seznam článků |
---|
Jedinečné Muzeum papírových modelů se dnes otvírá v Polici nad Metují |
Strana 2 |
Všechny strany |

Muzeum papírových modelů v Polici n. M. je jediné muzeum svého druhu nejen v republice. “Našli jsme malinké muzeum papírových modelů někde v Německu a občas se lze setkat s nějakou menší firemní expozicí u výrobce," informoval Josef Hejnyš, který Městskému úřadu s budováním muzea pomáhal. Několik posledních měsíců, každý víkend, se do Police sjížděli modeláři z Liberce, Prahy, České Třebové, ze Dvora Králové i odjinud, aby vlastníma rukama pomohli s úpravou prostor objektu bývalého Odborného zemědělského učiliště, které před několika lety Krajský úřad v Hradci Králové zrušil a objekt převedl do majetku města. Starostka Ida Jenková to na jednání zastupitelstva 25. dubna komentovala: „Nedá se mít jen nataženou ruku. Je třeba i nabízet. My jsem se rozhodli tento danajský dar smysluplně využít. Muzeum také zviditelní Polici v oblasti cestovního ruchu. Veřejnosti bude přístupné od pondělka 30. dubna, slavnostní zahájení za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje připravujeme na sobotu 26. května.“ Pro propagaci Muzea papírových modelů namaloval regionální umělec a učitel Jaroslav Soumar maskota muzea.
„Modelářů je hodně a skoro každého zajímá něco jiného. Architektura, někoho třeba jenom kostely; automobily – hasičské, závodní, historické; letadla a kosmos, lodě, železnice, vojenská technika, sci-fi a další“, vysvětluje Josef Hejnyš. „Jsou i takoví modeláři, že si vyberou nějakou postavičku nebo z počítačové hry určitý prvek, speciálním programem na počítači jej zpracují, převedou do plochy, vytisknou, vystřihnou a slepí a vytvoří třeba krásnou postavu. Z papíru se dá opravdu udělat cokoli. A tady u nás se to všechno potká.“
Pro modeláře a budoucí personál nového muzea není však papírový model jenom hračka, která se vystřihne a slepí. Josef Hejnyš zde vidí šanci, jak zejména děti a mladé lidi přijatelnou a zábavnou formou učit dodržovat postupy, technologii, vyznat se v instrukcích, pracovat precizně a přesně, „což všechno se dneska běžně vyžaduje a zaměstnavatelé si ztěžují, že to mladí lidé neumějí“ konstatuje. „V pokladně bude nabídka modelů různých autorů a vydavatelů. A pro rodiny, kluby, školní třídy, skupinky lidí, kteří se budou chtít bavit, máme připraveny vybavené prostory, kde si budou moci sami něco udělat, vyrobit, vyzkoušet svoji zručnost. Učitelů a žákům ze škol i jiným týmům nabízíme program, který mohou absolvovat v rámci výuky a děti si pod vedením našeho personálu samy zkusí a třeba se i naučí něco, co se jim bude dál hodit.“
Bude otevřeno denně dopoledne i odpoledne, protože podle organizátorů se Muzeum papírových modelů musí samo financovat. Jinak to nejde, řekl na závěr Josef Hejnyš. „Město to zřídilo, ale provozně to musí na sebe vydělat. To tak je. Nemůžeme počítat s tím, že se budou sypat peníze, že to bude někdo dotovat. Proto čím víc návštěvníků, tím lépe. Při tom se snažíme, aby vstupné bylo přijatelné, nízké. O to víc se musíme snažit.“
Muzeum má vlastní webové stránky http://www.mpmpm.cz/ , na kterých se návštěvník doví potřebné informace.