Broumovsko

Neděle 29.březen 2020

Poslední aktualizace29.03.2020 00:32

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Email Tisk PDF
seznam článků
Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

začátek2017 2Nedávné počínání vichřice Sabine způsobilo vyhození jednoho celého okna na klášterním kostele sv. Vojtěcha a taky ztrátu několika tašek na kostele sv. Markéty v Šonově. Škody by však zcela jistě byly i na děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Broumově.

Naštěstí na centrálním svatostánku rozsáhlé broumovské farnosti probíhá už od roku 2012 postupná výměna střešní krytiny. Není to tak dávno, abychom neměli v živé paměti, jak bylo nebezpečné se během silnějšího větru vyskytovat v okolí této jedinečné sakrální stavby. V blízkosti, kde se nachází základní škola a osmileté gymnázium. A taky je každým dnem předmětem zájmu nejenom tuzemských turistů.

Na to, abychom mohli osm let prací na obnově střechy farního kostela letos úspěšně uzavřít, potřebuje Římskokatolická farnost – děkanství Broumov ještě 200.000,-Kč. Zbývá dokončit výměnu nad bočním vchodem a celkovou výměnu krytiny nad sakristií. Od ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a Města Broumov má ŘKF-děkanství k dispozici aktuálně 595.000,-Kč. Zbylé je nutné sehnat. Pokud se rozhodnete přispět, číslo účtu je 35-1180703399/0800. Můžete přidat heslo "Střecha". Pán Bůh požehnej Vaší velkorysosti a pomoci.

Pomůžete tak uzavřít dlouhou etapu, během které třeba třikrát proběhly letní olympijské hry: v Londýně (2012), v Rio de Janeiro (2016) a v Tokiu (2020). Délka závisela na finančních možnostech farnosti. Dvě stě aktivních katolíků od Božanova po Vernéřovice není sto financovat opravy dvanácti kostelů, které spravuje broumovská farnost. Samotná výměna měděné, a tím pádem krytiny, u které se očekává výrazně delší životnost, vyšla na 7 mil. Kč. Přičemž jsme už v roce 2011 v interiéru petropavlovského svatostánku vyměnili elektroinstalaci za 450.000,-Kč, v letech 2014 – 2017 restaurovali varhany za 1,3 mil. Kč a v letech 2016 – 2020 restaurovali boční oltář sv. Jana Nepomuckého za 1,5 mil. Kč.

Římskokatolická farnost – děkanství Broumov je prosta restitučních nároků. Od roku 2007 se povedlo na postupné opravy kostelů broumovské farnosti získat přes 100 mil Kč (Evropská unie 45 mil. Kč, zbytek MK ČR, KHk, BiHK, dárci). Z toho pro děkanský kostel sv. Petra a Pavla šlo přes 10 mil. Kč. Díky patří ministerstvu kultury, Královéhradeckému kraji, Městu Broumov, Biskupství královéhradeckému, Česko-německému fondu budoucnosti, farníkům a soukromým dárcům. Během letošního roku chceme tak nejenom dokončit výměnu střešní krytiny, ale rovněž i připravit projektovou dokumentaci na fasádu a okna daného sakrálního objektu, přičemž odhadované náklady jsou kolem 100.000,-Kč. Když to půjde a Vy pomůžete jakýmkoli laskavým darem, budeme už příští rok pracovat na fasádě, která, když zafouká, dělá kolem kostela sv. Petra a Pavla pořádnou neplechu.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Papež varoval před zhoubným hříchem sklíčenosti

Papež varoval před zhoubným hříchem sklíčenosti

Vatikán. O vodě jakožto symbolu spásy kázal papež František při ranní eucharistii v úterý 4. týdne po...

V pondělí 30. března přecházejí vlaky na režim nedělního provozu

V pondělí 30. března přecházejí vlaky na režim nedělního provozu

Na šíření onemocnění COVID-19 reaguje Královéhradecký kraj mimo jiné i sérií opatření ve veřejné dop...

Stavební buňka před nemocnicí je preventivní opatření

Stavební buňka před nemocnicí je preventivní opatření

Oblastní nemocnice Náchod zřídila před dvěma týdny v Broumově před hlavním vchodem do nemocnice stav...

1. týden v Digitální pohotovosti

1. týden v Digitální pohotovosti

Kdybyste chtěl někdo potkat někoho z našich 15 členů, tak byste musel procestovat celý Královéhradec...

Aktuální informace pro občany Broumova

Aktuální informace pro občany Broumova

Zveřejňujeme aktuální informace pro občany města Broumova - úřední dny veřejných institucí ve městě,...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře