Broumovsko

Neděle 24.březen 2019

Poslední aktualizace24.03.2019 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)

Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)

Email Tisk PDF
seznam článků
Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (2. část)
Strana 2
Všechny strany

gympl7

Ředitel gymnázia v Broumově PaeDr. Karel Výravský už včera odpovídal na otázky Našeho Broumovska. Dnes zveřejňujeme druhou část rozhovoru.

Děvčata velmi často zajímá výuka cizích jazyků. Jaká je na gymnáziu v Broumově?

V současné době vyučujeme na našem gymnáziu angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu a latinu. Znalost cizích jazyků je pro uplatnění našich studentů po maturitě velmi důležitá, a proto jim věnujeme velkou pozornost, která se projevuje takto:

1. Zvýšené dotace vyučovacích hodin.

V nižším gymnáziu (prima, sekunda, tercie, kvarta) si studenti volí dva cizí jazyky. Jako hlavní škola určuje angličtinu s dotací 4 hodiny týdně po celou dobu studia v nižším gymnáziu. Druhý cizí jazyk si studenti musí vybrat od tercie s dotací 3 hodiny týdně. Ve studiu těchto jazyků pokračují žáci i ve vyšším gymnáziu (kvarta, sexta, septima, oktáva) se stejnými hodinovými dotacemi jako v gymnáziu nižším.

Ve čtyřletém gymnáziu si studenti musí zvolit povinně dva cizí jazyky. Jako hlavní určuje škola angličtinu s dotací 4 hodiny týdně. Vedlejším jazykem může být němčina, francouzština nebo ruština s dotací 3 hodiny týdně. Na úrovni 3. a 4. ročníku vyššího gymnázia si svoje jazykové schopnosti mohou studenti vedle základní výuky rozvíjet ještě ve dvouhodinových jazykových seminářích.

Velký zájem mají studenti o latinu. Potřebují ji totiž téměř při veškerém dalším vysokoškolském studiu. Proto jsme i tento jazyk zařadili jako povinně volitelný předmět, a to v 1. a 2. ročníku vyššího gymnázia. Studenti si musí vybrat mezi latinou a deskriptivní geometrií.

2. Péče o odbornost výuky cizích jazyků.

Všechny cizí jazyky na naší škole vyučují kvalifikovaní učitelé (tzn. vysokoškolsky vzdělaní), z nichž většina je také pro příslušný jazyk aprobována (tzn. byl předmětem jejich studia na vysoké škole). Ovšem kvalifikovanost a aprobovanost nejsou všechno. Důležité je, aby učitelé cizích jazyků setrvávali na škole dlouhodoběji a učili se zájmem. Postupně se mi podařilo vytvořit stabilní kolektiv jazykářů, kterým vytvářím v rámci možností školy solidní podmínky pro jejich práci. K těm základním patří kabinety cizích jazyků a odborné učebny. Snažíme se neomezovat jazykáře ve výběru učebnic, i když jsou oproti jiným učebnicím drahé.

3. Podpora praktických komunikativních aktivit studentů.

Ty vlastně představují uplatnění "naučeného" jazyka v praxi, což je pro studenty nejcennější. K této praktické komunikaci dochází samozřejmě i při vyučování, ale domluvit se v cizině, třeba v anglické či německé rodině, je přece jen rozdíl. Proto podporujeme cesty studentů do zahraničí. Buď se jedná přímo o iniciativu školy (např. každoroční výměnný zájezd s gymnáziem v německém Rohru), nebo o iniciativu vyučujících (zájezdy do Anglie, do Francie), či přímo o vlastní studentské "výlety" do ciziny třeba za prací o letních prázdninách.

Za nejlepší vizitku kvality výuky cizích jazyků na našem gymnáziu považuji, když naši studenti jsou schopni pokračovat ve studiu v zahraničí nebo když (zvláště děvčata) odcházejí po maturitě do Německa či Anglie jako vychovatelky do rodin a přitom zde dále studují.

A co nabídnete chlapcům, pro které jazyková výuka nemusí vždy být to hlavní?

Rozšířenou výuku ICT (informační a komunikační technologie), dvě velmi solidně vybavené učebny ICT, volný přístup do těchto učeben a dva skvělé učitele ICT.

Jaké je materiální zázemí školy?

Gymnázium sídlí v centru Broumova v historické školní budově z roku 1911, ale uvnitř je vybavena velmi moderně. Z deseti kmenových učeben je 8 multimediálních včetně stálého přístupu na internet. Disponujeme 4 interaktivními tabulemi. Máme 5 jazykových učeben a 2 učebny ICT. Pro laboratorní práce jsou k dispozici laboratoř chemie a laboratoř fyziky. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce tělocvičny. Škola ovšem nemá vlastní venkovní sportoviště. Pro atletická cvičení najímáme sportovní hřiště. Od 1. září 2012 ve škole funguje kompletně zrekonstruované sociální zařízení.

