Broumovsko

Úterý 2.červen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Nouzový stav - 6. den

Nouzový stav - 6. den

Email Tisk PDF
seznam článků
Nouzový stav - 6. den
Strana 2
Všechny strany

bledule u KinskýchVe čtvrtek 12. března 2020 vyhlásila vláda pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru od 14 hodin tohoto dne nouzový stav na dobu 30 dnů. Každým dnem přibývají nová a nová krizová opatření vlády, ale i jednotlivých měst, obcí a dokonce i oblastí.

Od prvních minut včerejšího dne platí v České republice omezení pohybu osob, prý do 6 hodin ráno 24. března. Uvidíme. Spousta lidí však na sociálních sítích upozorňuje na velké počty lidí "potloukajících" se po městě (míněno v Broumově). Další zase řeší "ty lyžaře", někteří je jen udávají, jiní by je hned lynčovali.

Co však malému vzorku národa neuniklo, je neschopnost vlády postarat se o některá zdravotnická bezpečnostní vybavení. Pro veřejnost by to snad ani nikdo nečekal, ale nedostatkem roušek a dalších ochranných pomůcek trpí i ti v prvních řadách, tedy lékaři, zdravotní sestry, hasiči či prodavačky v obchodech.

"Milá vládo, upřímně, přestaňte kecat, zasedněte k šicím strojům a jděte národu příkladem. Jistě, cokoliv je lepší než nic. Vědci léta zkoumají a vyvíjejí materiály, ze kterých se vyrábějí ochranné prostředky, které máme nyní využívat. My obyčejní lidé sedíme doma u šicích strojů a šijeme si "náhubky" ze všeho co je po ruce. Zatímto ještě 28. ledna ministr Adam Vojtěch chlácholil občany, že Česko má na skladě milion roušek a respirátorů a že budou, dnes chybí snad téměř v každém lékařském zařízení tisíce kusů. Vláda se tak od slibů, přes nerozhodná ujištění za měsíc a půl dostala do fáze, kdy přiznává, že ochranné pomůcky zcela chybí," píše na svém FB profilu Kamil Hušek.

"Dnes jsme opět volali a sháněli respirátory, roušky a dezinfekci. Podařilo se nám zajistit potřebné množství a v podvečer jsme proto mohli vydat další stovky ochranných pomůcek pro náchodské specializované lékaře a pracovníky lékáren. Jak potvrdili lékaři, a debatovali jsme o tom i na dnešním jednání krizového štábu, v této situaci je rozhodně cokoliv lepší než nic. Pro běžný komunitní styk jsou proto roušky a respirátory FFP1 plně dostačujícím vybavením. Všichni jsme rádi, že jsme v posledních dvou dnech mohli zabezpečit alespoň naše lékaře a zdravotní sestry, personál mateřských škol a dobrovolníky, kteří budou od zítřka zajišťovat nákupy pro náchodské seniory. Zítra budeme pokračovat a počítáme s vybavením prodavaček v obchodech s potravinami a v drogeriích," prohlásil včera večer starosta Náchoda Jan Birke.

Na vybavení ochrannými prostředky - respirátory, rouškami, polomaskami, myslí také ve firmě Hobra- Školník. "Roušky jsou na většině pracovišť povinné, v odůvodněných případech doporučené. Poskytli jsme také přechodně nějaké respirátory FFP3 broumovské nemocnici," uvedl Jan Školník.

Od včerejšího rána začala šít ochranné bavlněné roušky firma Blue fly z Police nad Metují. "Rádi bysme je ZDARMA poskytli domovům seniorů, pečovatelským službám, ale i nemocným jednotlivcům. Jsme malá firma s malou kapacitou, proto bysme rádi pomohli hlavně v našem regionu Broumovského výběžku. První kusy putují do domova seniorů a pečovatelské službě v Polici nad Metují. Roušky je třeba sterilizovat! To už není v našich silách. Kontakt - Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Na Broumovsku se okamžitě zapojili do pomoci seniorům se zajištěním nákupu potravin a léků. Pro seniory Broumova, o které se nemůže z objektivních důvodů postarat rodina, je zřízena speciální služba pro zajištění nejpotřebnějšího nákupu. Tuto službu zajistí Pečovatelská služba Broumov na číslech 491 524 808 a 603 807 345. Také v Meziměstí je zajištěna pečovatelská služba ve formě dovážky obědů, zajištění nákupů a donášky léků. Stačí kontaktovat úřad. Stejnou službu poskytne i město Teplice nad Metují.

Do Trutnova včera zamířilo 43 příslušníků Armády České republiky, aby pomáhali cizinecké policii při ostraze hranic s Polskem. Budou zde působit minimálně do 24. března a při prodloužení nouzového stavu zde zůstanou déle. Jejich působišti budou s největší pravděpodobností Královec a Malá Úpa. "Přítomnost armády považuji za rozumný krok a vítám jej. V tuto chvíli je třeba zintenzivnit kontrolu hranic, což v takové míře nemůže samotná cizinecká policie zvládat," vysvětlil Ivan Adamec, starosta města Trutnov. Také v Náchodě jsou příslušníci Armády ČR - 73 výsadkářů z výsadkového pluku z Chrudimi. "Zajistili jsme pro ně ubytování a stravování, aby měli vše co potřebují pro výkon své nepřetržité služby na hranicích. Buďte tu jako doma chlapi!" uvedl Jan Birke.

Starosta Meziměstí Pavel Hečko řešili zprovoznění dodávky vody do budovy bývalé celnice na hraničním přechodu do Polska, Golinsk-Starostín, pro hraniční stráž a policii. Tak vida, ještě, že se budovy nezbouraly. Nikdy nezapomenu na zážitek z roku 1995. Projížděl jsem tu s Poláky žijícími ve Francii v jejich autě, což tehdejším zaměstnancům ochrany hranic a dnešním doživotním příjemcům renty hodně zamotalo hlavu, a tak nám to dali pocítit.

Zatím nikdo se v České republice, natož na Broumovsku, nezamyslel, jak zpříjemnit domácí izolaci. Jedna pornografická společnost oznámila, že italští diváci budou mít prémiové předplatné na celý březen zcela zdarma a že část zisku firmy poputuje na pomoc italským nemocnicím. Hm, třeba to někoho trkne.

Největší radost mi však v záplavě smutných mailů udělal ten od přítele Jindry. Lány rozkvetlých bledulí a sněženek... Vždyť jedna z výjimek izolace je pobyt v přírodě!

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Krajští radní schválili záměr poskytnutí investiční podpory městu Broumov na modernizaci a rozšíření...

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

P.S. ONLINE je nevšední benefiční online koncert, který spojí nadšence i profesionály, aby oživili p...

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví ju...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře