seznam článků |
---|
Na radnici v Teplicích nad Metují vyvěsili hrábě |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Všechny strany |
Starosta města Teplice nad Metují Milan Brandejs podpořil vystavením hrábí recesistickou akci Sdružení místních samospráv v čele s bývalou senátorkou Janou Juřenčákovou. Akce má poukázat na potřebu obcí a měst k jednoduššímu přístupu k financím z Evropské unie.
"Aktivitu s "hráběmi v ruce" podporuji především proto, že si dokáži představit daleko průhlednější plánování hospodaření s veřejnými prostředky, budou-li dopředu známé nárokové příjmové položky rozpočtu. Soutěžení o dotace vyvolává nejenom korupční prostředí, ale znevýhodňuje malé obce, které si nemohou dovolit zaměstnat odborníky na zajišťování nejisté dotační politiky. Ze své více jak desetileté praxe mám zkušenost, že řešení externím dodavatelem takové služby je problematické a velmi neefektivní," uvedl důvod, proč se k akci připojil, Milan Brandejs.
Vyvěšené hrábě znamenají symbol pohotovosti obcí při vyjednávání zástupců Sdružení místních samospráv, Druhé zlínské výzvy, Spolku pro obnovu venkova a dalších organizací s vládou a ministerstvy o novém nastavení eurofondů pro regiony na léta 2014 – 2020. Hrábě samotné vyjadřují odpor vůči hrabivosti velkých hráčů, kteří posíleni současným obdobím rozdělování dotací dále lobbují za maximum prostředků spřízněným subjektům na dalších sedm let. Hospodářsky slabé venkovské oblasti bojující s vysokou nezaměstnaností a dalšími problémy se v době krize ještě více vzdalují cílovému evropskému standardu a nový systém může tento trend ještě prohloubit.
Starostové měst a obcí, kteří se k výzvě ve středu připojili, žádají vládu a ministerstva, aby regiony a venkov dostaly z evropských fondů více prostředků než nyní a aby se maximálně pamatovalo na obce a menší města, které zatím ve srovnání s velkými subjekty čerpaly velmi málo.