Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou

O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou

Email Tisk PDF
seznam článků
O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

str1V pondělí 3. listopadu 2014 uplynulo již 83 let od narození spisovatelky Marie Stryjové, která se na Broumovsko přistěhovala spolu s rodinou po druhé světové válce roku 1947 z ukrajinské Volyně, přesněji z vesnice Dembrovka, která patřila k české menšině. Zabydleli se v obci Božanov.

Marie Stryjová, provdaná Lowensteinová, vystudovala na místním gymnáziu, kde maturovala roku 1951 a poté odešla studovat polonistiku na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. S tvorbou začala již na studiích. Psala eseje, verše pro děti a dospělé, autobiografické povídky, recenze a překládala z polštiny a ruštiny. Byla to na svou dobu bohužel ne příliš uznávaná autorka, kterou pro její osobitý styl psaní často redakce a nakladatelství odmítala. Za svého života se nedočkala uznání a její tři soubory povídek vyšly až posmrtně za pomoci manžela, historika Bedřicha Lowensteina, dcer Mariam a Šimony Lowensteinových a přátel. První z nich Nad rovinou byl soubor povídek z dob, kdy Marie žila na Volyni a během druhé světové války, která přinesla volyňským Čechům mnoho útrap. Dále pak byla vydána kniha Mlč a jako třetí, pro Marii nejcennější, Pokojík, který vypovídá o jejím životě v Praze po ukončení vysokoškolského studia. V její pozůstalosti pak stále zůstávají nedotčené dvě sbírky, vztahující se k životu na Broumovsku Kroupy, což je soubor povídek ze studií na místním gymnáziu a Měsíc, což je soubor básní pro dospělé. Tyto dvě sbírky jsou však stále uložené v Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech a čekají na své vydání.

Bohužel, Marie se nemohla smířit s životním neúspěchem a zhoršujícím zdravotním stavem. Trpěla depresemi a pocitem, že jí svět nerozumí. Sama se tedy rozhodla skoncovat se svým životem ve svém pražském bytě 10. července 1977. Spisovatelka si přála být pochována v rodinném hrobě v Broumově.

Přestože ji potkal tak nešťastný osud, dnes se na ni vzpomíná jako na talentovanou spisovatelku, která si zaslouží naši pozornost a uznání. To projevil i broumovský Svaz českých žen, který právě na den narození Marie Stryjové uspořádal krátké setkání na městském hřbitově u autorčina hrobu. Ačkoliv vládlo sychravé počasí, členky se setkaly v hojném počtu kolem půl čtvrté hodiny a společně zavzpomínaly na spisovatelčin život a tvorbu, jako na významnou osobnost Broumovska, které si velmi vážíme.

Bohužel předsedkyně ČSŽ Broumova, paní Novotná, se nemohla zúčastnit odpoledního setkání, a tak položila věnec se stuhou ČSŽ Broumov již dopoledne. Paní Sedláková zarecitovala dvě krásné básně ukrajinského básníka Alexandra Gordona, které se sice nevztahovaly k době života Marie, ale k dnes aktuální situaci Ukrajiny. Zazněla báseň o modlitbě ke slunci, která navodila nostalgickou atmosféru podzimního odpoledne a propojila minulost, přítomnost i blízkou budoucnost. Členky poté zapálily svíčky. Na závěr proběhlo společné fotografování a poděkování všem zúčastněným za krásný projev úcty, ženě, která si ho právem zaslouží.

Zdroj www.broumov-mesto.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

I přes nepříznivou dobu a nemožnost se osobně setkávat u degustací nabízejí Benediktinské sklepy v b...

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web