Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Miloš Zeman v Broumově vyzdvihl význam Veby. Prezident textilce slíbil státní zakázku

Miloš Zeman v Broumově vyzdvihl význam Veby. Prezident textilce slíbil státní zakázku

Email Tisk PDF
seznam článků
Miloš Zeman v Broumově vyzdvihl význam Veby. Prezident textilce slíbil státní zakázku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

zemTTřetí den návštěvy Královéhradeckého kraje věnoval prezident České republiky Miloš Zeman Broumovu. Během dne několikrát zmínil velký význam textilní společnosti Veba, kde svůj pětihodinový pobyt ve městě začal. Zároveň zde pracovníkům a vedení slíbil, že si prezidentská kancelář objedná státní zakázku.

Už od 10 hodin řídila dopravu v Broumově, a hlavně trasu prezidentské kolony, policie. Podle slov jednoho z policistů, pro policii znamenal příjezd prezidenta už několik posledních dní pravděpodobně největší manévry a bezpečnostní opatření, co kdy na Broumovsku byly. Ještě v 10:40 hodin kolona projížděla kolem Nového Města nad Metují. V 11:30, tedy přesně podle harmonogramu, dorazila do olivětínského areálu textilní společnosti Veba. Jak později prozradila Zuzana Ulmanová z pořadatelského týmu Královéhradeckého kraje, časový harmonogram, se i přes velmi bohatý a náročný program vždy podařilo dodržet.

Ve Vebě prezidenta přivítal generální ředitel společnosti Josef Novák a spolu s dalšími členy vedení v zasedací síni seznámil Miloše Zemana a jeho doprovod s produkcí společnosti. Prezident si potom prohlédl malou část provozu a podepsal se na pamětní list. Hned nato se prezident, v doprovodu Josefa Nováka a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, odebral na nádvoří, kde promluvil k zaměstnancům.

"Pořád se říká, jak u nás textilní průmysl upadá, jak textilní dělnice mají nejnižší mzdy v republice, což je dosud u některých podniků pravda. Já jsem velice rád, že mohu navštívit podnik, který celkově zaměstnává 1 200 lidí, a kde, nikoli průměr, ale medián dělnických mezd je 22 tisíc korun. To znamená, že podnik se o své zaměstnance stará, protože jsou podniky, které sice mají ekonomické úspěchy, ale mají nízké mzdy a zaměstnanci je potom samozřejmě opouštějí a ztrácí se i kvalifikované kádry," ocenil počet zaměstnanců a výše mezd Miloš Zeman a v přítomnosti několika desítek zaměstnanců slíbil společnosti Veba zajímavou zakázku.

"Již brzy přijede na státní návštěvu České republiky marocký král a královna. Prezident republiky nemá udělat jenom to, že si podnik prohlédne, srdečně pozdraví zaměstnance, zamává jim a odjede, tak jsme se s panem generálním dohodli, že si pražský Hrad u vás objedná brokát pro krále a královnu. A znáte to minimálně z filmů, jak to chodí na královském dvoře – když to má král a královna, tak to chtějí všichni ostatní. Takže věřím, že alespoň tímto maličkým dílem přispějeme k dalšímu rozkvětu Veby," řekl Miloš Zeman.

Prezidentská kolona se potom vydala k broumovské radnici, kde prezidenta uvítal starosta Broumova Milan Kotrnec a zavedl jej do zasedacího sálu, kde na ně čekali zastupitelé a významní občané města. Také zde, vedle hezké úpravy města, vyzdvihl význam textilky Veba a ocenil spolupráci podniku s vedením města.

Na náměstí, kam státní výprava zamířila z radnice, prezidenta uvítal dechový orchestr Základní umělecké školy Broumov pod vedením ředitele Štěpána Přibyla, který zahrál první část světově proslulé skladby Te deum Marca Antoine Charpentiera - znělku Eurovize.

"Když mne vítají na pódiu starostové nejrůznějších měst, tak mají připravený, v lepším případě jednostránkový, v horším případě třístránkový papír, který dlouze čtou, a o to méně je pak času na diskusi s občany, kvůli kterým jsem sem přijel. Navíc začínají tak ze 13. století a hlasitě deklamují, co všechno jejich předci udělali. To tady pan broumovský starosta neudělal, dokonce ani papír neměl, za což mu velmi děkuji," ocenil vystoupení Milana Kotrnce Miloš Zeman. Občané potom měli možnost na něco se prezidenta zeptat, což také tři učinili. Jednomu z nich, který měl na srdci osud železničního depa v Meziměstí, prezident slíbil, že se o věci nechá informovat a při nejbližším setkání s ministrem dopravy ho na tento problém upozorní.

Z náměstí se prezident vozem přesunul o několik metrů dále do benediktinského kláštera, kde ho přivítal administrátor opatství Broumov a převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Ten ho zavedl do klášterního kostela sv. Vojtěcha, kde si za tónů varhan prohlédl staré mapy, prvotisk latinské bible s Písmem svatým z roku 1478 a originál sošky Madony. V klášterní kavárně Café Dientzenhofer potom poobědval gulášovou polévku, hovězí roštěnou s broumovskými hříbky, rýži a zeleninový salát.

Po krátkém odpočinku v Kreslírně bývalého klášterního gymnázia, za přítomnosti štábu České televize, která konferenci vysílala v přímém přenosu, a řady novinářů, absolvoval závěrečnou tiskovou konferenci k ukončení třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

"Návštěva prezidenta republiky v Královéhradeckém kraji byla úspěšná. Beze zbytku jsme splnili plánovaný program. Všechna setkání byla hojně navštěvována občany na náměstích. Setkali jsme se se všemi druhy samospráv, jak s krajskou samosprávou, tak se zastupiteli okresních měst, menších měst či obcí. Absolvovali jsme setkání s osobnostmi kraje, podnikateli, byli jsme i v důležitých podnicích, jako třeba dnes ve Vebě nebo v továrně na piana Petrof v Hradci Králové. Jedním z hlavních témat jednání se týkala dopravy a já věřím, že pan prezident nám může velmi pomoci v úsilí řešit některé problémy," ocenil význam návštěvy hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jehož vliv na prezidentskou návštěvu v Broumově je jednoznačný a řada lidí si to uvědomuje. Broumov byl ve čtvrtek v zájmu celorepublikových médií, a to je velmi významná reklama.

Články k tématu: Gulášová polévka a roštěná. To bude v broumovském klášteře obědvat prezident Miloš Zeman

Artefakty, které uvidí prezident v broumovském klášteře

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

I přes nepříznivou dobu a nemožnost se osobně setkávat u degustací nabízejí Benediktinské sklepy v b...

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web