Materiální zázemí je nejlepší si prohlédnout na vlastní oči o Dnu otevřených dveří 1. prosince 2012 nebo po dohodě kdykoliv.

Jaký byl v podstatě již uplynulý rok 2012 pro vaši školu?

I když ve školství hodnotíme spíše školní roky, mohu hodnotit i rok kalendářní, zvláště když ten uplynulý byl pro naši školu úspěšný. Hlavním záměrem broumovského gymnázia je budovat školu se spokojenými žáky a jejich učiteli a potažmo také se spokojenými rodiči. Podle průzkumů spokojenosti, které ve škole provádějí Česká školní inspekce, soukromé firmy i škola sama vlastními dotazníky, je většina studentů s kvalitou vzdělávání spokojena. Jako ředitele mě to těší, ale ještě více si vážím toho, že většina studentů se ve škole nejen kvalitně vzdělává, ale také se tu dobře cítí - ve škole totiž převažuje pozitivní atmosféra. Já odvážně nazývám naši školu "gymnázium rodinného typu" a stále více se přesvědčuji, že většina studentů i učitelů ji takto opravdu chápe. A to je ten největší úspěch nejen uplynulého roku 2012, ale i výsledek dlouhodobého snažení učitelů a žáků školy z let předcházejících.

A nějaký konkrétní úspěch, kterého si z poslední doby nejvíce vážíte?

Tak to je zcela jistě zisk jedné z cen VIA BONA. Cituji z článku na serveru aktuálně.cz: "Často je to poprvé, kdy se o děti někdo zajímá, mohou o sobě někomu vyprávět, svěřovat se. Zůstává v nich úplně nový zážitek. Jeden prvňáček dokonce navrhoval, že by rád propadl, aby za ním jistá slečna z tercie mohla dál docházet," řekla učitelka Šárka Rambousková z Gymnázia Broumov, která stála u zrodu celého počinu. "Vítězný projekt v sobě kombinuje dobročinnost, vzdělávání a podporu minoritním skupinám. Je to projekt odvážný a nevšední", dodal Jan Leiner z KFF, která iniciovala tuto novou školní kategorii."

A co byste chtěl říci na závěr?

Děkuji profesorům a studentům gymnázia v Broumově za vše, čím v roce 2012 přispěli k rozvoji školy. Vzkazuji uchazečům o studium na naší škole, aby se tohoto studia nebáli - zvýšené úsilí, které je někdy k absolvování gymnaziálního vzdělání nutné, se jim vrátí v podobě zvýšených šancí ucházet se o studium na jakékoliv vysoké škole. A vysoká škola je dobrou vstupenkou na trh práce.

Článek k tématu: Jak se žije na broumovském gymnáziu - rozhovor s ředitelem školy PaedDr. Karlem Výravským (1. část)

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

ZUŠ Broumov pořádala krajské kolo Karlovarského skřivánka

ZUŠ Broumov pořádala krajské kolo Karlovarského skřivánka

V úterý 26. února se v Městském divadle v Broumově konalo krajské kolo pěvecké soutěže Karlovarský s...

Z Broumova až na Královskou hudební akademii v Bruselu

Z Broumova až na Královskou hudební akademii v Bruselu

Bývalý student broumovského gymnázia Jakub Jirásek z Meziměstí se už od dětských let věnuje hře na k...

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Ve Sportcentru v Teplicích nad Metují se v sobotu 9. března konal již tradiční tenisový turnaj čtyřh...

Kočovná úča

Kočovná úča

UČÍM RÁDA – oslavila jsem narozeniny a přišel nový pracovní projekt. Z kočovné "umělkyně" se stala i...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, Dny otevřených dveří na střelnici Walzel, dvě kina, prezen...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře

 • Kočovná úča
  Některé nevhodné komentáře byly smazány.
  24.03.19 10:24
  Napsal: René Herzán
 • Kočovná úča
  A přesně tohle je důvod, proč většina Broumováků n...
  24.03.19 09:57
  Napsal: knedlik
 • Kočovná úča
  Nemluvím o článku jako takovém, ale o spojení "zas...
  22.03.19 11:47
  Napsal: Petr
 • Kočovná úča
  Tak jestli je tenhle článek nadsázka, absolutně ne...
  22.03.19 11:11
  Napsal: p b
 • Kočovná úča
  Nadsázka vám asi nic neříká :-)
  22.03.19 07:17
  Napsal: Petr