteli a potažmo také se spokojenými rodiči. Podle průzkumů spokojenosti, které ve škole provádějí Česká školní inspekce, soukromé firmy i škola sama vlastními dotazníky, je většina studentů s kvalitou vzdělávání spokojena. Jako ředitele mě to těší, ale ještě více si vážím toho, že většina studentů se ve škole nejen kvalitně vzdělává, ale také se tu dobře cítí - ve škole totiž převažuje pozitivní atmosféra. Já odvážně nazývám naši školu "gymnázium rodinného typu" a stále více se přesvědčuji, že většina studentů i učitelů ji takto opravdu chápe. A to je ten největší úspěch nejen uplynulého roku 2012, ale i výsledek dlouhodobého snažení učitelů a žáků školy z let předcházejících.

A nějaký konkrétní úspěch, kterého si z poslední doby nejvíce vážíte?

Tak to je zcela jistě zisk jedné z cen VIA BONA. Cituji z článku na serveru aktuálně.cz: "Často je to poprvé, kdy se o děti někdo zajímá, mohou o sobě někomu vyprávět, svěřovat se. Zůstává v nich úplně nový zážitek. Jeden prvňáček dokonce navrhoval, že by rád propadl, aby za ním jistá slečna z tercie mohla dál docházet," řekla učitelka Šárka Rambousková z Gymnázia Broumov, která stála u zrodu celého počinu. "Vítězný projekt v sobě kombinuje dobročinnost, vzdělávání a podporu minoritním skupinám. Je to projekt odvážný a nevšední", dodal Jan Leiner z KFF, která iniciovala tuto novou školní kategorii."

A co byste chtěl říci na závěr?

Děkuji profesorům a studentům gymnázia v Broumově za vše, čím v roce 2012 přispěli k rozvoji školy. Vzkazuji uchazečům o studium na naší škole, aby se tohoto studia nebáli - zvýšené úsilí, které je někdy k absolvování gymnaziálního vzdělání nutné, se jim vrátí v podobě zvýšených šancí ucházet se o studium na jakékoliv vysoké škole. A vysoká škola je dobrou vstupenkou na trh práce.

Článek k tématu: Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (1. část)

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovská stopa občanského protestu v Mělníku

Broumovská stopa občanského protestu v Mělníku

V sobotu odpoledne se v Mělníku na náměstí konal demonstrativní protest proti povinnému testování a ...

V červnu bude v broumovském klášteře zahájen nový výstavní projekt Ora et lege

V červnu bude v broumovském klášteře zahájen nový výstavní projekt Ora et lege

V sobotu 19. června 2021 bude v broumovském klášteře zahájen nový výstavní projekt Ora et lege, kter...

Wihanův rok (2021)

Wihanův rok (2021)

V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty,...

Otto Berger - nejtalentovanější žák Hanuše Wihana

Otto Berger - nejtalentovanější žák Hanuše Wihana

První přednáška v rámci projektu "Wihanův rok", který připravilo Muzeum papírových modelů a Město Po...

Nový sportovní a relaxační areál v Bukovici

Nový sportovní a relaxační areál v Bukovici

Kdo projíždí v těchto dnech přes obec Bukovice u Police nad Metují, nemůže si nevšimnout čilého stav...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free