Broumovsko

Čtvrtek 22.únor 2018

Poslední aktualizace23.02.2018 04:19

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Na Základní škole Masarykova v Broumově se snaží odstraňovat mezilidské bariéry

Na Základní škole Masarykova v Broumově se snaží odstraňovat mezilidské bariéry

Email Tisk PDF
seznam článků
Na Základní škole Masarykova v Broumově se snaží odstraňovat mezilidské bariéry
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Všechny strany

chemie

Na Základní škole Masarykova v Broumově se snaží vést výuku k odstraňování mezilidských bariér. Ve škole mají společenství dětí s tělesnými handicapy a z různých sociálních skupin a ve spolupráci se studenty místního gymnázia, kteří se dětem pod vedení učitelů věnují, začali připravovat nový projekt.

Ředitelka Základní školy Masarykova Vlasta Šrotová vysvětluje, jak myšlenka vznikla: „Na gymnáziu začali projekt Bojujeme proti předsudkům a učitelka Rambousková přišla s návrhem, aby studenti z gymnázia, již plnoletí, chodili k nám do školy podívat se, jak se děti různých sociálních skupin nebo s rozličným tělesným postižením chovají ve škole. My jsme toho využili a dohodli jsme se, že se nebudou jenom dívat, ale zkusí si s nimi pohrát, naučit je třeba básničku. A zavedli jsme pro studenty gymnázia takovou dobrovolnickou práci. Gymnazisté za to nic nemají, dělají to v rámci hodin společenské výchovy. Od třídního učitele u nás dostanou pokyny, co s dětmi mají dělat. Například‚ tady Ládík říká, že už umí „ř", tak s ním budeš procvičovat „ř" a tady s tou holčičkou uděláš domácí úkol. A pak si budete hrát. A najednou studenti zjistí, že děti, kterými mnohdy opovrhují, jsou stejné, jako kterékoli jiné děti, třeba jejich mladší sourozenec. A to je, myslím si, cesta i k tomu, aby mizela vzájemná nevraživost. Ty děti se na studenty z gymplu upřímně těší."

V této škole využívají společenství dětí s tělesnými handicapy, různých sociálních skupin, a také spolupráci s místním gymnáziem k odstraňování mezilidských bariér, k vzájemnému chápání. Podle ředitelky se tak snaží vytvářet základ a předpoklady k přerušení na pohled už „věčného" řetězce řevnivosti, podezírání, nenávisti, které zvláště u dětí a mladých lidí většinou vyplývají z neznalosti a přebírání nesprávných vzorů chování dospělých.

„Protože zkušenosti z každého projektu by měly být přenositelné třeba na jinou školu, moje představa je, aby tato dobrovolnická práce byla nabízena zájemcům, kteří chtějí studovat třeba sociální práci nebo učitelství. Zúročilo by se jim to při přijímačkách na vysoké školy. Kdyby třeba dva roky dělali tuto dobrovolnickou práci, věnovali se dětem, nabývali zkušeností, budou vědět, co je po studiu čeká. A když i pak budou mít ještě o to povolání zájem, měli by při přijímání na vysokou školu nějaké body navíc," říká ředitelka ZŠ Masarykova a pokračuje.

„Snad se nám podařilo překonat i naše všeobecné přesvědčení, že jenom my máme pravdu. Například jsem měla kdysi pocit, že se nám těžko dělají třídní schůzky. Zejména na druhém stupni, kde jsme si někdy neuvědomovali, že naše autorita není v nařizování tak a tak to bude. A tak jsme se v rámci jednoho projektu učili komunikovat, řešit krizové situace. Opravdu jsme tady hráli divadla. Měli jsme lektora a herce z hradeckého divadla. Lektor zadal téma – teď přišel tatínek a chce s vámi mluvit a vy mu máte říct, že jeho dítěti dáváte třeba třídní důtku nebo 4 z něčeho. A přicházeli. Tatínek hodný, tatínek „podpantoflák", tatínek podnikatel, takový „já vám dám", tatínek právník. A kantoři se museli učit bez přípravy reagovat, jak by s takovým člověkem jednali. A nemůžete jít do konfliktu. Protože jakmile se s někým hádáte, je to vaše selhání. A myslím si, že i tím, jak umíme jednat s lidmi, zvyšujeme i svoji prestiž. Nemůžeme se stavět do pozice‚ já jsem kantor a já to řeším všechno úplně nejlíp. Každý děláme chyby."

