Broumovsko

Pátek 30.říjen 2020

Poslední aktualizace31.10.2020 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Nouzový stav - 6. den

Nouzový stav - 6. den

Email Tisk PDF
seznam článků
Nouzový stav - 6. den
Strana 2
Všechny strany

bledule u KinskýchVe čtvrtek 12. března 2020 vyhlásila vláda pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru od 14 hodin tohoto dne nouzový stav na dobu 30 dnů. Každým dnem přibývají nová a nová krizová opatření vlády, ale i jednotlivých měst, obcí a dokonce i oblastí.

Od prvních minut včerejšího dne platí v České republice omezení pohybu osob, prý do 6 hodin ráno 24. března. Uvidíme. Spousta lidí však na sociálních sítích upozorňuje na velké počty lidí "potloukajících" se po městě (míněno v Broumově). Další zase řeší "ty lyžaře", někteří je jen udávají, jiní by je hned lynčovali.

Co však malému vzorku národa neuniklo, je neschopnost vlády postarat se o některá zdravotnická bezpečnostní vybavení. Pro veřejnost by to snad ani nikdo nečekal, ale nedostatkem roušek a dalších ochranných pomůcek trpí i ti v prvních řadách, tedy lékaři, zdravotní sestry, hasiči či prodavačky v obchodech.

"Milá vládo, upřímně, přestaňte kecat, zasedněte k šicím strojům a jděte národu příkladem. Jistě, cokoliv je lepší než nic. Vědci léta zkoumají a vyvíjejí materiály, ze kterých se vyrábějí ochranné prostředky, které máme nyní využívat. My obyčejní lidé sedíme doma u šicích strojů a šijeme si "náhubky" ze všeho co je po ruce. Zatímto ještě 28. ledna ministr Adam Vojtěch chlácholil občany, že Česko má na skladě milion roušek a respirátorů a že budou, dnes chybí snad téměř v každém lékařském zařízení tisíce kusů. Vláda se tak od slibů, přes nerozhodná ujištění za měsíc a půl dostala do fáze, kdy přiznává, že ochranné pomůcky zcela chybí," píše na svém FB profilu Kamil Hušek.

"Dnes jsme opět volali a sháněli respirátory, roušky a dezinfekci. Podařilo se nám zajistit potřebné množství a v podvečer jsme proto mohli vydat další stovky ochranných pomůcek pro náchodské specializované lékaře a pracovníky lékáren. Jak potvrdili lékaři, a debatovali jsme o tom i na dnešním jednání krizového štábu, v této situaci je rozhodně cokoliv lepší než nic. Pro běžný komunitní styk jsou proto roušky a respirátory FFP1 plně dostačujícím vybavením. Všichni jsme rádi, že jsme v posledních dvou dnech mohli zabezpečit alespoň naše lékaře a zdravotní sestry, personál mateřských škol a dobrovolníky, kteří budou od zítřka zajišťovat nákupy pro náchodské seniory. Zítra budeme pokračovat a počítáme s vybavením prodavaček v obchodech s potravinami a v drogeriích," prohlásil včera večer starosta Náchoda Jan Birke.

Na vybavení ochrannými prostředky - respirátory, rouškami, polomaskami, myslí také ve firmě Hobra- Školník. "Roušky jsou na většině pracovišť povinné, v odůvodněných případech doporučené. Poskytli jsme také přechodně nějaké respirátory FFP3 broumovské nemocnici," uvedl Jan Školník.

Od včerejšího rána začala šít ochranné bavlněné roušky firma Blue fly z Police nad Metují. "Rádi bysme je ZDARMA poskytli domovům seniorů, pečovatelským službám, ale i nemocným jednotlivcům. Jsme malá firma s malou kapacitou, proto bysme rádi pomohli hlavně v našem regionu Broumovského výběžku. První kusy putují do domova seniorů a pečovatelské službě v Polici nad Metují. Roušky je třeba sterilizovat! To už není v našich silách. Kontakt - Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Na Broumovsku se okamžitě zapojili do pomoci seniorům se zajištěním nákupu potravin a léků. Pro seniory Broumova, o které se nemůže z objektivních důvodů postarat rodina, je zřízena speciální služba pro zajištění nejpotřebnějšího nákupu. Tuto službu zajistí Pečovatelská služba Broumov na číslech 491 524 808 a 603 807 345. Také v Meziměstí je zajištěna pečovatelská služba ve formě dovážky obědů, zajištění nákupů a donášky léků. Stačí kontaktovat úřad. Stejnou službu poskytne i město Teplice nad Metují.

Do Trutnova včera zamířilo 43 příslušníků Armády České republiky, aby pomáhali cizinecké policii při ostraze hranic s Polskem. Budou zde působit minimálně do 24. března a při prodloužení nouzového stavu zde zůstanou déle. Jejich působišti budou s největší pravděpodobností Královec a Malá Úpa. "Přítomnost armády považuji za rozumný krok a vítám jej. V tuto chvíli je třeba zintenzivnit kontrolu hranic, což v takové míře nemůže samotná cizinecká policie zvládat," vysvětlil Ivan Adamec, starosta města Trutnov. Také v Náchodě jsou příslušníci Armády ČR - 73 výsadkářů z výsadkového pluku z Chrudimi. "Zajistili jsme pro ně ubytování a stravování, aby měli vše co potřebují pro výkon své nepřetržité služby na hranicích. Buďte tu jako doma chlapi!" uvedl Jan Birke.

Starosta Meziměstí Pavel Hečko řešili zprovoznění dodávky vody do budovy bývalé celnice na hraničním přechodu do Polska, Golinsk-Starostín, pro hraniční stráž a policii. Tak vida, ještě, že se budovy nezbouraly. Nikdy nezapomenu na zážitek z roku 1995. Projížděl jsem tu s Poláky žijícími ve Francii v jejich autě, což tehdejším zaměstnancům ochrany hranic a dnešním doživotním příjemcům renty hodně zamotalo hlavu, a tak nám to dali pocítit.

Zatím nikdo se v České republice, natož na Broumovsku, nezamyslel, jak zpříjemnit domácí izolaci. Jedna pornografická společnost oznámila, že italští diváci budou mít prémiové předplatné na celý březen zcela zdarma a že část zisku firmy poputuje na pomoc italským nemocnicím. Hm, třeba to někoho trkne.

Největší radost mi však v záplavě smutných mailů udělal ten od přítele Jindry. Lány rozkvetlých bledulí a sněženek... Vždyť jedna z výjimek izolace je pobyt v přírodě!

obrazek_10

obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov – evropské hlavní město kultury

Broumov – evropské hlavní město kultury

V červnu vydalo město Broumov tiskovou zprávu, ve které oznámilo záměr ucházet se o titul Evropské h...

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Pobyt v přírodě patří mezi jednu z výjimek omezení volného pohybu v rámci aktuálních opatření, která...

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Soutěž Gentleman & Žena České republiky 2021 je určena pro muže ve věku 33 - 75 let a ženy ve vě...

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Nově zrekonstruovaná věžička kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích od minulého týdne skrývá pos...

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil s...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web