Při prohlídce školy spolu s učiteli seniory, kteří se přišli podívat, jak si vede škola, ve které kdysi učili, a nešetřili chválou, byl všude vidět nový nábytek, moderní vybavení, počítačové učebny, několik interaktivních tabulí, odborné učebny. Jak řekla ředitelka: „Teď bychom potřebovali obnovit fasádu, velkou starostí je podlaha v tělocvičně. Jednáme se zřizovatelem, podáváme žádosti na dotace, uvidíme."

Největším projektem, do kterého se škola dosud zapojila, byl program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Cílem bylo vyrovnávat rozdíly mezi žáky ve škole, kde jsou vedle sebe děti třeba s poruchami učení, s vadami řeči, se zdravotní problémy, s poruchami zraku, neslyšící, vozíčkáři a další. V roce 2010 získali na realizaci projektu dotaci přes tři miliony korun. Škola tak kromě možnosti rozvíjet řadu aktivit získala prostředky na adaptační pobyty, mohla zaplatit dva asistenty pedagoga, získali terénního pracovníka pro styk školy s rodinami některých žáků. V rámci projektu se podařilo do školy získat školního psychologa, o kterého usilovala i škola na Hradební již delší dobu, a který po dohodě s ředitelem Základní školy Hradební Vladimírem Vondroušem pracuje pro obě školy.

Přeměnou školní zahrady, která začala v roce 2007 za podpory obyvatel, vedení města i za účasti dětí a trvala dva roky, vznikl amfiteátr, naučná stezka, venkovní učebna, před budovou školy byl vysazen třešňový sad. Po rekonstrukci dětského hřiště, ležícího přes ulici, zahájené před čtyřmi roky, začala škola pořádat na Den dětí, 1. června, běh na 60 metrů. Zúčastňují se všechny věkové kategorie, od malých dětí až po seniory. Učitelky pak ještě připravují pro děti další program.

A třeba v roce 2009 uzavřela Základní škola Masarykova partnerství se školou v Nowe Rudě v Polsku. Projekt financovali z grantu, který získali přes Euroregion Glacensis (Regionální sdružení Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – pozn.red.). A mimo jiné ve výtvarné dílně, která se konala v Polsku, dostaly děti 6. a 7. tříd jako předlohu dílo nějakého významného malíře a měly podle něho vytvořit obraz. Obrazy byly letos v zimě vystaveny v Broumově na Staré radnici a podle zápisů v knize návštěv zaujaly.

„Takových plánů máme hodně a uvidíme, co se nám podaří zrealizovat. Zatím jsem ráda, že se mi podařilo své učitele přesvědčit. Zpočátku nebyli nadšení, avšak dnes k jednotlivým projektům říkají, že to je škoda, že to už skončilo. Za pozitivní pokládám to, že naši kantoři ukázali, jak jsou, i v této práci navíc, obětaví. Je obdivuhodné, co dokázali," chválí svůj tým učitelů ředitelka.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. února

Koncert amerického kytaristy Marca Mendozy či Lenky Filipové, show Karla Šípa, divadlo, plesy, karne...

U chodníku v trávě se povaloval ruční granát

U chodníku v trávě se povaloval ruční granát

V Broumově byl v pátek nalezen ruční granát. Policie ho zajistila a odvezla.

Na zimní Olympiádě dětí a mládeže startovaly tři lyžařky z Teplic nad Metují

Na zimní Olympiádě dětí a mládeže startovaly tři lyžařky z Teplic nad Metují

Hry VIII. zimní Olympiády dětí a mládeže letos hostil sousední Pardubický kraj a k velké radosti vše...

Pavla Hajpišlová: Nikdy nezapomeňte, kde jste studovali

Pavla Hajpišlová: Nikdy nezapomeňte, kde jste studovali

Na chvíli jsem se pozastavila a ráda bych sepsala několik řádků pro studenty, kteří před pár dny zač...

Broumovští fotbalisté ročníku 2008 vyhráli turnaj v Jičíně

Broumovští fotbalisté ročníku 2008 vyhráli turnaj v Jičíně

Jéža, Vodouch a sedm trpaslíků se zlatou medailí na krku! Je tomu tak, ročník 2008 znovu předvedl úž...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o práci pro Broumovsko

eva

Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ Broumov a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Hospital Broumov odpověděla na několik otázek...celý článek

Poslední komentáře